REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż altanki, drzew czy krzewów z ogródka działkowego bez PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Sprzedaż ogródka działkowego bez PIT /Fot. Fotolia
Sprzedaż ogródka działkowego bez PIT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urząd skarbowy nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Podatnicy, którzy już zapłacili PIT, będą mogli go odzyskać.

REKLAMA

Autopromocja

Korzystne dla podatników stanowisko fiskusa potwierdza wydana w zeszłym tygodniu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja indywidualna (nr 0115-KDIT2-1.4011.97.2017.1.KW). Nie została jednak jeszcze opublikowana w bazie Ministerstwa Finansów.

Do niedawna dyrektor KIS prezentował inne stanowisko (1061-IPTPB2.4511.106.2017.1.MK). Uważał, że podatnik sprzedaje jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Dlatego, jego zdaniem, działkowiec uzyskuje przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. W związku z tym domagał się wykazania go w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczenia według skali podatkowej (18 i 32 proc.).

Korzystny wyrok

Przełomem w tej sprawie był tegoroczny precedensowy wyrok NSA, który zapadł na posiedzeniu niejawnym (sygn. akt II FSK 3660/16). Pisaliśmy o tym na naszych łamach w artykule „Sprzedaż ogródka działkowego bez konieczności płacenia PIT”. Wcześniej na ten temat wypowiadały się tylko sądy wojewódzkie. Tu jednak orzeczenia były rozbieżne. Niekorzystnie wyroki wydały sądy w Poznaniu (np. sygn. akt I SA/Po 450/14, prawomocny) i Gdańsku (np. sygn. akt I SA/Gd 1/13, prawomocny). Natomiast po myśli podatników orzekł WSA w Bydgoszczy (np. sygn. akt I Sa/Bd 526/16, prawomocny).

Nowe stanowisko fiskusa

Na korzystne orzeczenia, w tym wyrok NSA, powołał się właśnie podatnik, który wystąpił o najnowszą interpretację (nr 0115-KDIT2-1.4011.97. 2017.1.KW). Uważał, że nie musi płacić PIT po sprzedaży działki, bo nastąpiła ona po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, od którego nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tym zgodził się dyrektor KIS, argumentując swoje stanowisko tak, jak przedstawił to NSA. Stwierdził, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (r.o.d.) ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów kodeksu cywilnego (w myśl zasady: lex specialis derogat legi generali). Zgodnie z art. 30 ust. 2 r.o.d. nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią własność działkowca. – Ustawodawca wyraźnie rozgraniczył prawo do działki i jego charakter od prawa własności nasadzeń, obiektów i urządzeń wykonanych lub nabytych ze środków finansowych działkowca – podkreślił dyrektor KIS.

Dlatego, jego zdaniem, wynagrodzenie ze sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych powinno być klasyfikowane na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. To oznacza, że jest przychodem ze zbycia rzeczy, a nie praw. Nie podlega PIT, gdy działkowiec sprzeda je po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie).

Można odzyskać PIT

– Interpretacja jest zgodna z korzystnym wyrokiem NSA i potwierdza sens reformy instytucji interpretacji indywidualnych i ich centralizację w rękach dyrektora KIS – twierdzi Mariusz Przyborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawno-Podatkowej Grant. Wyjaśnia, że obecnie przegrana organu w jednej sprawie ma realny wpływ na sytuacje analogiczne, czego nie można było powiedzieć, gdy tych ośrodków interpretacyjnych było kilka.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

– Najnowsza interpretacja to jasny sygnał dla innych podatników, którzy kierując się poprzednim stanowiskiem organów, odprowadzali nienależnie podatek od zbycia działek – że mogą go odzyskać – twierdzi Mariusz Przyborowski. Ekspert tłumaczy, że w tym celu należy dokonać korekty zeznania rocznego, w którym wykazało się podatek, wraz ze złożeniem wniosku o stwierdzenie nadpłaty, o ile zbycie działki nie nastąpiło przed 2011 r.

Trzeba zapłacić PCC

Podatku nie unikną jednak nabywcy. Jeżeli wartość zakupionych naniesień, nasadzeń i obiektów przekroczy 1000 zł, muszą odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2 proc. ich wartości. Nabywcy muszą też złożyć deklarację na formularzu PCC-3 w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy o przeniesieniu prawa do działki. ⒸⓅ

infoRgrafika

Agnieszka Pokojska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA