REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty uprawniają do korzystania z ulg podatkowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać rozliczenia podatkowe - w tym odpowiednią dokumentację - przez prawie sześć lat, czyli do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Możliwość skorzystania z ulg podatkowych w rocznym rozliczeniu PIT uzależnione jest od spełnienia ściśle określonych w przepisach warunków. Praktycznie każde zwolnienie podatkowe uzależnione jest od konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji. Co ważne, warunki, od których zależy prawo do ulg, muszą być interpretowane ściśle. Jeśli nie są, podatnik nie ma prawa skorzystać z odliczeń czy to od dochodu (przychodu), czy to od podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Darowizny przez konto

Podatnik, który chciałby w zeznaniu rocznym za 2008 rok uwzględnić darowiznę, powinien jeszcze w tym roku wpłacić te środki na konto bankowe obdarowanego. Podatnik ma bowiem prawo odliczyć od swojego dochodu (przychodu), kwotę przekazanej darowizny w wysokości nieprzekraczającej 6 proc. dochodu (przychodu), przekazanej m.in. na cele:

• określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,

• kultu religijnego.

REKLAMA

Jednak, aby pomniejszenie dochodu (przychodu) o przekazaną darowiznę było możliwe, darowizna musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krew z zaświadczenia

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali lub oddadzą honorowo krew, mają prawo skorzystać z ulgi na krew w rocznym zeznaniu PIT. Ulga na krew to odliczenie od dochodu (przychodu), co ważne, odliczenie limitowane. Odliczenia dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Trzeba więc pomnożyć ilość oddanej krwi przez wysokość przysługującego za nią ekwiwalentu. Ponadto ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu możne wynieść nie więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu (przychodu). Jednak limit odliczenia przy uldze na krew to nie jedyne jej ograniczenie.

Aby z odliczenia skorzystać, podatnik musi postarać się o dokument, który potwierdzi wartość przekazanej darowizny w postaci krwi. W stacji krwiodawstwa należy więc pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub osocza oraz oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny. W wydanym zaświadczeniu nie może być uwzględniona wartość krwi, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie. Taka darowizna nie podlega odliczeniu od dochodu (przychodu).

Internet i rehabilitacja na fakturze

W zeznaniu rocznym podatnicy mogą też uwzględnić ulgę na internet i ulgę rehabilitacyjną.

Z pierwszego odliczenia skorzystają podatnicy, którzy ponoszą wydatki na internet w swoim miejscu zamieszkania i posiadają faktury dokumentujące wydatki na sieć. Zatem podatnik, który nie ma takiej faktury lub ją zgubił, powinien poprosić dostawcę internetu o przesłanie takiego dokumentu. Od niego bowiem zależy możliwość skorzystania z ulgi.

Z drugiego odliczenia - ulgi rehabilitacyjnej - mogą skorzystać podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi, lub którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. W tym przypadku odliczeniu od dochodu (przychodu) podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, np. sprzęt do ćwiczeń, dojazdy na zabiegi, opłacanie przewodnika czy wydatki na leki.

Większość wydatków rehabilitacyjnych musi być udokumentowana fakturami VAT lub rachunkami. Można tu wymienić zakup sprzętu czy leków. Dojazdy na zabiegi nie muszą być udokumentowane fakturą ani rachunkiem, ale urząd skarbowy ma prawo żądać udowodnienia, że podatnik z zabiegów korzystał. Wtedy dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi będzie np. karta zabiegowa.

JAK TO ZROBIĆ...

Czy można korzystać z ulgi internetowej przy sieci z pakietu

PROBLEM: Podatniczka wykupiła pakiet, w skład którego wchodzą: telewizja, telefon i internet. Faktura za te usługi jest wystawiona zbiorczo. Czy podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi internetowej w zeznaniu rocznym?

ROZWIĄZANIE: Odliczeniu od dochodu podlega jedynie wysokość wydatków na użytkowanie sieci internet. Wysokość wydatków na internet ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, a dokładnie faktury VAT. W omawianym przypadku podatniczka otrzymuje faktury za usługę, na którą składają się dostęp do internetu, telewizja i telefon. Na fakturze tej nie jest wskazana kwota wydatków z tytułu użytkowania internetu. Zgodnie z ustawą o PIT odliczyć od dochodu można maksymalnie 760 zł w ujęciu rocznym wydatków z tytułu użytkowania internetu. Skoro podatniczka nie jest w stanie ustalić, ani tym bardziej udokumentować wysokości tych wydatków, to tym samym nie może odliczyć kwoty tych wydatków od dochodu podlegającemu opodatkowaniu.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy w zarządzaniu finansami firmowymi: co możesz zmienić nawet od jutra

Wielu przedsiębiorców zaczyna swoją działalność z pasją i determinacją, szybko zdobywając pierwszych klientów. Jednak po kilku miesiącach pojawia się rozczarowanie: są przychody, ale brakuje gotówki. To nie przypadek – to efekt powtarzalnych błędów w zarządzaniu finansami, które można wyeliminować, jeśli tylko się je rozpozna i zrozumie.

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pkt. bazowych; stopa referencyjna wyniesie 4,5 proc. w skali rocznej. To czwarta obniżka stóp procentowych w tym roku.

Umowy o dzieło mniej popularne. ZUS pokazał statystyki

Umowy o dzieło w Polsce pozostają domeną krótkich zleceń – aż 28 proc. trwa jeden dzień, a najwięcej wykonawców tych umów to osoby w wieku 30–39 lat. Dane ZUS za pierwsze półrocze wskazują na rosnący udział sektorów kreatywnych, takich jak informacja i komunikacja.

Reeksport po nieudanej dostawie – jak prawidłowo postąpić?

Eksport towarów poza Unię Europejską jest procesem wieloetapowym i wymaga zarówno sprawnej logistyki, jak i poprawnego dopełnienia obowiązków celnych oraz podatkowych. Pomimo starannego przygotowania, czasami zdarzają się sytuacje, w których kontrakt handlowy nie zostaje zrealizowany – odbiorca w kraju trzecim z różnych powodów nie przyjmuje przesyłki. W rezultacie towar wraca na teren Unii, co rodzi szereg pytań: jak ująć taki zwrot w dokumentacji? czy trzeba korygować rozliczenia podatkowe? jak ponownie wysłać towar zgodnie z przepisami?

REKLAMA

Księgowość influencerów i twórców internetowych. Rozliczanie: barterów, donejtów, kosztów. Kiedy trzeba zarejestrować działalność?

Jak rozliczać nowoczesne źródła dochodu i jakie wyzwania stoją przed księgowymi obsługującymi branżę kreatywną? Influencerzy i twórcy internetowi przestali być ciekawostką świata popkultury, a stali się pełnoprawnymi przedsiębiorcami. Generują znaczące przychody z reklam, współpracy z markami, sprzedaży własnych produktów czy kursów online. Obsługa księgowa tej specyficznej branży stawia przed biurami rachunkowymi nowe wyzwania. Nietypowe źródła przychodów, różnorodne formy rozliczeń, a także niejednoznaczne interpretacje podatkowe to tylko część tematów, z którymi mierzą się księgowi influencerów. Jak poprawnie rozliczać tę branżę? Na co zwrócić uwagę, by nie narazić klienta na błędy podatkowe?

KSeF w jednostkach budżetowych – wyzwania i szanse. Wywiad z dr Małgorzatą Rzeszutek

Jak wdrożenie KSeF wpłynie na funkcjonowanie jednostek sektora finansów publicznych? Jakie zagrożenia i korzyści niesie cyfrowa rewolucja w fakturowaniu? O tym rozmawiamy z dr Małgorzatą Rzeszutek, doradcą podatkowym i specjalistką w zakresie prawa podatkowego.

Pieniądze dla dziecka: Ile razy można dać bez podatku? Jest jeden kluczowy warunek przy darowiznach

Pieniądze dziecku bez podatku można przekazać wielokrotnie, gdyż nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku od darowizn dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie aktualnie obowiązują kwoty wolne od podatku.

Skuteczna windykacja: 5 mitów – dlaczego nie warto w nie wierzyć. Terminy przedawnienia roszczeń (branża TSL)

Wśród polskich przedsiębiorców, w tym także w branży TSL (transport, spedycja i logistyka) temat windykacji należności powraca jak bumerang. Z jednej strony przedsiębiorcy zmagają się z chronicznymi zatorami płatniczymi, z drugiej – wciąż krążą liczne stereotypy, które sprawiają, że wiele firm reaguje zbyt późno albo unika działań windykacyjnych. W efekcie przedsiębiorcy narażają się na utratę płynności finansowej i problemy z dalszym rozwojem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości - stawki maksymalne w 2026 roku. 1,25 zł za 1 m2 mieszkania lub domu, 35,53 zł za 1 m2 biura, magazynu, sklepu

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości będą w 2026 roku wyższe o ok. 4,5% od obowiązujących w 2025 roku. Przykładowo stawka maksymalna podatku od budynków mieszkalnych i samych mieszkań wyniesie w 2026 roku 1,25 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, a od budynków (także mieszkalnych) używanych do prowadzenia działalności gospodarczej: 35,53 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Faktyczne stawki podatku od nieruchomości na dany rok ustalają rady gmin w formie uchwały ale stawki te nie mogą być wyższe od maksymalnych stawek określonych przez Ministra Finansów i Gospodarki.

Limit poniżej 10 000 zł - najczęściej zadawane pytania o KSeF

Czy przedsiębiorca z obrotami poniżej 10 tys. zł miesięcznie musi korzystać z KSeF? Jak długo można jeszcze wystawiać faktury papierowe? Ministerstwo Finansów wyjaśnia szczegóły nowych zasad, które wejdą w życie od lutego 2026 roku.

REKLAMA