| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Do którego urzędu skarbowego złożyć PIT?

Do którego urzędu skarbowego złożyć PIT?

Do 2 maja 2017 roku trzeba złożyć zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) za 2016 rok. Często podatnicy mają wątpliwości, do którego urzędu skarbowego złożyć swojego PIT-a. Czy w miejscu swego zameldowania, czy faktycznego zamieszkiwania? Właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie miejsca faktycznego zamieszkania w dniu 31 grudnia rozliczanego roku podatkowego, a nie wg miejsca zameldowania.

Miejsce zamieszkania czy zameldowania? Gdzie złożyć PIT za 2016 rok

Przed takim pytaniem co roku staje szczególnie ta grupa podatników, która zmieniła miejsce zamieszkania. Odpowiedź znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art.45 tej ustawy, właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie ostatniego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Akt precyzuje, że chodzi o urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – właściwość ustala się według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium.

Miejsce zameldowania nie ma wpływu rozliczenie rocznej deklaracji. Nie trzeba także mieć meldunku w miejscowości, w której podatnik mieszka by złożyć formularz. Co więcej, fiskus nie wymaga żadnych innych załączników poświadczających miejsce zameldowania czy zamieszkania. Wystarczy jedynie w odpowiednim miejscu deklaracji wpisać aktualny adres zamieszkania i dostarczyć do urzędu właściwego ze względu właśnie na to kryterium.

W ubiegłym roku podatnicy często decydowali się na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników, którzy opodatkowali dochody przy zastosowaniu skali podatkowej. Jak rozliczyć wspólny PIT w przypadku, gdy małżonkowie mieszkają w różnych miejscach? Wówczas, jeśli spełniają warunki zezwalające na wspólne rozliczenie, małżonkowie mogą wybrać urząd, do którego trafi zeznanie podatkowe. Musi to być jednak urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania jednego z małżonków.

W szczególnych przypadkach, podatnicy mogą zdecydować się na rozliczenie deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem. Takie rozwiązanie bywa o wiele korzystniejsze, niż rozliczanie się samodzielnie. Sprawdź, kiedy będzie ono opłacalne>>

W 2017 roku podatnicy maja nieco więcej czasu na wypełnienie deklaracji PIT. 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, dlatego też ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja 2017 r..

Katarzyna Witwicka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »