Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT
REKLAMA
REKLAMA
Co można korygować?
REKLAMA
W praktyce podatkowej mają miejsce sytuacje, w których podatnik składa deklarację podatkową zawierającą błędy. Mogą one skutkować zarówno tym, że zadeklarowana kwota podatku jest nienależna czy wyższa od należnej, jak i tym, że została ona zaniżona.
W sytuacji, w której naliczony w deklaracji podatek przedstawiony jest w kwocie wyższej od rzeczywiście należnej, podatnik może złożyć skorygowaną deklarację wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W ten sposób odzyska on nadpłacony podatek.
Jeśli zadeklarowana kwota jest niższa od tej, która rzeczywiście się należy, podatnik również może złożyć korektę deklaracji. W tym jednak przypadku samo złożenie formularza nie będzie wystarczające – konieczne jest także opłacenie przez podatnika odsetek podatkowych za zwłokę w płatności podatku. Obniżona stawka odsetek za zwłokę od 2016 r. wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, czyli 4%. Taką obniżoną wartość odsetek stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:
- złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
- zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Skorygowanie deklaracji i zapłacenie zaległości prowadzi do jej wygaśnięcia, a co za tym idzie - wstrzymania naliczania odsetek, co także jest przyczyną korzystania przez podatnika z prawa do korekty. Jeśli korekta została złożona przed terminem płatności podatku, opłacanie odsetek za zwłokę nie jest wymagane.
Podatnik może dokonać korekty deklaracji z inicjatywy własnej lub na wezwanie organu podatkowego w przypadku wystąpienia błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także korekty wypełnionej niezgodnie z wymaganiami lub gdy występują wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji. Dokonanie tego typu korekty nie jest obligatoryjne, może być także dokonane z urzędu, przeciwko czemu podatnik może wnieść sprzeciw.
Warto także zauważyć, iż korygowanie deklaracji dotyczy całej treści deklaracji, a więc nie tylko oświadczeń wiedzy, ale też oświadczeń woli. Oznacza to, że dopuszczalne jest również skorygowanie oświadczeń woli dotyczących wspólnego opodatkowania małżonków czy wspólnego opodatkowania rodzica i małoletniego dziecka, a także rodziców w przypadku ulgi rodzinnej, z tym że proporcja uzgodniona między rodzicami w korekcie zeznania powinna być także objęta zgodnym oświadczeniem woli.
Kiedy należy złożyć korektę?
Podatnik co do zasady może w każdej chwili skorygować złożoną przez siebie deklarację. Uprawnienie to przysługuje nawet po kontroli podatkowej oraz postępowaniu podatkowym w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik chce skorzystać ze zmniejszonej wartości odsetek za zwłokę podatkową – w tej sytuacji powinien dokonać korekty nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływy terminu złożenia deklaracji, a następnie w ciągu 7 dni od złożenia korekty opłacić odsetki.
Kolejny wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy w ramach korekty chcą złożyć wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci. Wniosek ten może być złożony w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym – korekta zawierająca ten wniosek wniesiona po terminie jest nieskuteczna.
Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016
Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik w czasie kontroli dokonał korekty tej materii, która nie jest objęta zakresem postępowania czy kontroli.
Korekta powinna być dokonywania rokrocznie do zakończenia okresu przedawnienia, licząc od końca roku, w którym deklaracja została złożona. Okres przedawnienia wynosi 5 lat.
W jaki sposób należy złożyć korektę?
Poprzez złożenie korekty w świetle obowiązujących przepisów rozumie się złożenie deklaracji podatkowej na tym samym co deklaracja pierwotna druku w wersji poprawionej. Należy wybrać formularz zgodny z obowiązującym w roku, za który składamy korektę. Formularz należy oznaczyć jako korektę zeznania. Nie ma natomiast już konieczności dołączania uzasadnienia przyczyn korekty.
Może się zdarzyć tak, że podatnik składając deklarację podatkową wybrał formularz przeznaczony na rok inny niż ten, który chciał zadeklarować. W tej sytuacji ponowne złożenie deklaracji o takiej samej treści na prawidłowym druku nie stanowi w rozumieniu przepisów korekty deklaracji podatkowej.
Sposób złożenia korekty jest niezależny od sposoby złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej. Oznacza to, iż korektę deklaracji można złożyć w formie elektronicznej, przy pomocy operatora pocztowego czy też osobiście w urzędzie skarbowym.
1% podatku na organizacje pożytku publicznego w korekcie PIT
Korektę deklaracji podatkowej można zgłosić także w celu przekazania 1% podatku dla wskazanej organizacji pożytku publicznego, jeśli w deklaracji podatkowej podatnik tego nie dokonał. Ponadto przy pomocy korekty możliwa jest zmienia organizacji, której chce się przekazać 1% podatku, a także wskazanie szczegółowego celu, na jaki ma on zostać przekazany, wchodzącego w zakres jej działalności czy też uzupełnienie informacji na jej temat w przypadku, gdy w pierwotnej deklaracji podatnik nie uzupełnił wszystkich wymaganych danych.
Termin na złożenie korekty w tym przypadku to 1 miesiąc od ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej.
Skutki złożenia korekty
Korekta, która została złożona w odpowiednim terminie, wraz z zapłatą kwoty zaległej i odsetek od niej skutkuje tym, że podatnik nie zostanie ukarany za przestępstwo skarbowe. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Karnego Skarbowego „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie”. Dotyczy to korekt złożonych zarówno przed wszczęciem, jak i w trakcie postępowania.
Ponadto jeśli zapłata zostanie dokonana w odpowiednim terminie, odsetki ulegną obniżeniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat