REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka forma opodatkowania działalności jest korzystniejsza

Marianna Olszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać jedną z czterech form płacenia podatku dochodowego. Która jest najkorzystniejsza?

 

W poniedziałek 21 stycznia 2008 r., nieodwołalnie upłynie termin, w którym osoba fizyczna osiągająca przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej może wybrać formę, w jakiej płacić będzie podatek dochodowy od tej działalności. Nie jest to perspektywa zbyt odległa, zważywszy, że ostateczny wybór trzeba poprzedzić kalkulacjami, które powinny uwzględniać nie tylko wysokość należnego podatku, ale prawo lub jego brak do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub na zasadach osoby samotnie wychowującej dzieci czy możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Po raz pierwszy w tych kalkulacjach uwzględnić trzeba prawo do pomniejszenia podatku o 1145,08 zł na każde dziecko z tytułu ulgi prorodzinnej. Gdy przychód z działalności jest jedynym w rodzinie, mając prawo do ulgi nie skorzystamy z niej ze względów formalnych wybierając np. podatek liniowy.

Powrót do podatku według skali

Nie ma przeszkód, by wrócić od płacenia podatku według art. 30c ustawy PIT do podatku ustalanego według skali podatkowej. W tym celu wystarczy jedynie złożyć zawiadomienie o rezygnacji. Jeśli podatnik nie złoży w terminie do 21 stycznia wniosku o kartę podatkową lub oświadczenia o wyborze ryczałtu, to nieodwołalnie musi w tym roku płacić podatek według skali podatkowej, po ewentualnym wcześniejszym zsumowaniu go z innymi dochodami opodatkowanymi w tej formie, np. dochodami z pracy, emerytury czy z działalności wykonywanej osobiście.

Praktycznie równie swobodnie przedsiębiorca przejść może z podatku płaconego według skali do podatku w stałej wysokości 19 proc. Jedyną ku temu formalną przeszkodą jest zamiar świadczenia usług lub sprzedawania towarów podmiotowi, który w roku poprzednim był pracodawcą podatnika. Ta sama przeszkoda może utrudnić przejście z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, płaconego w 2007 roku, na podatek liniowy od działalności gospodarczej. Natomiast gdy podatnik w 2007 roku korzystał z karty, a w roku bieżącym wolałby rozliczać się na podstawie art. 30c ustawy PIT, musiałby łączyć osiąganie dochodów z działalności gospodarczej z pracą na etacie i w bieżącym roku współpracować biznesowo z byłym pracodawcą, by korzystanie obecnie z podatku liniowego od działalności było niemożliwe.

Ryczałt ograniczony kwotowo

Zdecydowanie więcej przeszkód formalnych może utrudniać powrót z podatku ustalanego na podstawie księgi przychodów i rozchodów, a więc liniowego lub płaconego według skali, do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Poza przekroczoną w 2007 roku granicą obrotów (150 tys. euro) zakazy określone są w art. 8 ustawy o podatku ryczałtowym. Dla przykładu nie jest możliwy powrót do ryczałtu przedsiębiorcy podejmującego wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Natomiast forma opodatkowania działalności gospodarczej w roku 2007 nie ma żadnego wpływu na uzyskanie prawa do płacenia karty podatkowej. Skutecznie wniosek o objęcie tą formą opodatkowania mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, o ile tylko jej zakres i rozmiar mieści się w granicach przewidzianych dla podatku w formie karty. Są one określone w art. 23-41 ustawy o podatku zryczałtowanym oraz w tabelach stanowiących załącznik do tej ustawy.

565,2 tys. zł

Limit dla ryczałtu

Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej wyższe niż równowartość 150 tys. euro czyli 565,2 tys. zł


MARIANNA OLSZEWSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA