REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
 Aneta Nowak-Piechota
Doradca podatkowy
Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku
Kwota wolna od podatku dochodowego i zaliczki na PIT w 2017 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

29 listopada 2016 r. została uchwalona ustawa, mocą której wprowadzono zmiany do kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwota ta wyniesie maksymalnie 6.600 zł rocznie, jednakże znajdzie ona zastosowanie do osób jedynie najmniej zarabiających. W praktyce będą mogły z niej skorzystać osoby, których dochód nie przekracza 550 zł miesięcznie. Oznacza to, że osoby, których podstawa obliczenia podatku (czyli opodatkowany wg skali podatkowej dochód roczny pomniejszony o odliczenia) wynosi do 6.600 zł będą mogły pomniejszyć podatek o 1.188 zł (czyli o kwotę zmniejszającą podatek), co spowoduje, że nie powstanie podatek do zapłaty.

Ustawodawca skomplikował sposób obliczania kwoty wolnej od podatku dla osób o podstawie obliczenia podatku powyżej 6.600 zł. Takie osoby w rozliczeniu rocznym będą uprawnione do obniżenia podatku o kwotę zmniejszającą podatek, która będzie wynosić:

REKLAMA

Autopromocja

1) 1.188 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 631,98 zł × (podstawa obliczenia podatku – 6.600 zł) ÷ 4.400 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 6.600 zł i nieprzekraczającej kwoty 11.000 zł;

2) 556,02 zł – dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 11.000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85.528 zł;

3) 556,02 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 556,02 zł × (podstawa obliczenia podatku – 85.528 zł) ÷ 41.472 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85.528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127.000 zł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to oznacza?

W praktyce więc osoby, których podstawa obliczenia podatku mieści się w widełkach 6.600 i 11.000 zł będą musiały dokonać obliczenia swojej kwoty zmniejszającej podatek. Dla tych osób kwota wolna od podatku będzie się stopniowo zmniejszać. Z kolei osoby, których podstawa odliczenia podatku jest wyższa od 11.000 zł, lecz nie przekracza 85.528 zł będą mogły skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556,02 zł. Dla tych podatników kwota wolna od podatku się nie zmieni (wynosi ona tak jak dotychczas 3.089 zł).

Ostatnia kategoria podatników, której przysługuje kwota wolna od podatku, obejmuje tych, których podstawa odliczenia podatku przekracza 85.528 zł, lecz nie jest wyższa niż 127.000 zł. W tym przypadku kwotę zmniejszającą podatek trzeba będzie każdorazowo wyliczyć. Kwota wolna od podatku będzie się stopniowo zmniejszać, a podatnicy zarabiający powyżej 127.000 zł w ogóle z niej nie skorzystają.

Wyliczenia kwoty zmniejszającej podatek podatnicy będą dokonywać w swoim zeznaniu rocznym.

INFORAKADEMIA poleca: Zwolnienia w PIT

Przykład 1:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 7.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek zostanie wyliczona w następujący sposób:
1.188 zł – [631,98 zł × (7.000 zł – 6.600 zł) ÷ 4.400 zł] = 1.188 zł – 57,45 zł = 1130,55 zł

Przykład 2:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 30.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł.

Przykład 3:

Jeżeli roczny dochód  podatnika po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku) wyniesie 100.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek zostanie wyliczona w następujący sposób:
556,02 zł – [556,02 zł × (100.000 zł – 85.528 zł) ÷ 41.472 zł = 556,02 zł – 194,03 zł = 361,99 zł

Jak będzie jednak wyglądać rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy?

Kwota zmniejszająca podatek będzie mogła być uwzględniana w obliczeniu zaliczek tych podatników, których dochód nie przekracza rocznie 85.528 zł. W tej sytuacji, podobnie jak dotychczas, należy zaliczkę pomniejszyć za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, która w tym wypadku wynosi 556,02 zł rocznie. W przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę 85.528 zł przy obliczaniu zaliczki nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek.

W jaki sposób płatnik będzie mógł ustalić, jakie zasady obliczenia zaliczek stosować w danym przypadku? Wymagane jest stosowne oświadczenie od podatnika w tym zakresie.

Aneta Nowak-Piechota, Prawnik, doradca podatkowy

Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA