Pożyczka w rodzinie - opodatkowanie PCC
REKLAMA
REKLAMA
Pożyczka od członka rodziny – kiedy możliwe zwolnienie z PCC?
To, czy pożyczka od członka rodziny będzie podlegała zwolnieniu z PCC, zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o PCC, z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są umowy pożyczki pieniężnej zawarte pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej.
REKLAMA
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
Kogo zaliczamy do pierwszej grupy podatkowej?
Jest to tzw. najbliższa rodzina, czyli:
- obecny małżonek,
- zstępni (czyli np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
- wstępni (czyli np. matka, ojciec, dziadkowie),
- rodzeństwo,
- ojczym, macocha,
- teściowie,
- pasierb,
- zięć, synowa.
W przypadku umów pożyczki z członkami rodziny spoza I grupy podatkowej (oraz z osobami niespokrewnionymi) limit zwolnienia z PCC wynosi 5 000 PLN, jeżeli pożyczki udziela jedna osoba lub 25 000 PLN, gdy wierzycieli jest więcej.
Zwolnienie z PCC dla I grupy podatkowej – pamiętaj o limicie!
W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca przewidział limit pożyczki od członka rodziny (z I grupy podatkowej) bezwarunkowo podlegającej zwolnieniu z PCC, który wynosi 9 637 PLN. Jeżeli umowa przewiduje pożyczkę wyższą niż wskazana kwota, wówczas by możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, pożyczkobiorca powinien spełnić dodatkowe warunki, czyli:
- w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz PCC-3,
- przedłożyć w urzędzie dowód otrzymania środków (np. potwierdzenie przelewu).
Pożyczka od członka rodziny z I grupy – niedopełnienie warunków zwolnienia
W sytuacji, gdy umowa pożyczki między członkami rodziny z pierwszej grupy podatkowej przekracza ww. limit i nie zostały spełnione wskazane warunki skorzystania ze zwolnienia lub też została ona zawarta z krewnym spoza pierwszej grupy podatkowej, wówczas pożyczkobiorca ma obowiązek w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć deklarację PCC-3 oraz opodatkować otrzymaną kwotę. PCC od tego typu umów wynosi 2%.
Ewa Kozak – ifirma.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat