REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można zastosować metodę kasową

Aleksandra Tarka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie podatku od towarów i usług przez małego podatnika metodą kasową jest prawem, a nie obowiązkiem. Kiedy opłaca się skorzystać z tego uprawnienia?

 

Podatnik może z niej skorzystać, jednak wybór tej formy rozliczenia oznacza konieczność stosowania jej co najmniej 12 miesięcy.

Wprowadzenie do ustaw podatkowych definicji małego podatnika miało ułatwić prowadzenie działalności małym podmiotom. Przepisy o VAT umożliwiają dokonanie wyboru rozliczania tego podatku metodą kasową.

Metoda kasowa

Metoda kasowa polega na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności. Powstanie obowiązku podatkowego nie może nastąpić jednak później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Uprawnienie do rozliczania się metodą kasową uzależnione jest od wcześniejszego pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody rozliczania. Zawiadomienie musi zostać złożone w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował metodę kasową.

Trzeba podkreślić, że wybór metody kasowej i zawiadomienie ma istotne znaczenie zwłaszcza dla podatników, którzy wcześniej prowadzili działalność rozliczaną inną metodą. Jeżeli bowiem chodzi o zdarzenia i czynności, co do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, podatnik będzie musiał wywiązać się z obowiązków na dotychczasowych zasadach. Nie można do tych zdarzeń stosować terminu powstania obowiązku podatkowego przewidzianego dla metody kasowej.

Utrata i rezygnacja

Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, może też stracić do niej prawo. Rezygnacja z tej formy rozliczenia jednak najwcześniej możliwa jest dopiero po upływie 12 miesięcy, w trakcie których rozliczał się tą metodą. Również w tym przypadku konieczna będzie procedura pisemnego wcześniejszego zawiadomienia o zmianie decyzji organu podatkowego. Mały podatnik musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji w terminie do końca kwartału, w którym stosował tę metodę.

Mały podatnik straci prawo do rozliczania podatku metodą kasową w związku z przekroczeniem limitów ustawowych zawartych w definicji. Utrata prawa do metody kasowej nastąpi od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym podatnik przekroczył limit.

Utrata czy rezygnacja z metody kasowej nie oznacza jednak konieczności rozliczania VAT na nowych zasadach wstecz. Zarówno w przypadku podatnika, który zrezygnował z metody kasowej, jak i tego, który utracił do niej prawo, obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie jej stosowania powstanie na dotychczasowych preferencyjnych zasadach.

Deklaracje kwartalne

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (deklaracje VAT-7K). Oczywiście możliwy jest powrót do deklaracji miesięcznej. Mali podatnicy, którzy zrezygnowali z metody kasowej mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne. Jednak najwcześniej jest to możliwe po upływie czterech kwartałów, w których rozliczali się za okresy kwartalne. Ponadto konieczne będzie uprzednie pisemne zawiadomienie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Podatnik musi złożyć zawiadomienie w terminie do ostatniego dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa. Z kolei podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, tracą prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne, od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.

Faktury VAT-MP

Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową są zobowiązani do posługiwania się specjalną fakturą VAT-MP. Dokument ten nie jest jednak zupełnie inny niż zwykła faktura VAT. Mali podatnicy rozliczający podatek VAT metodą kasową, wystawiając faktury, oznaczają je zamiast FAKTURA VAT zwrotem FAKTURA VAT-MP i wpisują termin płatności należności określonej w fakturze. W pozostałej części faktura VAT-MP nie różni się od zwykłej faktury VAT.

Jednak otrzymanie faktury VAT-MP, czyli zakupy od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla kontrahenta. Zgodnie z przepisami wykonawczymi w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą VAT-MP, podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

- uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,

- uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,

- przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż powyższe.

Te zasady rozliczania VAT z faktur VAT-MP nie mają jednak zastosowania do samych małych podatników rozliczających się metodą kasową.

WAŻNE

Na 2008 rok limity warunkujące status małego podatnika w przeliczeniu na złote wynoszą dla:

- 800 000 euro - 3 014 000 zł,

- 30 000 euro - 113 000 zł.

DEFINICJA MAŁEGO PODATNIKA

Zgodnie z ustawą małym podatnikiem jest podatnik VAT:

- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro,

- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, agent, zleceniobiorca lub inna osoba świadcząca usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu), jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 tys. euro


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA