reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Duplikat faktury - odliczenie VAT

Duplikat faktury - odliczenie VAT

Duplikat jest wystawiany, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia ponownie wystawia fakturę, na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Odliczenie VAT z duplikatu faktury


Duplikat może wystawić również nabywca na wniosek sprzedawcy, któremu faktura zaginęła lub została zniszczona. Wtedy wystawia duplikat faktury na podstawie posiadanej faktury zakupowej. W określonych sytuacjach duplikaty faktur sporządzają także organy egzekucyjne i komornicy sądowi, wykonujący czynności egzekucyjne.

Najczęściej duplikat faktury, na wniosek nabywcy, wystawia sprzedawca, który sporządził fakturę pierwotną. Jeżeli jednak faktura pierwotna została wystawiona przez nabywcę towaru lub usługi w ramach samofakturowania, duplikat również sporządza nabywca.

Ponownie wystawiona faktura powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia (art. 106l ust. 2 ustawy).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają żadnych szczególnych regulacji w zakresie obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur. Duplikaty powinny być zatem traktowane tak samo jak tradycyjne faktury. Nie dokumentują bowiem żadnych dodatkowych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Są sporządzane wyłącznie w celu potwierdzenia czynności już dokonanej i udokumentowanej.

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

 

 

Zapisz się na nasz newsletter

 


UWAGA!

Ustawodawca nie precyzuje w żaden sposób formy, w jakiej wniosek o wystawienie duplikatu faktury powinien zostać złożony. Może być to zatem wniosek pisemny, ale duplikat może być również sporządzony na podstawie ustnej prośby.


Rozpatrując kwestie związane z odliczaniem podatku z duplikatów faktur, należy wyodrębnić trzy przypadki:

1) faktura pierwotna nie dotarła do nabywcy,

2) faktura pierwotna dotarła do nabywcy, który dokonał na jej podstawie odliczenia podatku, jeszcze przed zniszczeniem lub zaginięciem faktury,

3) faktura pierwotna dotarła do nabywcy, ten jednak nie zdążył dokonać na jej podstawie odliczenia podatku przed zniszczeniem lub zaginięciem faktury.


Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK
poleca artykuł: Odliczenie VAT z duplikatu faktury


Artykuł omawia sposoby rozliczania duplikatów faktur w zależności od tego, czy faktura pierwotna wpłynęła do firmy, co zostało zaewidencjonowane w jej rejestrach. Materiał zawiera szereg ciekawych przykładów oraz interpretacje organów skarbowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama