REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych /Fot. Fotolia
Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawa opodatkowania to kwota, od której liczony jest podatek dochodowy. W tym opracowaniu skupimy się na najbardziej popularnej formie opodatkowania, czyli zasadach ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa szereg odliczeń, które pozwalają na obniżenie tej kwoty, od której liczyć będziemy podatek.

Autopromocja

Podstawa opodatkowania

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę opodatkowania stanowi dochód. Pod pojęciem dochodu najogólniej można powiedzieć należy rozumieć przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i inne odliczenia od dochodu.

Koszty uzyskania przychodu są brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu w trakcie roku i wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, natomiast pozostałe odliczenia w większości przypadków są uwzględniane w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały poniesione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty uzyskania przychodu

W przypadku przedsiębiorców, w tym także tych którzy jako formę opodatkowania wybrali zasady ogólne zazwyczaj ponoszone wydatki dokumentowane są fakturami lub innymi dokumentami, które powinny zawierać dane firmy. Na ich podstawie podatnik rozlicza w swojej działalności koszty. Ustawodawca nie określił limitu kosztów, wskazał tylko że mają one być ponoszone w celu  osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeśli chodzi o pracowników, to tutaj są trzy możliwości. Mianowicie pracownikowi mogą przysługiwać miesięczne koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł, 139,06 zł lub 50% koszty, wszystko zależy od dokładnej sytuacji pracownika.

Ostatnia grupa osób o której chciałabym wspomnieć, to osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Osoby wykonujące dzieło lub zlecenie mogą korzystać z 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jeszcze jednym istotnym kosztem są składki społeczne ZUS. Ponoszone są one zazwyczaj przez przedsiębiorców, opłacane z tytułu umowy o pracę, a także większości umów zlecenie. Przedsiębiorcy mogą odliczać od dochodu składki społeczne w dacie ich opłacenia i tyczy się to składek opłacanych za nich samych, jak i za osoby współpracujące. W przypadku pracowników i zleceniobiorców, składki społeczne obniżają podstawę opodatkowania w części w jakiej są potrącane z funduszów ubezpieczanego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Odliczenia od dochodu

Inne odliczenia od dochodu jakie może podatnik stosować są uwzględniane w momencie składania zeznania rocznego za dany rok podatkowy i są to :

  • wpłaty na IKZE dokonane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
  • wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
  • darowizny na cele OPP, kultu religijnego, krwiodawstwa  w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu,
  • strata podatkowa (w ramach źródła z którego została wygenerowana).

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA