reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zaliczki na PIT od 2017 roku

Zaliczki na PIT od 2017 roku

Od 2017 r. zmienią się zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Związane jest to z wprowadzeniem nowych przepisów o kwocie wolnej od podatku. Zasadniczo kwotę tę będą rozliczać podatnicy po raz pierwszy w 2018 r., składając zeznanie podatkowe za rok 2017. Jednak w pewnych przypadkach część kwoty zmniejszającej podatek wpłynie na wysokość zaliczek opłacanych w ciągu roku.

Zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy

Zasady obliczania zaliczek nie ulegną fundamentalnej zmianie. Niemniej jednak płatnik będzie mógł pomniejszyć zaliczkę miesięczną o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Dotyczy to tylko podatników, których dochód nie przekroczy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali, czyli 85 528 zł.

Warto mieć jednak na uwadze, że kwota zmniejszająca podatek od 2017 r. będzie odmienna, w zależności od tego w jakim przedziale kwotowym mieści się podstawa obliczenia podatku danego podatnika. Niemniej jednak płatnik, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy nie będzie musiał zastanawiać się, do jakiej kwoty zmniejszającej podatek ma się odnieść. Ustawodawca wprowadził pewne uproszczenie – zaliczkę zmniejsza 1/12 kwoty, która dotychczas zmniejszała podatek tj. 556 zł 02 gr. Oznacza to de facto, że zaliczka miesięczna może być zmniejszana o kwotę 46 zł 34 gr.

Z powyższego wynika więc, że płatnik może uwzględnić w zaliczce stałą kwotę zmniejszającą podatek. Nie jest więc możliwe, na wniosek podatnika, zastosowanie większej kwoty zmniejszającej podatek. Kwota ta będzie mogła być uwzględniona przez podatnika w swoim zeznaniu rocznym.

Na jakiej podstawie płatnik ma ustalić, czy może dokonać zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy w sposób powyżej opisany? W tym przypadku musi kierować się oświadczeniem podatnika. Jeżeli podatnik oświadczy, że za dany rok jego dochody przekroczą kwotę 85 528 zł, płatnik pobiera zaliczki począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie, bez pomniejszania o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Rozliczenie kwoty wolnej od podatku

Rozliczenie kwoty wolnej od podatku w prawidłowej kwocie następuje w zeznaniu rocznym. W praktyce może się więc okazać, że u podatnika powstanie nadpłata. Dotyczy to podatników, których podstawa obliczenia podatku nie przekroczy 11 000 zł. Wynika to z faktu, że zgodnie z ustawą przysługuje takim podatnikom wyższa kwota zmniejszająca podatek, aniżeli ta która może być uwzględniana przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podatników, których podstawa obliczenia podatku będzie wynosić pomiędzy 85 528 zł a 127 000 zł także może powstać nadpłata, ponieważ przy obliczaniu zaliczki miesięcznej dla takich podatników nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek. Podatnicy, którzy zarabiają ponad 127 000 zł w ogóle nie skorzystają z dobrodziejstwa kwoty wolnej od podatku.

Aneta Nowak-Piechota, prawnik i doradca podatkowy w Kancelarii Prawo-Podatkowej Mariański Group.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama