REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż towaru znajdującego się za granicą niekiedy może być opodatkowana PCC w Polsce

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Sprzedaż towaru znajdującego się za granicą niekiedy może być opodatkowana PCC w Polsce
Sprzedaż towaru znajdującego się za granicą niekiedy może być opodatkowana PCC w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Czynność wykonywana za granicą w określonych przypadkach może być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), także jeśli dokonano jej pomiędzy przedsiębiorcami. Warto przeanalizować w jakich sytuacjach ma to miejsce.

Terytorialny zasięg PCC

Autopromocja

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy o PCC, podatkowi temu podlega czynność cywilnoprawna umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. W świetle natomiast art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zasady, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na

terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  1. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższej regulacji wynika, że PCC mogą podlegać opodatkowaniu umowy sprzedaży rzeczy znajdujących się w Polsce. Co jednakże istotne, także sprzedaż towaru poza Polską, może potencjalnie (jeżeli nie ma zastosowania żadne z wyłączeń z podatku) być opodatkowana. Będzie tak, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. daną rzecz nabywa podmiot z Polski;
  2. umowa sprzedaży jest dokonana na terytorium RP.

Opodatkowanie VAT a PCC

W przypadku czynności zawartych pomiędzy podmiotami lub osobami prowadzącymi działalność gospodarczą należy mieć dodatkowo na uwadze art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Regulacja ta wyłącza z opodatkowania, z zasady, czynności cywilnoprawne

a)  w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)  jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (...)

PCC nie wystąpi więc w przypadku sprzedaży podlegających podatkowi od towarów i usług (VAT). Zasadniczo chodzi tu o sprzedaż dokonywaną przez podmioty gospodarcze (a nie przez osoby osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej).

Przy czym pojęcie podatku od towarów i usług zostało sprecyzowane w art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, zgodnie z którym oznacza ono podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. Z kolei art. 1a pkt 5 ustawy o PCC stanowi, że określenie „państwo członkowskie” oznacza państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Z powyższych regulacji wynika, że wyłączona z PCC będzie na pewno sprzedaż opodatkowana:

  1. polskim podatkiem od towarów i usług,
  2. odpowiednikiem podatku od towarów i usług nakładanym przez inne państwo członkowskie UE,
  3. odpowiednikiem podatku od towarów i usług nakładanym przez pozostałe państwa należące do EOG (Norwegię i Islandię).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Firma z siedzibą w Polsce prowadzi dodatkowo działalność w Niemczech. Firma ta nabywa towar znajdujący się w Niemczech (towar nie jest wywożony z tego kraju) od spółki z siedzibą w Polsce (która także prowadzi działalność w Niemczech). Umowę zawarto w Polsce. Jako, że sprzedaż (dostawa towarów) jest wykonywana w Niemczech, to jest opodatkowana niemieckim VAT. W związku z tym, w Polsce nie wystąpi opodatkowanie PCC.

VAT poza UE (EOG) nie wyłącza PCC

Zwraca uwagę fakt, że przedstawione wyżej wyłączenie nie dotyczy czynności sprzedaży opodatkowanych podatkiem VAT (lub jego odpowiednikiem) w państwach spoza UE lub EOG.

Oczywiście, jeśli chodzi o sprzedaży rzeczy znajdującej się za granicą, dla zastosowania PCC spełnione muszą być, przedstawione wcześniej, warunki dotyczące kupującego (zamieszkałego lub posiadającego siedzibę w Polsce) oraz miejsca zawarcia umowy w Polsce.

Firma z siedzibą w Polsce prowadzi dodatkowo działalność na Białorusi. Firma ta nabywa towar znajdujący się na Białorusi (towar nie jest wywożony z tego kraju) od spółki z siedzibą w Polsce (która także prowadzi działalność na Białorusi). Umowę zawarto jednakże w Polsce. Z tego powodu, wystąpi opodatkowanie PCC. Bez znaczenia będzie natomiast okoliczność, że dostawa towaru podlega zapewne białoruskiemu odpowiednikowi podatku od towarów i usług.


Warto zauważyć, że w powyższym przykładzie opodatkowania PCC można było uniknąć, gdyby tylko umowa została zawarta poza granicami Polski. Niespełniona byłaby wtedy przesłanka wyrażona w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC.

Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA