REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
 Aneta Nowak-Piechota
Doradca podatkowy
Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku
Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

29 listopada 2016 r. została uchwalona ustawa, mocą której wprowadzono zmiany do kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwota ta wyniesie maksymalnie 6.600 zł rocznie, jednakże znajdzie ona zastosowanie do osób jedynie najmniej zarabiających. W praktyce będą mogły z niej skorzystać osoby, których dochód nie przekracza 550 zł miesięcznie. Oznacza to, że osoby, których podstawa obliczenia podatku (czyli opodatkowany wg skali podatkowej dochód roczny pomniejszony o odliczenia) wynosi do 6.600 zł będą mogły pomniejszyć podatek o 1.188 zł (czyli o kwotę zmniejszającą podatek), co spowoduje, że nie powstanie podatek do zapłaty.

Ustawodawca skomplikował sposób obliczania kwoty wolnej od podatku dla osób o podstawie obliczenia podatku powyżej 6.600 zł. Takie osoby w rozliczeniu rocznym będą uprawnione do obniżenia podatku o kwotę zmniejszającą podatek, która będzie wynosić:

Autopromocja

1) 1.188 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 631,98 zł × (podstawa obliczenia podatku – 6.600 zł) ÷ 4.400 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 6.600 zł i nieprzekraczającej kwoty 11.000 zł;

2) 556,02 zł – dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 11.000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85.528 zł;

3) 556,02 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 556,02 zł × (podstawa obliczenia podatku – 85.528 zł) ÷ 41.472 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85.528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127.000 zł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to oznacza?

W praktyce więc osoby, których podstawa obliczenia podatku mieści się w widełkach 6.600 i 11.000 zł będą musiały dokonać obliczenia swojej kwoty zmniejszającej podatek. Dla tych osób kwota wolna od podatku będzie się stopniowo zmniejszać. Z kolei osoby, których podstawa odliczenia podatku jest wyższa od 11.000 zł, lecz nie przekracza 85.528 zł będą mogły skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556,02 zł. Dla tych podatników kwota wolna od podatku się nie zmieni (wynosi ona tak jak dotychczas 3.089 zł).

Ostatnia kategoria podatników, której przysługuje kwota wolna od podatku, obejmuje tych, których podstawa odliczenia podatku przekracza 85.528 zł, lecz nie jest wyższa niż 127.000 zł. W tym przypadku kwotę zmniejszającą podatek trzeba będzie każdorazowo wyliczyć. Kwota wolna od podatku będzie się stopniowo zmniejszać, a podatnicy zarabiający powyżej 127.000 zł w ogóle z niej nie skorzystają.

Wyliczenia kwoty zmniejszającej podatek podatnicy będą dokonywać w swoim zeznaniu rocznym.

INFORAKADEMIA poleca: Zwolnienia w PIT

Przykład 1:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 7.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek zostanie wyliczona w następujący sposób:
1.188 zł – [631,98 zł × (7.000 zł – 6.600 zł) ÷ 4.400 zł] = 1.188 zł – 57,45 zł = 1130,55 zł

Przykład 2:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 30.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł.

Przykład 3:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 100.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek zostanie wyliczona w następujący sposób:
556,02 zł – [556,02 zł × (100.000 zł – 85.528 zł) ÷ 41.472 zł = 556,02 zł – 194,03 zł = 361,99 zł

Autopromocja

Jak będzie jednak wyglądać rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy?

Kwota zmniejszająca podatek będzie mogła być uwzględniana w obliczeniu zaliczek tych podatników, których dochód nie przekracza rocznie 85.528 zł. W tej sytuacji, podobnie jak dotychczas, należy zaliczkę pomniejszyć za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, która w tym wypadku wynosi 556,02 zł rocznie. W przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę 85.528 zł przy obliczaniu zaliczki nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek.

W jaki sposób płatnik będzie mógł ustalić, jakie zasady obliczenia zaliczek stosować w danym przypadku? Wymagane jest stosowne oświadczenie od podatnika w tym zakresie.

Aneta Nowak-Piechota, Prawnik, doradca podatkowy

Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA