REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ponownie można powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Magdalena Miklewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowany przepis art. 113 ust. 11. Na jego podstawie podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT po upływie roku, licząc od końca roku, w którym z niego zrezygnował.

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zasadniczą, bardzo korzystną zmianę dla podatników, którzy osiągają niskie obroty ze swojej działalności. Artykuł 113 reguluje bowiem zasady rozliczania się i korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez drobnych przedsiębiorców.

Autopromocja

Do końcu 2008 r. podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie trzech lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie z niego skorzystać. Od 1 stycznia 2009 r. termin ten wynosi rok i będzie liczony od końca roku podatkowego, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.

Jest to zatem zasadnicza, a co najważniejsze bardzo korzystna zmiana dla drobnych podatników, których obroty nie przekraczają 50 000 zł. Obowiązujące do końca grudnia 2008 r. zasady powodowały, że bez względu na to, czy w kolejnym roku po utracie bądź samodzielnej rezygnacji ze zwolnienia podatnik uzyskiwał małe obroty, czy duże, nie mógł ponownie skorzystać ze zwolnienia. Związany był bowiem terminem 3 lat.

Przykład

Wariant 1

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka utraciła prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie kwoty limitu obrotu w sierpniu 2005 r. Do końca grudnia br. ma prawo skorzystać z tego uprawnienia ponownie od września 2008 r., pod warunkiem że jej obrót netto za 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł i za 2008 r. (liczony narastająco od 1 stycznia do 31 sierpnia 2008 r.) nie przekroczy wartości 50 000 zł, a spółka nie prowadzi działalności wyłączającej z prawa do zwolnienia.

Wariant 2

Spółka utraciła prawo do zwolnienia w czerwcu 2008 r. Z ponownego zwolnienia podmiotowego według nowych zasad będzie mogła skorzystać, jeśli spełni wszystkie warunki do zwolnienia od stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT na skutek utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z tego uprawnienia, mają możliwość ponownego powrotu do zwolnienia. W tym przypadku muszą być spełnione łącznie trzy warunki:

1. Musi upłynąć okres 1 roku, licząc od końca roku, w którym utracili prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnowali (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

2. Wartość ich sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

3. Nie wykonują czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, tj. :

• importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,

• dostaw:

   a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

Autopromocja

   b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem: energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10), perfum i wód toaletowych (PKWiU 24.52.11), kosmetyków upiększających do ust i oczu (PKWiU 24.52.12), kosmetyków do manicure i pedicure (PKWiU 24.52.13), pudrów kosmetycznych i higienicznych - z wyłączeniem przeznaczonych dla dzieci (PKWiU ex 24.52.14-00), pozostałych kosmetyków upiększających do twarzy (PKWiU 24.52.15-00.10), dezodorantów osobistych i preparatów przeciwpotowych (PKWiU 24.52.19-50.00), preparatów do higieny intymnej (PKWiU 24.52.19-90.10), środków higienicznych kosmetycznych, gdzie indziej niewymienionych (PKWiU 24.52.19-90.3), preparatów toaletowych dla zwierząt (PKWiU 24.52.19-90.60), kosmetyków i wyrobów perfumeryjnych, pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 24.52.19-90.90), kart do gry - z wyłączeniem kart do gry dla dzieci (PKWiU ex 36.50.41-00), cygar, również z obciętymi końcami, cygaretek i papierosów z tytoniu lub namiastek tytoniu (PKWiU 16.00.11), tytoniu do palenia (PKWiU 16.00.12-30), tabaki (PKWiU ex 16.00.12-90.20),

   c) nowych środków transportu,

   d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

• świadczenia usług prawniczych oraz usług w zakresie doradztwa, a także usług jubilerskich;

• nie mają siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

WAŻNE!

W styczniu 2009 r. wchodzi w życie przepis ustawy o VAT, który umożliwia podatnikowi zwrot po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił bądź zrezygnował ze zwolnienia.

Należy pamiętać, że przy ewentualnym powrocie do zwolnienia podmiotowego podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie (patrz komentarz do art. 91). Konsekwencją objęcia podatnika zwolnieniem podmiotowym jest to, że wykonywane przez niego czynności są zwolnione z opodatkowania.

Kolejne korzyści polegają na tym, że podatnik taki jest zwolniony z obowiązków rejestracyjnych w VAT. Może on jednak dobrowolnie się zarejestrować jako podatnik VAT zwolniony. Nie jest również obciążony wieloma obowiązkami związanymi z rozliczeniem VAT, tj. nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych, prowadzenia ewidencji zakupów.

Podkreślenia wymaga fakt, że warunkiem ponownego korzystania ze zwolnienia w 2009 r. jest przede wszystkim wysokość obrotów. Do końca bieżącego roku, tj. do 31 grudnia 2008 r., wysokość obrotów nie może przekroczyć kwoty 50 000 zł. Z chwilą jej przekroczenia nastąpi utrata prawa do zwolnienia już w roku bieżącym, co będzie skutkowało jednoczesną utratą prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT w przyszłym roku. W takiej sytuacji ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy najwcześniej po upływie roku (licząc od końca roku, w którym nastąpiła jego utrata) oraz pod warunkiem że kwota limitu za rok poprzedzając rok, w którym będziemy korzystać ze zwolnienia, nie przekroczy kwoty limitu uprawniającego do tego zwolnienia. Od stycznia 2009 r. do zwolnienia mogą korzystać podatnicy, którzy najwcześniej zrezygnowali ze zwolnienia lub utracili do niego prawo najwcześniej w 2007 r. i obrót w 2008 r. nie przekroczył 50 000 zł.

• art. 113 ust. 1 i ust. 8 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

• art. 1 pkt 59 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmienie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA