reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych.

Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Aktualizacja: 06.05.2011

W 2005 roku zawarliśmy związek małżeński i nie podpisaliśmy małżeńskiej umowy majątkowej. Obecnie zamierzamy znieść współwłasność i podzielić majątek (dom i mieszkanie) z obowiązkiem spłaty. Czy zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych? »

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Aktualizacja: 06.04.2011

Wątpliwości w tym zakresie powstają głównie w związku z koniecznością uregulowania istniejącego, niekiedy już od wielu lat, stanu bezprawnego korzystania z cudzej nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego. »

Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Aktualizacja: 01.03.2011

Czy umowa pożyczki kwoty 100.000 zł udzielona przez ojca synowi korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Kupujesz używaną rzecz za ponad 1000 zł - zapłać PCC

Aktualizacja: 10.12.2010

Nabywanie używanych przedmiotów to codzienność wielu z nas. Kupujemy używane samochody, wyszukujemy okazje na portalach aukcyjnych. Jednak nie każdy wie, że nabywając rzecz ruchomą (niekoniecznie używaną) o wartości rynkowej ponad 1.000,- zł od osoby nie będącej podatnikiem VAT kupujący powinien zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). »

Czy od umowy przedwstępnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Aktualizacja: 19.11.2010

Przepisy dają prawo zawarcia przed umową ostateczną umowy przedwstępnej, w której określone są warunki zawarcia umowy ostatecznej. Zdarza się, że jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej. Powstaje w związku z tym pytanie, czy od umowy przedwstępnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? »

Czy podział majątku po rozwodzie podlega opodatkowaniu PCC

Aktualizacja: 10.12.2010

Pazerność fiskusa jest przeogromna, gdyż oprócz „zwykłego” obdzierania nas z owoców naszej pracy, zdziera z nas skórę również w naszych chwilach szczęścia (np. wygrana w Lotto) czy w związku z nieszczęściem, jakie nas spotkało (np. zgon bliskiej osoby) – wystarczy, że „zwęszy” przepływ pieniędzy miedzy dwoma osobami… »

Czy podział majątku likwidowanej spółki podlega pcc

Aktualizacja: 05.11.2010

Wspólnicy spółki z o.o. planują jej likwidację. Po spłaceniu wierzycieli i zobowiązań publicznoprawnych pozostanie majątek spółki, który będą stanowić dwie nieruchomości. Każdy ze wspólników stanie się właścicielem jednej z nich. Czy taki podział majątku podlega pcc? »

Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych

Aktualizacja: 23.08.2012

Podatnik sprzedał samochód ciężarowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nikt nie powiadomił o fakcie sprzedaży samochodu żadnego z urzędów. Czy do momentu przekazania urzędom takich informacji poprzedniego właściciela obciąża podatek od środków transportowych? »

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 23.08.2012

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu? »

PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Aktualizacja: 04.11.2010

Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK). »

Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC

Aktualizacja: 02.11.2010

Czynność polegająca na przeznaczeniu, zgodnie z uchwałą wspólników spółki, całości wypracowanego przez tę spółkę zysku na kapitał zapasowy nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PCC.Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 lipca 2010 r. (ILPB2/436-90/10-4/MK). »

Czy nabycie lokalu spółdzielczego w postępowaniu egzekucyjnym podlega PCC

Aktualizacja: 05.10.2010

Na rynku nieruchomości można kupić mieszkanie w ramach procedur upadłościowych, czy egzekucyjnych. Jest to naturalny efekt kryzysu, który - choć dużo łagodniejszy niż w USA i Europie Zachodniej - jednak jest na rynku nieruchomości widoczny. Zdaniem fiskusa osoby zainteresowane takimi transakcjami muszą uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). »

Kiedy umowa pożyczki od podmiotu zagranicznego nie będzie podlegała pcc

Aktualizacja: 31.08.2010

Umowa pożyczki od zagranicznego pożyczkodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pieniądze będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz czynność zostanie dokonana poza terytorium RP. W powyższej sytuacji nie będzie miało znaczenia, gdzie pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. »

Jakie skutki podatkowe w VAT i PCC wywoła emisja obligacji przez spółkę

Aktualizacja: 15.07.2010

Spółka zamierza wyemitować obligacje, które zostaną objęte przez kontrahenta. Planowane oprocentowanie obligacji wynosi 5%, a wykup nastąpiłby z końcem 2010 r. Czy planowana emisja rodzi opodatkowanie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług bądź podatku od czynności cywilnoprawnych. »

Zmiany w PCC od 22 kwietnia 2010: podniesienie kapitału spółki i obrót instrumentami finansowymi

Aktualizacja: 13.04.2010

Począwszy od 22 kwietnia 2010 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany, które ze sobą niesie, dotyczą założenia spółki, podniesienia kapitału, a także obrotu instrumentami finansowymi. »

reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama