REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT

Klaudia Pastuszko
Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT /shutterstock.com
Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie ustawy Ordynacja podatkowa występuje możliwość dokonania korekt tych deklaracji podatkowych PIT, które zostały już złożone do urzędu skarbowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami korekta nie jest jednak możliwa w każdym przypadku. Jak zatem prawidłowo złożyć korektę deklaracji podatkowej?

Co można korygować?

REKLAMA

Autopromocja

W praktyce podatkowej mają miejsce sytuacje, w których podatnik składa deklarację podatkową zawierającą błędy. Mogą one skutkować zarówno tym, że zadeklarowana kwota podatku jest nienależna czy wyższa od należnej, jak i tym, że została ona zaniżona. 

W sytuacji, w której naliczony w deklaracji podatek przedstawiony jest w kwocie wyższej od rzeczywiście należnej, podatnik może złożyć skorygowaną deklarację wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W ten sposób odzyska on nadpłacony podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zadeklarowana kwota jest niższa od tej, która rzeczywiście się należy, podatnik również może złożyć korektę deklaracji. W tym jednak przypadku samo złożenie formularza nie będzie wystarczające – konieczne jest także opłacenie przez podatnika odsetek podatkowych za zwłokę w płatności podatku. Obniżona stawka odsetek za zwłokę od 2016 r. wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, czyli 4%. Taką obniżoną wartość odsetek stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

- złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;

- zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Skorygowanie deklaracji i zapłacenie zaległości prowadzi do jej wygaśnięcia, a co za tym idzie - wstrzymania naliczania odsetek, co także jest przyczyną korzystania przez podatnika z prawa do korekty. Jeśli korekta została złożona przed terminem płatności podatku, opłacanie odsetek za zwłokę nie jest wymagane.

Podatnik może dokonać korekty deklaracji z inicjatywy własnej lub na wezwanie organu podatkowego w przypadku wystąpienia błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także korekty wypełnionej niezgodnie z wymaganiami lub gdy występują wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji. Dokonanie tego typu korekty nie jest obligatoryjne, może być także dokonane z urzędu, przeciwko czemu podatnik może wnieść sprzeciw.

Warto także zauważyć, iż korygowanie deklaracji dotyczy całej treści deklaracji, a więc nie tylko oświadczeń wiedzy, ale też oświadczeń woli. Oznacza to, że dopuszczalne jest również skorygowanie oświadczeń woli dotyczących wspólnego opodatkowania małżonków czy wspólnego opodatkowania rodzica i małoletniego dziecka, a także rodziców w przypadku ulgi rodzinnej, z tym że proporcja uzgodniona między rodzicami w korekcie zeznania powinna być także objęta zgodnym oświadczeniem woli.

Kiedy należy złożyć korektę?

Podatnik co do zasady może w każdej chwili skorygować złożoną przez siebie deklarację. Uprawnienie to przysługuje nawet po kontroli podatkowej oraz postępowaniu podatkowym w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik chce skorzystać ze zmniejszonej wartości odsetek za zwłokę podatkową – w tej sytuacji powinien dokonać korekty nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływy terminu złożenia deklaracji, a następnie w ciągu 7 dni od złożenia korekty opłacić odsetki.

Kolejny wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy w ramach korekty chcą złożyć wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci. Wniosek ten może być złożony w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym – korekta zawierająca ten wniosek wniesiona po terminie jest nieskuteczna.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik w czasie kontroli dokonał korekty tej materii, która nie jest objęta zakresem postępowania czy kontroli.

Korekta powinna być dokonywania rokrocznie do zakończenia okresu przedawnienia, licząc od końca roku, w którym deklaracja została złożona. Okres przedawnienia wynosi 5 lat.

W jaki sposób należy złożyć korektę?

         

Poprzez złożenie korekty w świetle obowiązujących przepisów rozumie się złożenie deklaracji podatkowej na tym samym co deklaracja pierwotna druku w wersji poprawionej. Należy wybrać formularz zgodny z obowiązującym w roku, za który składamy korektę. Formularz należy oznaczyć jako korektę zeznania. Nie ma natomiast już konieczności dołączania uzasadnienia przyczyn korekty.


Może się zdarzyć tak, że podatnik składając deklarację podatkową wybrał formularz przeznaczony na rok inny niż ten, który chciał zadeklarować. W tej sytuacji ponowne złożenie deklaracji o takiej samej treści na prawidłowym druku nie stanowi w rozumieniu przepisów korekty deklaracji podatkowej.

Sposób złożenia korekty jest niezależny od sposoby złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej. Oznacza to, iż korektę deklaracji można złożyć w formie elektronicznej, przy pomocy operatora pocztowego czy też osobiście w urzędzie skarbowym.

1% podatku na organizacje pożytku publicznego w korekcie PIT

Korektę deklaracji podatkowej można zgłosić także w celu przekazania 1% podatku dla wskazanej organizacji pożytku publicznego, jeśli w deklaracji podatkowej podatnik tego nie dokonał. Ponadto przy pomocy korekty możliwa jest zmienia organizacji, której chce się przekazać 1% podatku, a także wskazanie szczegółowego celu, na jaki ma on zostać przekazany, wchodzącego w zakres jej działalności czy też uzupełnienie informacji na jej temat w przypadku, gdy w pierwotnej deklaracji podatnik nie uzupełnił wszystkich wymaganych danych.

Termin na złożenie korekty w tym przypadku to 1 miesiąc od ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej.

Skutki złożenia korekty

Korekta, która została złożona w odpowiednim terminie, wraz z zapłatą kwoty zaległej i odsetek od niej skutkuje tym, że podatnik nie zostanie ukarany za przestępstwo skarbowe. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Karnego Skarbowego „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie”. Dotyczy to korekt złożonych zarówno przed wszczęciem, jak i w trakcie postępowania.

Ponadto jeśli zapłata zostanie dokonana w odpowiednim terminie, odsetki ulegną obniżeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA