| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Pożyczka w rodzinie - opodatkowanie PCC

Pożyczka w rodzinie - opodatkowanie PCC

Zawarcie umowy pożyczki powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak jeżeli do tego typu transakcji dochodzi między krewnymi, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przewidziane w ustawie o PCC. Czy wszystkie pożyczki od członków rodziny mogą z niego korzystać? Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić PCC?

Pożyczka od członka rodziny – kiedy możliwe zwolnienie z PCC?

To, czy pożyczka od członka rodziny będzie podlegała zwolnieniu z PCC, zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o PCC, z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są umowy pożyczki pieniężnej zawarte pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Kogo zaliczamy do pierwszej grupy podatkowej?

Jest to tzw. najbliższa rodzina, czyli:

  • obecny małżonek,
  • zstępni (czyli np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (czyli np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • ojczym, macocha,
  • teściowie,
  • pasierb,
  • zięć, synowa.

W przypadku umów pożyczki z członkami rodziny spoza I grupy podatkowej (oraz z osobami niespokrewnionymi) limit zwolnienia z PCC wynosi 5 000 PLN, jeżeli pożyczki udziela jedna osoba lub 25 000 PLN, gdy wierzycieli jest więcej.

Zwolnienie z PCC dla I grupy podatkowej – pamiętaj o limicie!

W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca przewidział limit pożyczki od członka rodziny (z I grupy podatkowej) bezwarunkowo podlegającej zwolnieniu z PCC, który wynosi 9 637 PLN. Jeżeli umowa przewiduje pożyczkę wyższą niż wskazana kwota, wówczas by możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, pożyczkobiorca powinien spełnić dodatkowe warunki, czyli:

  • w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz PCC-3,
  • przedłożyć w urzędzie dowód otrzymania środków (np. potwierdzenie przelewu).

Pożyczka od członka rodziny z I grupy – niedopełnienie warunków zwolnienia

W sytuacji, gdy umowa pożyczki między członkami rodziny z pierwszej grupy podatkowej przekracza ww. limit i nie zostały spełnione wskazane warunki skorzystania ze zwolnienia lub też została ona zawarta z krewnym spoza pierwszej grupy podatkowej, wówczas pożyczkobiorca ma obowiązek w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć deklarację PCC-3 oraz opodatkować otrzymaną kwotę. PCC od tego typu umów wynosi 2%.

Ewa Kozak – ifirma.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »