| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawa opodatkowania to kwota, od której liczony jest podatek dochodowy. W tym opracowaniu skupimy się na najbardziej popularnej formie opodatkowania, czyli zasadach ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa szereg odliczeń, które pozwalają na obniżenie tej kwoty, od której liczyć będziemy podatek.

Podstawa opodatkowania

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę opodatkowania stanowi dochód. Pod pojęciem dochodu najogólniej można powiedzieć należy rozumieć przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i inne odliczenia od dochodu.

Koszty uzyskania przychodu są brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu w trakcie roku i wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, natomiast pozostałe odliczenia w większości przypadków są uwzględniane w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały poniesione.

Koszty uzyskania przychodu

W przypadku przedsiębiorców, w tym także tych którzy jako formę opodatkowania wybrali zasady ogólne zazwyczaj ponoszone wydatki dokumentowane są fakturami lub innymi dokumentami, które powinny zawierać dane firmy. Na ich podstawie podatnik rozlicza w swojej działalności koszty. Ustawodawca nie określił limitu kosztów, wskazał tylko że mają one być ponoszone w celu  osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeśli chodzi o pracowników, to tutaj są trzy możliwości. Mianowicie pracownikowi mogą przysługiwać miesięczne koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł, 139,06 zł lub 50% koszty, wszystko zależy od dokładnej sytuacji pracownika.

Ostatnia grupa osób o której chciałabym wspomnieć, to osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Osoby wykonujące dzieło lub zlecenie mogą korzystać z 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jeszcze jednym istotnym kosztem są składki społeczne ZUS. Ponoszone są one zazwyczaj przez przedsiębiorców, opłacane z tytułu umowy o pracę, a także większości umów zlecenie. Przedsiębiorcy mogą odliczać od dochodu składki społeczne w dacie ich opłacenia i tyczy się to składek opłacanych za nich samych, jak i za osoby współpracujące. W przypadku pracowników i zleceniobiorców, składki społeczne obniżają podstawę opodatkowania w części w jakiej są potrącane z funduszów ubezpieczanego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Odliczenia od dochodu

Inne odliczenia od dochodu jakie może podatnik stosować są uwzględniane w momencie składania zeznania rocznego za dany rok podatkowy i są to :

  • wpłaty na IKZE dokonane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
  • wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
  • darowizny na cele OPP, kultu religijnego, krwiodawstwa  w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu,
  • strata podatkowa (w ramach źródła z którego została wygenerowana).

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »