REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powiększenie spółki z o.o., wejście nowego wspólnika - opodatkowanie

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Powiększenie spółki, wejście nowego wspólnika - opodatkowanie PIT i PCC
Powiększenie spółki, wejście nowego wspólnika - opodatkowanie PIT i PCC

REKLAMA

REKLAMA

W życiu podmiotów gospodarczych, takich jak np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, następują takie momenty, w których wspólnicy decydują o rozwoju i powiększeniu przedsiębiorstwa. Jednym ze sposobów, jest przyjęcie do spółki nowego wspólnika. W niektórych sytuacjach może to wynikać z chęci pozyskania nowego specjalisty, w innych - nowego kapitału (dofinansowania) podmiotu. Różne formy oraz cel działań, uzasadnia różne formy działania obecnych zarządzających spółką. Warto jednak pamiętać, że tego typu operacje mogą rodzić określone skutki podatkowe.

Sprzedaż istniejących udziałów

Jednym z podstawowych sposobów na wprowadzenie nowego wspólnika do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest odsprzedaż części istniejących udziałów od obecnych udziałowców nowej osobie. Jeżeli udziały zostały wcześniej objęte, to sama sprzedaż nie powoduje zmiany umowy spółki.

Autopromocja

Właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest z założenia wspólnik. Jeżeli chce je sprzedać dochodzi do odpłatnego zbycia, które z założenia należy traktować jako przychód z kapitałów pieniężnych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Opodatkowaniu polegać z zasady powinien więc dochód, który stanowić będzie sumę obliczeniową różnicy pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów i kosztów uzyskania przychodów. Stawka podatkowa została określona na poziomie 19% podatku, wysokość podatku będzie natomiast zależna od sposobu objęcia udziałów przez wspólnika i poniesionych przy tym kosztów uzyskania przychodu, jakie poniósł.

Samo nabycie udziałów przez kolejną osobę, najprawdopodobniej będzie opodatkowane również podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1 a ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega sprzedaż praw majątkowych (a udziały są rodzajem praw majątkowych). Stawka podatku zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dla innych praw majątkowych wynosi 1%. Zgodnie z art. 4 ustawy ciężar obowiązku podatkowego przy umowie sprzedaży leży na kupującym.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Podwyższenie kapitału zakładowego i zwiększenie ilości udziałów w spółce

W celu możliwości dołączenia nowego wspólnika do spółki, możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zwiększenie ilości udziałów w spółce, w celu odsprzedaży nowo wygenerowanych. Tego rodzaju zmiana (zmiana wysokości kapitału zakładowego) powoduje jednak konieczność umowy spółki (określenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednym z obowiązkowych elementów umowy). Tego rodzaju czynność podlega odpowiedniemu opodatkowaniu.

Pierwszym ze zobowiązań są obowiązki podatkowe, zwarte w regulacjach ustawo o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 podatkowi podlegają ust. 1 pkt. K - umowa spółki,
a następnie zmiana w ust. 2 - zmiana tej umowy, jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w przypadku spółki kapitałowej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego. Zgodnie z ust. 3 ustawy, za zmianę spółki w przypadku spółki kapitałowej, rozumie się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Obowiązek podatkowy powstaje z założenia z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W przypadku umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z zasady obowiązek podatkowy leży na spółce. Wysokość podatku oblicza się przy umowie spółki przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - zgodnie z wartością wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 7 ustawy, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Podwyższenie kapitału zakładowego jest rodzajem przysporzenia - do spółki wpływają nowe środki. Powstaje więc pytanie, czy są to przychody opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela, nie zalicza się do przychodów.

Agio – nadpłaty na udziały

W przypadku jeżeli obecnym wspólnikom zależy na dofinansowaniu spółki, możliwe jest dokonanie tak zwanych dopłat na udziały. Zgodnie z aktualnym brzmieniem kodeksu spółek handlowych art. 154 §  3 ustawodawca określił, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

W praktyce i uproszczeniu oznacza to możliwość sprzedania udziałów w kwocie wyższej niż wynikająca z umowy spółki wartość nominalna (relatywna do kapitału zakładowego i ilości udziałów). Tak powstaje agio. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uznaje się za przychód dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

W zakresie ewentualnego podatku od czynności cywilno-prawnych, w przypadku nadpłat na udziały nie dochodzi do zmiany umowy spółki. Dlatego też, nie ma obowiązku poniesienia odpowiedniego podatku związanego z zmianą tej umowy.

Podsumowanie

Wprowadzanie nowych wspólników, czy kapitału do spółki, może rodzić różne obowiązki podatkowe, zależne od formy działania, wysokości kosztów, przychodów i dochodów. Dlatego w przypadku szukania najlepszego rozwiązania dla swojego podmiotu, warto przeanalizować aktualnie obowiązujące przepisy prawne, a w przypadku wątpliwości skierować się do odpowiedniego organu podatkowego o interpretację indywidualną lub o opinię do odpowiedniego doradcy podatkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA