Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks postępowania cywilnego. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks postępowania cywilnego.
Orzeczenia w sprawach cywilnych automatycznie wykonalne w całej UE
Aktualizacja: 12.01.2015
Od 10 stycznia 2015 r. orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wykonalne w jednym państwie członkowskim stają się automatycznie wykonalne w całej Unii, zaś konsumenci w sporach z firmami spoza UE mogą pójść do sądu w swoim kraju. Ułatwienie egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych sądów krajów unijnych w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej jest celem obszernej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz nowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń. »
Uproszczenie i przyspieszenie postępowania sądowego - nowelizacja kpc
Aktualizacja: 19.11.2014
W dniu 27 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie rozwiązań, które mają przyczynić się do uproszczenia i przyspieszenia postępowania sądowego w sprawach cywilnych. »
Zmiany w postępowaniu cywilnym od 2015 roku
Aktualizacja: 14.10.2014
Od stycznia 2015 r. orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw będą mogły być egzekwowane w Polsce – bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Analogiczne zasady mają dotyczyć polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE. »
Postępowanie przed sądami - dokumenty elektroniczne będą zrównane z papierowymi
Aktualizacja: 24.09.2014
W Sejmie trwają prace nad nad rządowym projektem zmian w prawie, które mają na celu m.in. wprowadzenie nowej formy składania oświadczeń woli, elektronicznej licytacji ruchomości, jak również elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. Zmiany mają na celu także zrównanie mocy prawnej dokumentów papierowych i elektronicznych. »
Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy
Aktualizacja: 09.07.2014
Zmienią się przepisy dotyczące klauzul umownych. Rząd przygotował w tej sprawie założenia zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe regulacje mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach. »
Przesłanki wydania wyroku zaocznego w postępowaniu cywilnym
Aktualizacja: 23.05.2014
Bierność pozwanego w procesie cywilnym może spowodować, że przeprowadzenie procesu może napotkać przeszkody. W szczególności niemożliwa jest realizacja zasady kontradyktoryjności procesu, zgodnie z którą strony procesu obowiązane są do przedstawiania faktów i dowodów celem wykazania swojego stanowiska. »
Najważniejsze zmiany w prawie w kwietniu 2014 r.
Aktualizacja: 05.05.2014
Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących nadawania klauzuli wykonalności, prawa zamówień publicznych, kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniu cywilnym i prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie w kwietniu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego. »
Zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej - zmiany w kpc
Aktualizacja: 24.04.2014
Postanowienia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zapadłe w pierwszej i w drugiej instancji, mogą zostać zaskarżone w drodze zażalenia – tak wynika z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (kpc). »
Zmiany w postępowaniu cywilnym dotyczące klauzuli wykonalności
Aktualizacja: 09.04.2014
Od 10 kwietnia 2014 r. obowiązywał będzie znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego. Zmiany regulują kwestie wydawania postanowienia o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w tak zwanej formie uproszczonej. »
Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III
Aktualizacja: 31.12.2013
Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku. »
Najważniejsze zmiany w prawie w sierpniu 2013 r.
Aktualizacja: 03.09.2013
Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w sierpniu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących pośrednictwa w obrocie jednostkami uczestnictwa, hipoteki, postępowania cywilnego, wykonywania niektórych zawodów oraz prawa pracy. »
Obowiązek ujawniania PESEL, KRS, NIP - nowelizacja k.p.c.
Aktualizacja: 13.08.2013
Obowiązek ujawniania dodatkowych danych osobowych stron (PESEL, KRS, NIP) to następstwo zmian jakie weszły w życie po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. »
Pisma do sądu złożysz na poczcie (nie tylko polskiej)
Aktualizacja: 19.08.2013
Od 17 sierpnia 2013 r. pisma kierowane do sądów (pisma procesowe) będzie można złożyć nie tylko w placówkach Poczty Polskiej ale też w placówkach pocztowych operatorów świadczących pocztowe usługi powszechne w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. »
Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców
Aktualizacja: 13.08.2013
W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?