reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT dla podmiotów leczniczych a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Zwolnienie z VAT dla podmiotów leczniczych a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Podmiot leczniczy nie musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, aby korzystać ze zwolnienia w VAT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2018 r. (0112-KDIL2-1.4012.116.2018.1.SS).

Sprawa dotyczy spółki z o.o., która prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianej analityki medycznej. Spółka jest zwolniona z VAT jako podmiot leczniczy, który to status potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w innej interpretacji.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu skarbowego z wnioskiem o interpretację w którym zapytała, czy niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia z VAT jako podmiot leczniczy jest posiadanie przez spółke statusu podatnika VAT czynnego.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że warunek zwolnienia nie jest uzależniony od tego, czy spółka posiada status podatnika VAT czynnego. Zwolnienie adresowane jest do podmiotów leczniczych, które świadczą usługi opieki medycznej, ustawodawca nie warunkuje w ustawie o VAT tego, czy podatnik posiada status podatnika VAT czynnego.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że status podatnika VAT czynnego nie jest niezbędny do uzyskania zwolnienia z VAT. Rejestracja jako podatnik VAT czynny jest czynnością dobrowolną, która nie warunkuje możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Jacek Walasek,  

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama