| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Kwota wolna od podatku - ile i dla kogo?

Kwota wolna od podatku - ile i dla kogo?

Wysokość kwoty wolnej od podatku to od lat kula u nogi polskich podatników, a jednocześnie powód do wstydu dla rządzących, gdyż w tej kategorii biją nas na głowę nawet takie kraje, których umiejscowienie na mapie sprawiłoby duże problemy większości z nas, np. Zambia, Tanzania czy Botswana.

Powstaje zatem pytanie, czy doczekamy czasów, w których kwota wolna od podatku znacząco wzrośnie, czy też może inne jurysdykcje, takie jak Wielka Brytania, będą wciąż przyciągały polskich przedsiębiorców poprzez zagwarantowanie takich warunków, w których prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji, stanie się bez porównania bardziej opłacalne niż praca w Polsce.

Przypomnijmy, iż obecna kwota wolna od podatku w Polsce wynosi zaledwie 3,091 złotych, co oznacza, że z podatku dochodowego zwolnione są jedynie osoby osiągające dochód niemal dwukrotnie niższy od minimum egzystencji! Owszem, w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej, politycy PiS obiecywali podnieść rzeczoną kwotę, ale póki co na obietnicach się skończyło: zamiast zmian w ciągu pierwszych stu dni rządów, mamy plany na rok 2017, zamiast proponowanej stawki 8,000 złotych, mamy zaledwie planowane 6,600, a zamiast kwoty dla wszystkich, mamy jedynie dla wybranych. Co więcej, dla rocznego dochodu brutto powyżej 127,000 zł (ok.10,500 zł brutto/miesięcznie) nie będzie kwoty wolnej! Nic więc dziwnego, że oczy zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników kierują się na jurysdykcje oferujące lepsze i przede wszystkim stabilniejsze warunki. W tym oczywiście na Wielką Brytanię.

W przeliczeniu na naszą walutę, kwota wolna od podatku wynosi obecnie około 60,000 złotych, a od kwietnia przyszłego roku ma jeszcze wzrosnąć (11,500 GBP). I to dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych (idealna z perspektywy przedsiębiorców i podatników sytuacja: jeżeli zmiana, to na lepsze). Jest to wyraźna oznaka sprawiedliwego traktowania podatników przez władze, nie różnicujące ich na lepszych obdarzonych przywilejami i gorszych, ponoszących koszta tychże przywilejów. Biorąc pod uwagę prostotę zakładania firm w Wielkiej Brytanii, oczywistym wydaje się, że tamtejszy rynek nie będzie narzekał na brak inwestorów, w tym tych z Polski. Atrakcyjne prawo, przyjazne nastawienie urzędników wobec biznesmenów, a przede wszystkim omawiana bardzo wysoka kwota wolna od podatku działają i działać będą na nich jak magnes. Szczególnie owa kwota, jako że przekłada się ona na bezpośrednie korzyści finansowe dla tych podatników, którzy nie przekroczą jej granicy. Brak podatku to więcej pieniędzy w kieszeni, to nowe inwestycje, nowe możliwości reklamowe i promocyjne, a także, co może najważniejsze, życie na wyższym poziomie.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

I dlatego właśnie wydaje się niemal pewnym, że pomimo powolnych i póki co niezbyt efektywnych prób reform polskiego systemu podatkowego, to właśnie założenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji dla wielu naszych rodaków stanie się sposobem na życie. A coraz więcej spółek LTD w UK będzie miało polskich właścicieli.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »