reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Akcje przydzielone przy podwyższeniu kapitału zakładowego spółki - opodatkowanie PIT

Akcje przydzielone przy podwyższeniu kapitału zakładowego spółki - opodatkowanie PIT

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie ma obowiązku zapłacić PIT, jeśli walne zgromadzenie podejmie uchwałę o przekazaniu środków zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy spółki.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2016 r., IBPBI/1/415-150/13-1/AT .

Sprawa dotyczyła podatnika będącego akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, której walne zgromadzenie podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych, poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Na ten cel zostaną przekazane środki zgromadzone na kapitale zapasowym spółki, pochodzące z tzw. agio emisyjnego z poprzednich emisji akcji. Akcje przydzielone w tym trybie nie wymagają objęcia, będą przysługiwały akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy jako akcjonariusz spółki jest zobowiązany zapłacić podatek PIT, jeśli walne zgromadzenie podejmie uchwałę o przekazaniu środków zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy spółki, a podatnikowi zostaną przydzielone nowe akcje lub nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Prezentując własne stanowisko podatnik powołał się na art. 8 ustawy o PIT, który przewiduje opodatkowanie przychodu z udziałów w zyskach osób niebędących osobami prawnymi i nie obejmuje on swoim zakresem opodatkowania przychodu uzyskanego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w przypadku podniesienia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Maja Tarkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama