REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek /Fot. Fotolia
Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od początku tego roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o PIT. Kwota wolna jest określona w stałej wysokości, natomiast kwota zmniejszająca podatek została urozmaicona, co jest nowum, gdyż do tej pory była jednakowa dla wszystkich podmiotów uprawnionych.

Co to jest kwota zmniejszająca podatek

Art.  27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że podatnicy, których dochody opodatkowane są według skali podatkowej mają prawo do obniżenia podatku dochodowego o kwotę zmniejszającą podatek. Przy tej formie opodatkowania ustawodawca określił dwa progi:

REKLAMA

Autopromocja
  • do kwoty 85 528 dochodu (rocznego), gdzie podatek liczony jest od podstawy w wysokości 18%,
  • powyżej 85 528 dochodu, wówczas podatek liczony jest jako suma kwoty 15 395,04zł i 32% od nadwyżki ponad kwotę 85 528.

Podstawą opodatkowania jest dochód (przychód – koszty) pomniejszony o kwotę składek społecznych zapłaconych przez podatnika z własnych funduszy, darowizny oraz wydatki rehabilitacyjne. Jeśli podatnik ma osobę współpracującą, to dochód pomniejsza się także o kwoty składek społecznych zapłaconych za tą osobę. Kwestie te są uregulowane w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Właściwe ustalenie dochodu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy w jakiej wysokości podatnikowi będzie przysługiwała kwota zmniejszająca podatek.

Mając na uwadze art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zauważyć, że kwota wolna od podatku wynosi 6 600 zł. Należy rozumieć to w ten sposób, że jeśli podatnik osiągnie taki roczny dochód, to nie zapłaci podatku dochodowego.

Natomiast kwota zmniejszająca podatek jest zupełnie inną kwestią i podstawowa informacja, to że jest zróżnicowana i zależna od dochodu rocznego podatnika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczny dochód podatnika

Kwota zmniejszająca podatek

do kwoty 6 600 zł

1 188 zł

większy niż 6 600 zł, ale nie większy niż 11 000 zł

od 556,02 zł do 1 188 zł

większy niż 11 000 zł, ale nie większy niż 85 528 zł

556,02 zł

większy niż 85 528zł, ale nie większy niż 127 000 zł

od 0 zł do 556,02 zł

większy niż 127 000 zł

brak kwoty wolnej

Kwota wolna od podatku w 2017 roku

Różnice w odniesieniu do lat 2016 - 2017 są następujące:

  • obecnie kwota wolna od podatku wynosi 6 600 zł, a w zeszłym roku była na poziomie 3 091 zł ([3 091 – 3 089] *18 % = 0,36 czyli podatek wynosił 0 zł),
  • kwota zmniejszająca podatek w 2016 przysługiwała wszystkim podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych, natomiast w 2017 przysługuje podatnikom osiągającym roczne dochody nie większe niż 127 000 zł,
  • kwota zmniejszająca podatek w 2016 wynosiła 556,02 zł, a w tym roku jest z przedziału [0 zł, 1 188 zł].

Podatnik zastanawiając się nad tym, jaka kwota zmniejszająca podatek dochodowy mu przysługuje musi oszacować swoje dochody na dany rok podatkowy. Bowiem w trakcie roku, przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy:

  • w przypadku podatników, których dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł – kwota zmniejszająca podatek, wynosi 556,02 zł rocznie,
  • w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę 85 528 zł – zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.

Ewentualne różnice wyjdą po zakończonym roku podatkowym w składanym zeznaniu rocznym.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych uwzględniają kwotę zmniejszająca podatek przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy w pełnej wysokości, więc oczywiście możliwe jest, że kwota zostanie uwzględniona już przy zaliczce za styczeń/I kwartał 2017 r.


Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy

W przypadku pracowników miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy obniża się o 1/12 z 556,02 zł, czyli 46,33 zł. Dzieje się tak, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży oświadczenie, o tym że dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł w skali roku – druk PIT-2. Jeśli zdarzyłoby się, że w trakcie kwota dochodu 85 528 zł zostanie przez pracownika przekroczona, to ma on obowiązek poinformować o tym pracodawcę. Wówczas zaliczki począwszy od miesiąca następnego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie będą pobierane bez pomniejszania o kwotę 46,33 zł.

W przypadku osób wykonujących zlecenie, dzieło w trakcie roku nie mają one pomniejszanych zaliczek o kwotę zmniejszająca podatek. Dopiero w zeznaniu rocznym mogą tą kwotę uwzględnić i ewentualnie odzyskać nadpłacony podatek.

Warto zastanowić się też, co gdy mamy kilka tytułów z których można odliczyć kwotę zmniejszające podatek. Osoby uzyskujące dochody z kilku różnych źródeł muszą pamiętać, że przysługuje im tylko jedna kwota zmniejszająca podatek. Często pojawia się pytanie o to, czy prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą i posiadając umowę o pracę, kwotę zmniejszającą podatek mogę uwzględniać z dowolnego źródła. Podatnik nie ma wyboru i kwotę zmniejszającą podatek musi uwzględniać z działalności. Oczywiście należy pamiętać, aby w tej sytuacji nie składać PIT-2 swojemu pracodawcy lub jeśli uprzednio został złożony wycofać go (składając oświadczenie).

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA