REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku - ile i dla kogo?

Kwota wolna od podatku. Ile i dla kogo? /fot. Fotolia
Kwota wolna od podatku. Ile i dla kogo? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość kwoty wolnej od podatku to od lat kula u nogi polskich podatników, a jednocześnie powód do wstydu dla rządzących, gdyż w tej kategorii biją nas na głowę nawet takie kraje, których umiejscowienie na mapie sprawiłoby duże problemy większości z nas, np. Zambia, Tanzania czy Botswana.

Powstaje zatem pytanie, czy doczekamy czasów, w których kwota wolna od podatku znacząco wzrośnie, czy też może inne jurysdykcje, takie jak Wielka Brytania, będą wciąż przyciągały polskich przedsiębiorców poprzez zagwarantowanie takich warunków, w których prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji, stanie się bez porównania bardziej opłacalne niż praca w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, iż obecna kwota wolna od podatku w Polsce wynosi zaledwie 3,091 złotych, co oznacza, że z podatku dochodowego zwolnione są jedynie osoby osiągające dochód niemal dwukrotnie niższy od minimum egzystencji! Owszem, w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej, politycy PiS obiecywali podnieść rzeczoną kwotę, ale póki co na obietnicach się skończyło: zamiast zmian w ciągu pierwszych stu dni rządów, mamy plany na rok 2017, zamiast proponowanej stawki 8,000 złotych, mamy zaledwie planowane 6,600, a zamiast kwoty dla wszystkich, mamy jedynie dla wybranych. Co więcej, dla rocznego dochodu brutto powyżej 127,000 zł (ok.10,500 zł brutto/miesięcznie) nie będzie kwoty wolnej! Nic więc dziwnego, że oczy zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników kierują się na jurysdykcje oferujące lepsze i przede wszystkim stabilniejsze warunki. W tym oczywiście na Wielką Brytanię.

W przeliczeniu na naszą walutę, kwota wolna od podatku wynosi obecnie około 60,000 złotych, a od kwietnia przyszłego roku ma jeszcze wzrosnąć (11,500 GBP). I to dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych (idealna z perspektywy przedsiębiorców i podatników sytuacja: jeżeli zmiana, to na lepsze). Jest to wyraźna oznaka sprawiedliwego traktowania podatników przez władze, nie różnicujące ich na lepszych obdarzonych przywilejami i gorszych, ponoszących koszta tychże przywilejów. Biorąc pod uwagę prostotę zakładania firm w Wielkiej Brytanii, oczywistym wydaje się, że tamtejszy rynek nie będzie narzekał na brak inwestorów, w tym tych z Polski. Atrakcyjne prawo, przyjazne nastawienie urzędników wobec biznesmenów, a przede wszystkim omawiana bardzo wysoka kwota wolna od podatku działają i działać będą na nich jak magnes. Szczególnie owa kwota, jako że przekłada się ona na bezpośrednie korzyści finansowe dla tych podatników, którzy nie przekroczą jej granicy. Brak podatku to więcej pieniędzy w kieszeni, to nowe inwestycje, nowe możliwości reklamowe i promocyjne, a także, co może najważniejsze, życie na wyższym poziomie.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I dlatego właśnie wydaje się niemal pewnym, że pomimo powolnych i póki co niezbyt efektywnych prób reform polskiego systemu podatkowego, to właśnie założenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji dla wielu naszych rodaków stanie się sposobem na życie. A coraz więcej spółek LTD w UK będzie miało polskich właścicieli.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA