REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC
Kupno samochodu od przedsiębiorcy zwolnionego z VAT bez PCC

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli kupujemy (nie będąc podatnikiem VAT) jakąś rzecz (np. samochód) o wartości powyżej 1 tys. zł bez naliczonego podatku VAT, to powinniśmy (jako kupujący) zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi m.in. przy kupnie rzeczy od podmiotu zwolnionego z VAT (podmiotowo lub przynajmniej w odniesieniu do tej transakcji).

Czynności opodatkowane VAT i zwolnione z VAT nie podlegają PCC

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych  nie podlegają temu podatkowi m.in czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany (czyli np. umowa sprzedaży):

Autopromocja

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

 • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
 • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem umowy sprzedaży rzeczy nie będą opodatkowane PCC jeżeli sprzedającym będzie:

- podatnik VAT - zarówno w przypadku, gdy konkretna sprzedaż jest opodatkowana VAT, jak i w przypadku, gdy sprzedaż jest zwolniona z VAT (przedmiotowo);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osoba zwolniona z VAT podmiotowo (ale w odniesieniu do rzeczy związanych z jej działalnością gospodarczą).

Natomiast warto zwrócić uwagę, że opodatkowana PCC będzie sprzedaż, która w ogóle nie podlega opodatkowaniu VAT (ani nie jest zwolniona z VAT). Chodzi tu np. o sprzedaż rzeczy z prywatnego (osobistego) majątku realizowana także przez podatników VAT, czy podmioty zwolnione podmiotowo z VAT. W takich przypadkach kupujący musi zapłacić PCC o ile cena rzeczy ruchomej przekracza 1000 zł (zob. art. 9 pkt 6 ustawy o PCC).

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podmiotowe zwolnienie z VAT

Zgodnie z art. 113 ustawy o VAT zwolnieni (podmiotowo – czyli w odniesieniu do wszystkich swoich transakcji sprzedaży towarów i usług) są podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.

Do tego limitu wartości sprzedaży nie wlicza się:

-  kwoty podatku.

- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych (przedmiotowo) od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z VAT (z kilkoma wyjątkami)

- odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Autopromocja

Zwolnienie podmiotowe dotyczy także osób rozpoczynających działalność gospodarczą (tj. dokonywanie odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług) w trakcie roku - jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym ww. limitu 200 tys. zł.

Jeżeli wartości sprzedaży zwolnionej podmiotowo z VAT przekroczy ww. limit 200 tys. zł rocznie – zwolnienie podmiotowe traci moc począwszy od czynności (sprzedaży), którą przekroczono tę kwotę.

Ze zwolnienia podmiotowego można także samodzielnie zrezygnować, bo zwolnienie ma także ten skutek, że nie można będąc zwolnionym podmiotowo z VAT odliczać VAT z faktur zakupowych (kosztowych).

Nie można natomiast (bez względu na wartość sprzedaży – tj. nawet jeżeli wartość sprzedaży jest niższa niż 200 tys. zł rocznie) skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT jeżeli:

1) podatnik realizuje dostawy:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT (np. wyroby jubilerskie, metale szlachetne)

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b ustawy o VAT,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu;

2) podatnik świadczy usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie;

3) podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski.


Przedmiotowe zwolnienie z VAT

W przypadku dostawy niektórych towarów i świadczenia niektórych usług podatnicy VAT, którzy nie są zwolnieni podmiotowo również nie naliczają VAT. Są to tzw. zwolnienia przedmiotowe (określone z uwagi na przedmiot dostawy lub świadczenia).

Zwolnienia przedmiotowe są określone w art. 43-81 ustawy o VAT i rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z VAT.

Jednym z tych zwolnień przedmiotowych jest określone w art. 43 ust. 1 pkt 2) zwolnienie z VAT dostawy towarów (np. samochodów) wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT są np. samochody lekarzy prowadzących działalność gospodarczą w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej.

Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 18-20 zwolnione z VAT (przedmiotowo) są:
18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;

18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza;

19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 160, z późn. zm.),

d) psychologa;

19a) świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika (np. pracodawcę) we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej (np. pracownika) od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

Sprzedaż samochodu zwolniona z VAT także bez PCC

Taką wykładnię omawianych przepisów potwierdzają organy podatkowe - przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lutego 2019 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.285.2018.2.SK).

W interpretowanym stanie faktycznym Wnioskodawca (osoba fizyczna) dokonał zakupu samochodu osobowego od lekarza prowadzącego działalność gospodarczą w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej za cenę 40 tys. zł. Lekarz ten nie był podmiotowo zwolniony z VAT. Jednak jak się okazało ta konkretna sprzedaż była zwolniona z VAT. Bowiem samochód (był to jego środek trwały) służył sprzedawcy (lekarzowi) wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT, tj. świadczenia usług w zakresie opieki medycznej, a lekarzowi nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia tego samochodu. Mimo tego kupujący (Wnioskodawca interpretacji) zapłacił od tej transakcji PCC i złożył deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że (…) w analizowanej sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego, z tytułu zawarcia umowy sprzedaży samochodu osobowego Wnioskodawca nie był zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca może zatem – zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej – wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z uiszczeniem podatku z tytułu ww. czynności.

Natomiast kupujący musiałby zapłacić PCC gdyby ów lekarz sprzedawał samochód ze swojego majątku prywatnego. Sprzedaż rzeczy z majątku prywatnego nie jest bowiem "zwolniona z VAT" a nie podlega w ogóle opodatkowaniu VAT. PCC musiałby zapłacić nawet podatnik VAT, gdyby kupił jakąś rzecz z prywatnego majątku sprzedawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA