reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Osoby prawne, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. To nie jedyny warunek. Jakie są pozostałe?

PIT 2018 - najważniejsze zmiany

Obowiązek ten dotyczy tych podatników, którzy wypłacili należności podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych niemającym na terytorium Polski siedziby lub zarządu. Należy ją przekazać zagranicznemu podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Kwestię właściwości urzędów skarbowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. Na przykład - w województwie mazowieckim w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwy miejscowo jest Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kto składa IFT-2/IFT-2R

Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, płacą podatek od uzyskanych w naszym kraju przychodów:

- z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych itp. (art. 21 ust. 1 updop),

- z dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 updop).

Należności, jakie otrzymuje zagraniczny kontrahent (podatnik), z tych tytułów opodatkowane są w Polsce ryczałtowo.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dokonujące powyższych wypłat osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne są zobowiązane jako płatnicy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (art. 26 ust. 1 updop). Płatnicy mają obowiązek zrobić to w dniu dokonania wypłaty. Jeżeli kwestie opodatkowania konkretnych dochodów są uregulowane w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania inaczej niż w art. 21 updop, to zastosowanie mają przepisy tej umowy. Przypomnijmy, że płatnik w celu skorzystania z postanowień takiej umowy ma obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej swego kontrahenta. Szerzej na temat, jakie obowiązki ma płatnik w związku z pobraniem podatku od wypłaconych należności osobie zagranicznej, pisaliśmy w artykule „Wypełniamy nowe roczne deklaracje rozliczeniowe” (Mk nr 1/2008, str. 29). Do obowiązków płatnika należy także przekazanie informacji IFT-2/IFT-2R. Ustawowy termin realizacji tego obowiązku dla podatników mających rok kalendarzowy to 31 marca 2008 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama