REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
W 2019 r. prościej w podatku od pożyczek i zbycia /fot. Shutterstock
W 2019 r. prościej w podatku od pożyczek i zbycia /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Inną korzystną zmianą w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych jest to, że od 2019 r. spadnie - z 2 proc. do 0,5 proc. - stawka tego podatku od pożyczki oraz od depozytu nieprawidłowego (patrz ramka). Wynika to z nowelizacji ustaw o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2159).

Autopromocja

Minimum trzy czynności

Natomiast zmiany dotyczące deklaracji zostały zapisane w innej ustawie - wprowadzającej uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244).

Uproszczenie w tym zakresie ma dotyczyć pożyczkobiorców i nabywców, którzy co najmniej trzy razy w miesiącu podpisują umowy pożyczki, kupują ruchomości lub prawa majątkowe. Dziś zdarza się, że podatnicy ci muszą składać w miesiącu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset deklaracji dla potrzeb podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

Po zmianach podatnik będzie mógł złożyć jedną deklarację dla co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek raz, za cały miesiąc.

W tym celu w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dodano nowy ust. 1a w art. 10. Zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2019 r. W tym czasie minister finansów powinien określić wzór zbiorczej deklaracji PCC oraz dostosować systemy informatyczne do przyjmowania nowych formularzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto skorzysta

- Zbiorcze deklaracje PCC to dobra wiadomość w szczególności dla dealerów i komisów samochodowych - mówi Maciej Kordalewski, prawnik i konsultant podatkowy w Kancelarii Martini i Wspólnicy. Działalność obydwu grup polega bowiem nie tylko na sprzedaży, ale i kupowania samochodów.

- Dealerzy samochodowi odkupują od swoich klientów używane pojazdy w rozliczeniu za nowy model. Z kolei komisy nabywają samochody używane w celu ich dalszej odsprzedaży - tłumaczy Maciej Kordalewski.

Obecnie i jedni, i drudzy muszą składać pojedyncze deklaracje oraz każdorazowo wpłacać PCC. Przy większej skali działalności jest to uciążliwe.

- Na zmianach skorzystają też osoby, które kupują rzeczy o wartości powyżej 1 tys. zł (do tej wartości obowiązuje zwolnienie z PCC). Przykładowo chodzi o nabywców dzieł sztuki czy skupujących wierzytelności od osób prywatnych - mówi Jowita Pustuł. Obecnie oni również składają wiele deklaracji PCC miesięcznie.

Co z pożyczkami

Kolejną grupą są wymienieni wprost w przepisie pożyczkobiorcy. Chodzi jednak - jak tłumaczy Krzysztof Biernacki - tylko o tych, którzy otrzymują pieniądze od osób i podmiotów niezajmujących się profesjonalnie udzielaniem pożyczek.

Co więcej, z nowego przepisu będzie można skorzystać tylko wówczas, gdy pożyczkobiorca otrzyma wiele pożyczek od różnych osób. W praktyce chodzi więc np. o sytuację, gdy kilka osób udziela pożyczek jednej osobie, np. na zakup mieszkania. Dotychczas taki pożyczkobiorca składał kilka deklaracji.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Krzysztof Biernacki dodaje, że nie chodzi tu o crowdfunding, bo w tym wypadku mamy do czynienia z darowizną lub zapłatą (zaliczką), a nie z pożyczką.

Zakup od VAT-owca bez zmian

Nie zmieni się jednak zasada, że nie ma PCC, gdy zakup jest od podatnika VAT. Jak przypomina Jowita Pustuł, jeśli sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT, to jest wyłączona z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Co więcej, w przypadku nieruchomości wystarczy, że jedna ze stron czynności (sprzedaży, zamiany) jest zwolniona z VAT, a wtedy też nie ma PCC (chyba że transakcja dotyczy nieruchomości). ©℗

Zobacz: Podatki 2019


Nowa kwota wolna

Od 1.01.2019 r. zmieni się kwota pożyczki pomiędzy osobami, które nie są zaliczane do I grupy podatkowej, w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Wyniesie 1000 zł.

Do końca 2018 r. kwota wolna dla pożyczek między osobami niespokrewnionymi wynosi 5 tys. zł (jeśli pożyczkodawca jest jeden) lub 25 tys. zł (jeśli jest ich wielu).

Bez zmian pozostanie zwolnienie z PCC dla pożyczek między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Takie osoby jak: małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha nie płacą PCC od pożyczki, jeśli spełnią następujące warunki:

złożą w urzędzie skarbowym deklarację PCC w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego oraz

otrzymają pieniądze z pożyczki na rachunek płatniczy lub na inny rachunek w banku lub w SKOK, lub przekazem pocztowym.

Innymi słowy mogą pożyczyć dowolną kwotę i nie zapłacić podatku.

Jeśli nie spełnią tych dwóch warunków, to pożyczka jest zwolniona z PCC tylko do wysokości 9637 zł (limit obowiązujący w podatku od spadków i darowizn dla podatników z I grupy podatkowej).

Ten sam limit 9637 zł dotyczy także zięciów, synowe i teściów. - Ma zastosowanie do pożyczek udzielonych w okresie 5 lat - tłumaczy Jowita Pustuł.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA