reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

Jeżeli kupujemy (nie będąc podatnikiem VAT) jakąś rzecz (np. samochód) o wartości powyżej 1 tys. zł bez naliczonego podatku VAT, to powinniśmy (jako kupujący) zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi m.in. przy kupnie rzeczy od podmiotu zwolnionego z VAT (podmiotowo lub przynajmniej w odniesieniu do tej transakcji).

Czynności opodatkowane VAT i zwolnione z VAT nie podlegają PCC

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych  nie podlegają temu podatkowi m.in czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany (czyli np. umowa sprzedaży):

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem umowy sprzedaży rzeczy nie będą opodatkowane PCC jeżeli sprzedającym będzie:

- podatnik VAT - zarówno w przypadku, gdy konkretna sprzedaż jest opodatkowana VAT, jak i w przypadku, gdy sprzedaż jest zwolniona z VAT (przedmiotowo);

- osoba zwolniona z VAT podmiotowo (ale w odniesieniu do rzeczy związanych z jej działalnością gospodarczą).

Natomiast warto zwrócić uwagę, że opodatkowana PCC będzie sprzedaż, która w ogóle nie podlega opodatkowaniu VAT (ani nie jest zwolniona z VAT). Chodzi tu np. o sprzedaż rzeczy z prywatnego (osobistego) majątku realizowana także przez podatników VAT, czy podmioty zwolnione podmiotowo z VAT. W takich przypadkach kupujący musi zapłacić PCC o ile cena rzeczy ruchomej przekracza 1000 zł (zob. art. 9 pkt 6 ustawy o PCC).

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podmiotowe zwolnienie z VAT

Zgodnie z art. 113 ustawy o VAT zwolnieni (podmiotowo – czyli w odniesieniu do wszystkich swoich transakcji sprzedaży towarów i usług) są podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.

Do tego limitu wartości sprzedaży nie wlicza się:

-  kwoty podatku.

- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych (przedmiotowo) od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z VAT (z kilkoma wyjątkami)

- odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zwolnienie podmiotowe dotyczy także osób rozpoczynających działalność gospodarczą (tj. dokonywanie odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług) w trakcie roku - jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym ww. limitu 200 tys. zł.

Jeżeli wartości sprzedaży zwolnionej podmiotowo z VAT przekroczy ww. limit 200 tys. zł rocznie – zwolnienie podmiotowe traci moc począwszy od czynności (sprzedaży), którą przekroczono tę kwotę.

Ze zwolnienia podmiotowego można także samodzielnie zrezygnować, bo zwolnienie ma także ten skutek, że nie można będąc zwolnionym podmiotowo z VAT odliczać VAT z faktur zakupowych (kosztowych).

Nie można natomiast (bez względu na wartość sprzedaży – tj. nawet jeżeli wartość sprzedaży jest niższa niż 200 tys. zł rocznie) skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT jeżeli:

1) podatnik realizuje dostawy:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT (np. wyroby jubilerskie, metale szlachetne)

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b ustawy o VAT,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu;

2) podatnik świadczy usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie;

3) podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama