| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Pożyczki i darowizny wśród najbliższej rodziny bez podatku

Pożyczki i darowizny wśród najbliższej rodziny bez podatku

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Paweł Cybulski udzielił wyjaśnień w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn i podatkiem od czynności cywilnoprawnych - pożyczek i darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Osoby te. tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, nie mają obowiązku płacenia podatku od otrzymanego wsparcia finansowego, jeżeli zostanie to prawidłowo udokumentowane.

Podatek od spadków i darowizn (PSiD)

Na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o PSiD warunkiem zwolnienia z podatku od darowizn członków najbliższej rodziny tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 6 ust. 1 pkt 2 – 5, 7 i 8 oraz ust. 2). 

Zgłoszenie nabycia rzeczy lub praw majątkowych dokonuje się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania nabywcy w dniu powstania obowiązku podatkowego a w przypadku braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca jego pobytu w tym dniu na druku SD-Z2, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2060).

W przypadku, gdy darowiznę stanowią środki pieniężne od tej samej osoby, a ich łączna wartość w okresie 5 lat przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. 9 637zł, otrzymane środki pieniężne należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. .

Analogicznie zatem, jeżeli wartość majątku otrzymanego łącznie od tej samej osoby lub po tej osobie, przez okres 5 lat nie przekracza wskazanej w ustawie sumy lub otrzymana darowizna została nabyta na podstawie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron - darowizna nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do urzędu skarbowego (art.4 ust.4).

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Pożyczki a PCC

Kwestię opodatkowania pożyczek wśród członków rodziny reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jej brzmieniem, obowiązek zapłaty podatku następuje w chwili otrzymania środków pieniężnych z pożyczki (art.3 ust.1 pkt 1a), a podmiot zobowiązany, powinien w myśl art.1 ust.1 ustawy uiścić podatek do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania. Do dopełnienia wszelkich formalności niezbędne jest złożenie deklaracji PCC-3. 

Uregulowania dotyczące członków rodziny zostały szerzej zawarte w art.9 pkt 10 lit b i c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którymi, zwolnienie od podatku pożyczki w formie pieniężnej, zawartej na podstawie umowy pomiędzy podmiotami określonymi w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn w wysokości powyżej 9637 zł następuje pod warunkiem: 

1. Złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności. Wyjątek stanowi umowa zawarta w formie aktu notarialnego.

2.„Udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym”.

Pożyczki do wysokości 9637 zł zawierane pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn ( małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha) - nie są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: odpowiedź  z 30 października 2017 r. na zapytanie poselskie nr 5290.

Joanna Ostrowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »