Odliczanie VAT naliczonego od opłat za autostrady i parkingi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz wskaźnik: Szacunkowa proporcja odliczenia VAT naliczonego
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Mimo to należy przyjąć, że od 1 kwietnia 2014 r. od tego rodzaju wydatków podatnicy odliczą 50% VAT naliczonego (z wyjątkiem przypadków samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności, których nie dotyczą ograniczenia odliczenia VAT naliczonego). Podatnicy mogą rozważyć możliwość pełnego odliczenia VAT naliczonego od tego rodzaju wydatków w przypadku wykorzystywania samochodów w podróżach służbowych lub w przypadku zakupu usług najmu miejsc parkingowych. Jest to jednak związane z ryzykiem podatkowym.
Od 1 kwietnia 2014 r. wydatki związane z korzystaniem z pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony są objęte limitem odliczenia VAT naliczonego. Wynosi on 50% VAT naliczonego (limit nie dotyczy samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności). Większość podatników ze względu na trudności z udowodnieniem wyłącznego związku samochodu z działalnością opodatkowaną wybierze stosowanie ograniczenia odliczenia i będzie odliczać 50% VAT od wydatków związanych z korzystaniem z samochodów. Ograniczenie naliczonego podatku od towarów i usług związanego z używaniem samochodu osobowego może być bardziej dotkliwe dla podatników, niż to się pierwotnie mogło wydawać (i niektórym się wydawało). Pośród trzech grup wydatków objętych limitem 50% dla podatku od towarów i usług zostały wymienione m.in. usługi naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem takich pojazdów.
W konsekwencji, biorąc pod uwagę dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, należy przyjąć, że wydatki na parkingi i autostrady to „nabycie usług związanych z używaniem pojazdu”. Oznacza to konieczność limitowania naliczonego podatku od towarów i usług, gdy samochód nie jest używany tylko do działalności gospodarczej. Należy się zatem pogodzić z tym, że wydatek, jaki podatnik poniesie w związku z parkowaniem pojazdu samochodowego w jazdach lokalnych, jest związany z używaniem tego pojazdu. W konsekwencji VAT naliczony podlega limitowaniu pięćdziesięcioma procentami.
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: "Odliczanie VAT naliczonego od opłat za autostrady i parkingi" >>
Z artykułu dowiesz się, jak po zmianach od 1 kwietnia rozliczać VAT od opłat za autostrady i parkingi. Przeczytasz na temat odliczenia podatku naliczonego od opłat za parkowanie i za przejazdy autostradami w czasie podróży służbowej oraz od czynszu najmu miejsc parkingowych przypisanych do lokali biurowych, a nie do konkretnych samochodów podatnika.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat