REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych
Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych

REKLAMA

REKLAMA

Czynność prawna polegająca na rozwiązaniu umowy dożywocia oraz zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na dożywotnika, jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast opodatkowane PCC jest zawarcie umowy dożywocia. Taką wykładnię zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 lipca 2017 r.

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia, to najprościej mówiąc zobowiązanie polegające na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Podmiotami umowy są Nabywca, czyli osoba, która w zamian za otrzymane korzyści majątkowe, powinna przyjąć Zbywcę jako domownika i zapewnić mu odpowiednią opiekę oraz Dożywotnik, a więc osoba przenosząca własność nieruchomości. Przepisy regulujące umowę dożywocia zawarte są w art. 908-916 kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z treścią art. 913 k.c., taką umowę można rozwiązać na wniosek nabywcy lub zobowiązanego.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy dożywocia

W przypadku, gdy strony umowy dożywocia zdecydują się na jej rozwiązanie, sytuacja prawna powraca do stanu pierwotnego, tzn. Zbywca ponownie staje się właścicielem nieruchomości, natomiast Nabywca zostaje zwolniony z obowiązku wynikającego z art. 908 k.c. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie takiej umowy oraz zwrotne przeniesienie własności nieruchomości powinno być objęte aktem notarialnym.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia. Czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty PCC?

W świetle obowiązujących przepisów prawnych, nie jesteśmy zobowiązani do takiej opłaty, ponieważ rozwiązanie umowy dożywocia nie jest czynnością, która podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Do czynności podlegających opodatkowaniu PCC należą:

1. Umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
2. Umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
3. Umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
4. Umowy dożywocia,
5. Umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
6. Ustanowienie hipoteki,
7. Ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,
8. Umowy depozytu nieprawidłowego,
9. Umowy spółki;

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wymienienie w tym katalogu umowy dożywocia wskazuje na opodatkowanie PCC jedynie czynności zawarcia tej umowy.

Autopromocja

Wprowadzając zamknięty katalog czynności opodatkowanych, ustawodawca wyłączył od opodatkowania PCC wszystkie inne czynności, które (mimo ewentualnych podobieństw) nie zostały wyraźnie wskazane w powyższym przepisie. Oznacza to, że czynności wywołujące nawet takie same skutki prawne lub gospodarcze - nie będą podlegały opodatkowaniu PCC, jeżeli nie znajdują się we wskazanym katalogu.

Dlatego też i rozwiązanie umowy dożywocia nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Autopromocja

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lipca 2017 r. (0111-KDIB4.4014.151.2017.1.PB).

Joanna Ostrowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA