Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych.
Tarcza Antykryzysowa 2.0 - najważniejsze zmiany w zakresie podatków i ZUS
Aktualizacja: 05.05.2020
W dniu 17 kwietnia 2020 r. Sejm przyjął, a Prezydent podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w ramach której przewidziane zostały dalsze podatkowe rozwiązania pomocowe. Ustawa jest kontynuacją działań Rządu w obszarze realizacji Tarczy Antykryzysowej. »
Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę osobie fizycznej - skutki podatkowe w VAT i PCC
Aktualizacja: 14.04.2020
Transakcji sprzedaży mieszkania przez przedsiębiorcę niewątpliwie towarzyszyć będą różne warianty rozliczenia sprzedaży na tle prawa podatkowego, a w szczególności na tle ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), a także ustawy od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC). Zagadnienie to warto omówić na przykładzie. »
Tarcza antykryzysowa 2.0 - najważniejsze założenia
Aktualizacja: 05.05.2020
Przedstawiamy wybrane założenia kolejnego projektu zmian do ustawy - tarcza antykryzysowa. Na razie jest to projekt, który może ulec aktualizacji. Po uchwaleniu ostatecznej wersji przez Sejm, będziemy Państwa informować. »
Aktualizacja: 30.03.2020
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, do których nie należy zaliczać samej różnicy pomiędzy wartością uchwyconych w sprawie rzeczy i praw majątkowych a wartością transakcyjną, za jaką spółka nabyła przedsiębiorstwo. Nie ma więc podstaw do opodatkowania PCC różnicy wartości, nazywanej umownie goodwill. »
Wartość rynkowa przedmiotu jako podstawa opodatkowania w PCC
Aktualizacja: 30.03.2020
Punktem wyjściowym do ustalenia wartości rynkowej dla celów opodatkowania PCC jest wartość rynkowa wskazana przez podatnika. Jeżeli organ podatkowy nie zgadza się z wartością ujawnioną przez podatnika, powinien wezwać go do zmiany wartości, wskazując uzasadnienie wezwania wraz ze wstępną wyceną oraz stanowiskiem organu. »
Uchylenie uchwały spółki - zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych
Aktualizacja: 05.03.2020
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję organu podatkowego, odmawiającą spółce prawa do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, zapłaconego przy podejmowaniu uchwał, które następnie zostały uchylone. »
PCC przy sprzedaży rzeczy, pożyczkach w rodzinie i zamianie mieszkań
Aktualizacja: 14.11.2019
Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Pytania dotyczyły opodatkowania pcc pożyczek między członkami rodziny, sprzedaży rzeczy ruchomych i zamiany mieszkań. »
Kiedy powstaje depozyt nieprawidłowy opodatkowany PCC
Aktualizacja: 19.09.2019
Sam fakt przelania pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie oznacza, że doszło do powstania depozytu nieprawidłowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). »
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów
Aktualizacja: 21.08.2019
W 2018 roku skórka (przedmioty występujące w grze Counter-Strike: Global Offensive) „Dragon Lore” do karabinu snajperskiego AWP w grze CS GO osiągnęła wartość 61 tysięcy dolarów. Transakcja została przeprowadzona pomiędzy dwoma graczami na platformie internetowej. Czy sprzedający miał świadomość, że na gruncie polskiego prawa podatkowego osiągnął przychód, który należy opodatkować? »
Opodatkowanie kryptowalut w 2019 roku – PIT, CIT, VAT i PCC
Aktualizacja: 19.08.2019
Obrót kryptowalutami (zwanymi też walutami wirtualnymi) budzi wiele kontrowersji. Organy podatkowe mają różne stanowiska co do opodatkowania waluty wirtualnej na gruncie VAT, PIT, CIT oraz PCC. Od 1 stycznia 2019 roku przychody z obrotu kryptowalutami zostały zakwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Należy je opodatkować w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym po zakończeniu danego roku podatkowego. Podatnicy nie są obowiązani do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. »
Sprzedaż i zamiana walut wirtualnych zwolniona z PCC od 2020 roku
Aktualizacja: 02.08.2019
Minister Finansów przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który przewiduje wprowadzenie zwolnienia z PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych (tzw. kryptowalut) zdefiniowanych w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zwolnienie ma mieć zastosowanie do czynności cywilnoprawnych dokonanych od 1 stycznia 2020 r. Przypomnijmy, że obecnie (do końca 2019 roku) obowiązuje zaniechanie poboru PCC od podatników nabywających kryptowaluty w drodze umowy sprzedaży lub zamiany, na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 24 czerwca 2019 r. »
Umowy sprzedaży lub zamiany kryptowalut bez PCC do końca 2019 r.
Aktualizacja: 01.07.2019
Ministerstwo Finansów przedłużyło zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej do 31 grudnia 2019 r. Podatnicy, wobec których znajduje zastosowanie zaniechanie, nie będą obowiązani składać w tym okresie deklaracji PCC. »
Wzór deklaracji zbiorczej (PCC-4) od 1 lipca 2019 r.
Aktualizacja: 12.06.2019
Ministerstwo Finansów określiło wzór zbiorczej deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. PCC-4. Będzie można ją składać gdy w danym miesiącu dokonane zostaną przynajmniej trzy czynności cywilnoprawne. Nowa deklaracja będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r. »
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - kto i kiedy musi zapłacić?
Aktualizacja: 10.06.2019
W przypadku zwierania umowy cywilnoprawnej istnieje obowiązek rozliczenia się z podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczy to przedsiębiorcy, osoby prawnej czy osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. Część zawieranych umów podlega zwolnieniu z PCC. Warto wiedzieć, które z czynności cywilnoprawnych podlegają zwolnieniu, a także poznać sposób rozliczenia się z tego podatku. »
Blockchain może pomóc uszczelnić VAT. Opodatkowanie kryptowalut - zmiany od 2019 r.
Aktualizacja: 06.06.2019
Zdaniem prof. Dominika Gajewskiego, dyrektora Centrum Analiz i Studiów Podatkowych z SGH, technologię blockchain można wykorzystać do większego uszczelnienia luki w VAT. Profesor Gajewski zauważył też, że od 1 stycznia 2019 r. roku uregulowano kompleksowo opodatkowanie (na gruncie podatków dochodowych i PCC) obrotu kryptowalutami. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?