REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?
Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 2017 r. pracownicy mogą składać dwa niemal identyczne oświadczenia dla celów PIT. Skutki są jednak diametralnie różne. To pułapka zastawiona na płatników, czyli zakłady pracy. Chodzi o potrącanie kwoty zmniejszającej podatek w sytuacji, gdy dochód pracownika u danego pracodawcy nie przekroczył 85 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

Autopromocja

Niby kwota zmniejszająca podatek nie jest duża (556,02 zł rocznie), ale to zakład pracy, a nie pracownik, odpowiada za nieprawidłowo naliczoną i odprowadzoną do urzędu skarbowego zaliczkę na PIT.

Nowe oświadczenie...

Jedno oświadczenie to nowość wprowadzona do ustawy o PIT od 2017 r. Z dodanego art. 32 ust. 1e wynika, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, iż za dany rok jego dochody przekroczą 85 528 zł, to płatnik już od następnego miesiąca pobiera zaliczki na PIT bez pomniejszania o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Chodzi o kwotę wynoszącą rocznie 556,02 zł, czyli miesięcznie 46,33 zł (art. 27 ust. 1b pkt 1).

Podatnik może złożyć takie oświadczenie w każdej chwili, również wtedy, gdy jego dochód, licząc od początku roku, nie przekroczył jeszcze 85 528 zł. Musi się jednak liczyć z tym, że od następnego miesiąca zakład pracy przestanie mu potrącać kwotę 46,33 zł.

...i wciąż stare

Zarazem bez zmian pozostawiono art. 41a. Przepis ten funkcjonuje w ustawie o PIT od lat. Wynika z niego, że płatnik, na wniosek pracownika, oblicza zaliczkę na podatek według stawki 32 proc., a nie 18 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis nie mówi nic o motywach takiego wniosku, ale w praktyce pracownik również składa go wtedy, gdy dużo zarabia i spodziewa się, że w zeznaniu rocznym ostatecznie i tak musiałby zastosować wyższą stawkę podatkową. Nie chcąc dopłacać później dużej kwoty podatku, prosi płatnika, aby ten, już w trakcie roku, potrącał zaliczkę na PIT według wyższej stawki.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Taki wniosek można również złożyć w każdej chwili. Art. 41a nie wspomina jednak słowem o kwocie zmniejszającej podatek. Należało więc i nadal należy przyjmować, że tak długo, jak dochody pracownika nie przekroczą 85 528 zł, pracodawca wciąż potrąca kwotę 556,02 zł rocznie, czyli miesięcznie 46,33 zł.

Dwa różne skutki

Tym samym od 2017 r. mamy w ustawie o PIT dwa przepisy o podobnym zastosowaniu, ale o całkiem odmiennych skutkach. Jeśli bowiem pracownik złoży wniosek na podstawie art. 41a ustawy o PIT, to dopóki jego dochód u danego pracodawcy nie przekroczy 85 528 zł, płatnik powinien stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek (mimo podwyższenia stawki podatku do 32 proc.).

Jeśli natomiast ten sam podatnik, będąc w identycznej sytuacji, złoży płatnikowi oświadczenie na podstawie nowego art. 32 ust. 1e ustawy o PIT, to mimo iż jego dochód roczny nie przekroczył 85 528 zł, zakład pracy powinien przestać potrącać kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Jakie pytanie, taka odpowiedź

Problem uwidocznił się po tym, jak pod koniec lutego br. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji indywidualnej, że jeśli dochód pracownika u danego pracodawcy nie przekroczy kwoty 85 528 zł, to płatnik powinien nadal potrącać kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek (interpretacja nr 3063-ILPB1-1.4511.408.2016.1.KF).

Spółka, która wystąpiła o interpretację, wyraźnie jednak spytała tylko o skutki złożenia przez pracownika wniosku na podstawie art. 41a ustawy o PIT. Gdyby spytała o skutki zastosowania nowego art. 32 ust. 1e, odpowiedź najprawdopodobniej byłaby odmienna.

Zobacz: Skala podatkowa podatku dochodowego od osób fizycznych w 2017 r.


Odpowiedzialność płatnika

Prawdopodobnie wielu płatników nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak różne mogą być skutki złożenia przez pracownika oświadczenia na podstawie art. 32 ust. 1e i wniosku na podstawie art. 41a.

Czy pracodawcy czymś to grozi? Zgodnie z art. 30 ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem za niepobrany podatek. Nie ma zatem problemu, gdy płatnik pobrał za wysoką zaliczkę, bo nie potrącił kwoty zmniejszającej podatek (mimo że pracownik złożył tylko oświadczenie na podstawie art. 41a).

Gorzej, gdy jest odwrotnie – płatnik potrącał tę kwotę, mimo że pracownik złożył oświadczenie na podstawie art. 32 ust. 1e. W takiej sytuacji płatnik nie tylko odpowiada za niepobrany podatek, lecz także ponosi odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z art. 78 k.k.s. płatnikowi, który pobiera podatek (także zaliczkę na PIT) w kwocie niższej od należnej, grozi grzywna do 720 stawek dziennych, a nawet kara do dwóch lat więzienia, bądź obie te kary łącznie. Oczywiście ważna jest wina, umyślność oraz wartość zaniżonego podatku. Jeśli kwota jest małej wartości (obecnie nie przekracza 400 tys. zł), to grozi tylko grzywna (do 720 stawek dziennych). Jeżeli kwota niepobranego podatku nie przekracza 10 tys. zł, płatnik odpowiada za wykroczenie skarbowe, a nie przestępstwo skarbowe. Minimalna grzywna za wykroczenie skarbowe w 2017 r. waha się od 200 zł do 40 tys. zł. ⒸⓅ

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie DGP

Złożenie oświadczenia na podstawie art. 41a ustawy o PIT jest niezależne od złożenia oświadczenia na podstawie art. 32 ust. 1e ustawy o PIT i w praktyce wywołuje odmienne skutki.

Jeżeli dochody pracownika nie przekroczyły 85 528 zł, a pracownik złożył oświadczenie na podstawie art. 41a ustawy PIT, to płatnik jest obowiązany do stosowania przy poborze zaliczek 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, niezależnie od tego, że podatnik złożył wniosek o obliczanie i pobieranie w ciągu roku zaliczek na podatek według stawki 32 proc.

W sytuacji gdy podatnik złoży oświadczenie na podstawie art. 32 ust. 1e ustawy PIT, to mimo że dochody pracownika nie przekroczyły 85 528 zł, płatnik pobiera zaliczki, „począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie, bez pomniejszania o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek”. ⒸⓅ

Skutki złożenia oświadczenia przez pracownika

Dochód pracownika u danego pracodawcy

Podstawa prawna oświadczenia/wniosku złożonego przez podatnika

Treść oświadczenia/ wniosku

Obowiązek płatnika

nie przekroczył 85 528 zł

art. 32 ust. 1e ustawy o PIT

że za dany rok dochody pracownika przekroczą 85 528 zł

Płatnik przestaje potrącać kwotę zmniejszającą podatek, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik złożył oświadczenie.

nie przekroczył 85 528 zł

art. 41a ustawy o PIT

aby płatnik obliczał i pobierał zaliczki na PIT, stosując zamiast stawki 18 proc. stawkę 32 proc.

Płatnik ma obowiązek potrącać kwotę zmniejszającą podatek mimo wniosku złożonego przez pracownika.

OPINIA

Przepisy faktycznie mogą rodzić wątpliwości

Agata Paul radca prawny, doradca podatkowy w Doradca Sp. z o.o. w Lublinie

Obowiązującą od 1 stycznia 2017 r. nowelizacją ustawy o PIT ustawodawca dokonał w zasadzie kosmetycznych zmian w odniesieniu do samej wysokości kwoty zmniejszającej podatek. Okazało się jednak, że te drobne zmiany budzą liczne wątpliwości w zakresie prawidłowej interpretacji obowiązków po stronie zakładów pracy jako płatników.

Zgodzić należy się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów co do tego, że oświadczenia składane na podstawie art. 41a oraz art. 32 ust. 1e ustawy o PIT mają charakter zupełnie odrębny, mimo że w praktyce skutki obydwu będą w głównej mierze nakierowane na uniknięcie lub też zmniejszenie ewentualnej kwoty dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym przez podatników dobrze zarabiających. W gestii pracownika pozostaje zatem ocena, czy złożyć płatnikowi jedno, czy też może dwa oświadczenia. Jeśli spojrzeć na to od strony praktycznej, oba oświadczenia mogą być złożone w jednym dokumencie. Niemniej aby wyeliminować wątpliwości, należałoby wskazać dwie podstawy prawne. ⒸⓅ

Katarzyna Jędrzejewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA