REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek /Fot. Fotolia
Kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od początku tego roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o PIT. Kwota wolna jest określona w stałej wysokości, natomiast kwota zmniejszająca podatek została urozmaicona, co jest nowum, gdyż do tej pory była jednakowa dla wszystkich podmiotów uprawnionych.

Co to jest kwota zmniejszająca podatek

Art.  27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że podatnicy, których dochody opodatkowane są według skali podatkowej mają prawo do obniżenia podatku dochodowego o kwotę zmniejszającą podatek. Przy tej formie opodatkowania ustawodawca określił dwa progi:

Autopromocja
 • do kwoty 85 528 dochodu (rocznego), gdzie podatek liczony jest od podstawy w wysokości 18%,
 • powyżej 85 528 dochodu, wówczas podatek liczony jest jako suma kwoty 15 395,04zł i 32% od nadwyżki ponad kwotę 85 528.

Podstawą opodatkowania jest dochód (przychód – koszty) pomniejszony o kwotę składek społecznych zapłaconych przez podatnika z własnych funduszy, darowizny oraz wydatki rehabilitacyjne. Jeśli podatnik ma osobę współpracującą, to dochód pomniejsza się także o kwoty składek społecznych zapłaconych za tą osobę. Kwestie te są uregulowane w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Właściwe ustalenie dochodu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy w jakiej wysokości podatnikowi będzie przysługiwała kwota zmniejszająca podatek.

Mając na uwadze art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zauważyć, że kwota wolna od podatku wynosi 6 600 zł. Należy rozumieć to w ten sposób, że jeśli podatnik osiągnie taki roczny dochód, to nie zapłaci podatku dochodowego.

Natomiast kwota zmniejszająca podatek jest zupełnie inną kwestią i podstawowa informacja, to że jest zróżnicowana i zależna od dochodu rocznego podatnika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczny dochód podatnika

Kwota zmniejszająca podatek

do kwoty 6 600 zł

1 188 zł

większy niż 6 600 zł, ale nie większy niż 11 000 zł

od 556,02 zł do 1 188 zł

większy niż 11 000 zł, ale nie większy niż 85 528 zł

556,02 zł

większy niż 85 528zł, ale nie większy niż 127 000 zł

od 0 zł do 556,02 zł

Autopromocja

większy niż 127 000 zł

brak kwoty wolnej

Kwota wolna od podatku w 2017 roku

Różnice w odniesieniu do lat 2016 - 2017 są następujące:

 • obecnie kwota wolna od podatku wynosi 6 600 zł, a w zeszłym roku była na poziomie 3 091 zł ([3 091 – 3 089] *18 % = 0,36 czyli podatek wynosił 0 zł),
 • kwota zmniejszająca podatek w 2016 przysługiwała wszystkim podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych, natomiast w 2017 przysługuje podatnikom osiągającym roczne dochody nie większe niż 127 000 zł,
 • kwota zmniejszająca podatek w 2016 wynosiła 556,02 zł, a w tym roku jest z przedziału [0 zł, 1 188 zł].

Podatnik zastanawiając się nad tym, jaka kwota zmniejszająca podatek dochodowy mu przysługuje musi oszacować swoje dochody na dany rok podatkowy. Bowiem w trakcie roku, przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy:

 • w przypadku podatników, których dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł – kwota zmniejszająca podatek, wynosi 556,02 zł rocznie,
 • w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę 85 528 zł – zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.

Ewentualne różnice wyjdą po zakończonym roku podatkowym w składanym zeznaniu rocznym.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych uwzględniają kwotę zmniejszająca podatek przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy w pełnej wysokości, więc oczywiście możliwe jest, że kwota zostanie uwzględniona już przy zaliczce za styczeń/I kwartał 2017 r.


Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy

W przypadku pracowników miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy obniża się o 1/12 z 556,02 zł, czyli 46,33 zł. Dzieje się tak, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży oświadczenie, o tym że dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł w skali roku – druk PIT-2. Jeśli zdarzyłoby się, że w trakcie kwota dochodu 85 528 zł zostanie przez pracownika przekroczona, to ma on obowiązek poinformować o tym pracodawcę. Wówczas zaliczki począwszy od miesiąca następnego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie będą pobierane bez pomniejszania o kwotę 46,33 zł.

W przypadku osób wykonujących zlecenie, dzieło w trakcie roku nie mają one pomniejszanych zaliczek o kwotę zmniejszająca podatek. Dopiero w zeznaniu rocznym mogą tą kwotę uwzględnić i ewentualnie odzyskać nadpłacony podatek.

Warto zastanowić się też, co gdy mamy kilka tytułów z których można odliczyć kwotę zmniejszające podatek. Osoby uzyskujące dochody z kilku różnych źródeł muszą pamiętać, że przysługuje im tylko jedna kwota zmniejszająca podatek. Często pojawia się pytanie o to, czy prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą i posiadając umowę o pracę, kwotę zmniejszającą podatek mogę uwzględniać z dowolnego źródła. Podatnik nie ma wyboru i kwotę zmniejszającą podatek musi uwzględniać z działalności. Oczywiście należy pamiętać, aby w tej sytuacji nie składać PIT-2 swojemu pracodawcy lub jeśli uprzednio został złożony wycofać go (składając oświadczenie).

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA