reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Powiększenie spółki z o.o., wejście nowego wspólnika - opodatkowanie

Powiększenie spółki z o.o., wejście nowego wspólnika - opodatkowanie

W życiu podmiotów gospodarczych, takich jak np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, następują takie momenty, w których wspólnicy decydują o rozwoju i powiększeniu przedsiębiorstwa. Jednym ze sposobów, jest przyjęcie do spółki nowego wspólnika. W niektórych sytuacjach może to wynikać z chęci pozyskania nowego specjalisty, w innych - nowego kapitału (dofinansowania) podmiotu. Różne formy oraz cel działań, uzasadnia różne formy działania obecnych zarządzających spółką. Warto jednak pamiętać, że tego typu operacje mogą rodzić określone skutki podatkowe.

Sprzedaż istniejących udziałów

Jednym z podstawowych sposobów na wprowadzenie nowego wspólnika do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest odsprzedaż części istniejących udziałów od obecnych udziałowców nowej osobie. Jeżeli udziały zostały wcześniej objęte, to sama sprzedaż nie powoduje zmiany umowy spółki.

Właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest z założenia wspólnik. Jeżeli chce je sprzedać dochodzi do odpłatnego zbycia, które z założenia należy traktować jako przychód z kapitałów pieniężnych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Opodatkowaniu polegać z zasady powinien więc dochód, który stanowić będzie sumę obliczeniową różnicy pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów i kosztów uzyskania przychodów. Stawka podatkowa została określona na poziomie 19% podatku, wysokość podatku będzie natomiast zależna od sposobu objęcia udziałów przez wspólnika i poniesionych przy tym kosztów uzyskania przychodu, jakie poniósł.

Samo nabycie udziałów przez kolejną osobę, najprawdopodobniej będzie opodatkowane również podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1 a ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega sprzedaż praw majątkowych (a udziały są rodzajem praw majątkowych). Stawka podatku zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dla innych praw majątkowych wynosi 1%. Zgodnie z art. 4 ustawy ciężar obowiązku podatkowego przy umowie sprzedaży leży na kupującym.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Podwyższenie kapitału zakładowego i zwiększenie ilości udziałów w spółce

W celu możliwości dołączenia nowego wspólnika do spółki, możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zwiększenie ilości udziałów w spółce, w celu odsprzedaży nowo wygenerowanych. Tego rodzaju zmiana (zmiana wysokości kapitału zakładowego) powoduje jednak konieczność umowy spółki (określenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednym z obowiązkowych elementów umowy). Tego rodzaju czynność podlega odpowiedniemu opodatkowaniu.

Pierwszym ze zobowiązań są obowiązki podatkowe, zwarte w regulacjach ustawo o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 podatkowi podlegają ust. 1 pkt. K - umowa spółki,
a następnie zmiana w ust. 2 - zmiana tej umowy, jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w przypadku spółki kapitałowej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego. Zgodnie z ust. 3 ustawy, za zmianę spółki w przypadku spółki kapitałowej, rozumie się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Obowiązek podatkowy powstaje z założenia z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W przypadku umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z zasady obowiązek podatkowy leży na spółce. Wysokość podatku oblicza się przy umowie spółki przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - zgodnie z wartością wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 7 ustawy, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Podwyższenie kapitału zakładowego jest rodzajem przysporzenia - do spółki wpływają nowe środki. Powstaje więc pytanie, czy są to przychody opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela, nie zalicza się do przychodów.

Agio – nadpłaty na udziały

W przypadku jeżeli obecnym wspólnikom zależy na dofinansowaniu spółki, możliwe jest dokonanie tak zwanych dopłat na udziały. Zgodnie z aktualnym brzmieniem kodeksu spółek handlowych art. 154 §  3 ustawodawca określił, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

W praktyce i uproszczeniu oznacza to możliwość sprzedania udziałów w kwocie wyższej niż wynikająca z umowy spółki wartość nominalna (relatywna do kapitału zakładowego i ilości udziałów). Tak powstaje agio. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uznaje się za przychód dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

W zakresie ewentualnego podatku od czynności cywilno-prawnych, w przypadku nadpłat na udziały nie dochodzi do zmiany umowy spółki. Dlatego też, nie ma obowiązku poniesienia odpowiedniego podatku związanego z zmianą tej umowy.

Podsumowanie

Wprowadzanie nowych wspólników, czy kapitału do spółki, może rodzić różne obowiązki podatkowe, zależne od formy działania, wysokości kosztów, przychodów i dochodów. Dlatego w przypadku szukania najlepszego rozwiązania dla swojego podmiotu, warto przeanalizować aktualnie obowiązujące przepisy prawne, a w przypadku wątpliwości skierować się do odpowiedniego organu podatkowego o interpretację indywidualną lub o opinię do odpowiedniego doradcy podatkowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama