Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu księgi rachunkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące księgi rachunkowe.
Koszty straty w towarach w kpir
Aktualizacja: 11.02.2014
Spółka jawna jest importerem części samochodowych. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów (kpir). Na koniec roku spółka dokonuje likwidacji fizycznej zalegających części. Czy spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty wynikłe z zalegających w magazynie części zamiennych, które są fizycznie likwidowane? »
Globalne zasady rachunkowości zarządczej
Aktualizacja: 12.02.2014
Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów. »
Zakładanie firmy - księgowość i podatki
Aktualizacja: 10.02.2014
Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym. »
Zobowiązanie warunkowe w sprawozdaniu finansowym
Aktualizacja: 06.02.2014
Zobowiązania warunkowego można określić jako obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Informacja o istniejących zobowiązaniach warunkowych powinna być zawarta w sprawozdaniu finansowym. »
Obowiązek tłumaczenia dokumentacji księgowej
Aktualizacja: 20.03.2018
Jedno z rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada, że organy podatkowe będą mogły zobowiązać stronę postępowania podatkowego do przetłumaczenia dokumentacji księgowej, która została przygotowana w języku obcym. »
Skutki podatkowe i bilansowe otrzymania darowizny
Aktualizacja: 10.02.2014
Większości podatnikom darowizny kojarzą się z organizacjami non-profit, głównie stowarzyszeniami (a więc takimi podmiotami, których działanie nie jest nastawione na osiągniecie zysku). Jednakże tematem darowizn zainteresowane jest również spore grono zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Jakie skutki podatkowe i bilansowe rodzi otrzymanie darowizny? »
Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane
Aktualizacja: 19.03.2014
Podczas inwentaryzacji zapasów niejednokrotnie ujawniane są towary, które nieodwracalnie utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do dalszego użytku lub odsprzedaży. Jak prawidłowo wykazać towary przeterminowane w księgach rachunkowych? »
Obowiązki kierownika jednostki w zakresie rachunkowości
Aktualizacja: 06.02.2014
Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej danej jednostki, które zostały ściśle określone w przepisach ustawy o rachunkowości. Jakie są to obowiązki? »
Jak wykazać w księgach rachunkowych przekazane zaliczki
Aktualizacja: 05.02.2014
Spółka podpisała umowę z dostawcą z UE na dostawę dużego, złożonego urządzenia produkcyjnego, bez montażu. Ten projekt inwestycyjny jest wykonywany i kompletowany na indywidualne zamówienie. Strony ustaliły harmonogram płatności. Na podstawie dwóch dokumentów „downpayment invoices” spółka dokonała dwukrotnie przelewów na konto kontrahenta. Dostawca miał dostarczyć kompletne urządzenie do końca roku i wystawić fakturę na wszystko, ale do końca roku tych faktur nie wystawił i nie było też dostaw. Jak wykazać dokonane płatności w bilansie i w jakiej kwocie (płatności dokonywaliśmy z rachunku PLN, a walutą transakcyjną było euro). »
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Aktualizacja: 05.06.2018
Czy podatnik, który posiada obywatelstwo polskie lecz jego miejscem zamieszkania stałego znajduje się w Niemczech, jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości? »
Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka
Aktualizacja: 30.01.2014
W dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Krakowie została zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Sprawozdawczość i rewizja finansowa – problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka”. Obrady odbywały się w sali Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w budynku krakowskiego Magistratu. Na konferencji obecnych było ponad 100 osób reprezentujących środowisko akademickie, praktyków rachunkowości oraz przedstawiciele organizacji zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem. »
Zakładowy plan kont - kiedy dokonywać zmian?
Aktualizacja: 28.01.2014
Wszystkie osoby prawne oraz inne podmioty gospodarcze, które mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości są jednocześnie zobligowane do wprowadzenia w swojej jednostce zakładowego planu kont. Kiedy można wprowadzać zmiany w zakładowych planach kont? »
Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"
Aktualizacja: 28.01.2014
Komitet Standardów Rachunkowości przyjął Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący działalności deweloperskiej. Nowy standard będzie miał zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r. »
Możliwość prowadzenia pkpir przez osoby z innego kraju UE
Aktualizacja: 15.01.2014
Czy osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego (pochodząca z jednego kraju UE), która założyła działalność gospodarczą w Polsce, jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy też może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir)? »
Kiedy przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych
Aktualizacja: 16.01.2014
Czy jest możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych nie od października do 15 stycznia roku następnego, lecz w okresie np. maj–czerwiec (przy założeniu, że inwentaryzacji dokonuje się nie później niż w ciągu 4 lat). »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »