REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż altanki, drzew czy krzewów z ogródka działkowego bez PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Sprzedaż ogródka działkowego bez PIT /Fot. Fotolia
Sprzedaż ogródka działkowego bez PIT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urząd skarbowy nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Podatnicy, którzy już zapłacili PIT, będą mogli go odzyskać.

Autopromocja

Korzystne dla podatników stanowisko fiskusa potwierdza wydana w zeszłym tygodniu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja indywidualna (nr 0115-KDIT2-1.4011.97.2017.1.KW). Nie została jednak jeszcze opublikowana w bazie Ministerstwa Finansów.

Do niedawna dyrektor KIS prezentował inne stanowisko (1061-IPTPB2.4511.106.2017.1.MK). Uważał, że podatnik sprzedaje jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Dlatego, jego zdaniem, działkowiec uzyskuje przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. W związku z tym domagał się wykazania go w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczenia według skali podatkowej (18 i 32 proc.).

Korzystny wyrok

Przełomem w tej sprawie był tegoroczny precedensowy wyrok NSA, który zapadł na posiedzeniu niejawnym (sygn. akt II FSK 3660/16). Pisaliśmy o tym na naszych łamach w artykule „Sprzedaż ogródka działkowego bez konieczności płacenia PIT”. Wcześniej na ten temat wypowiadały się tylko sądy wojewódzkie. Tu jednak orzeczenia były rozbieżne. Niekorzystnie wyroki wydały sądy w Poznaniu (np. sygn. akt I SA/Po 450/14, prawomocny) i Gdańsku (np. sygn. akt I SA/Gd 1/13, prawomocny). Natomiast po myśli podatników orzekł WSA w Bydgoszczy (np. sygn. akt I Sa/Bd 526/16, prawomocny).

Nowe stanowisko fiskusa

Na korzystne orzeczenia, w tym wyrok NSA, powołał się właśnie podatnik, który wystąpił o najnowszą interpretację (nr 0115-KDIT2-1.4011.97. 2017.1.KW). Uważał, że nie musi płacić PIT po sprzedaży działki, bo nastąpiła ona po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, od którego nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tym zgodził się dyrektor KIS, argumentując swoje stanowisko tak, jak przedstawił to NSA. Stwierdził, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (r.o.d.) ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów kodeksu cywilnego (w myśl zasady: lex specialis derogat legi generali). Zgodnie z art. 30 ust. 2 r.o.d. nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią własność działkowca. – Ustawodawca wyraźnie rozgraniczył prawo do działki i jego charakter od prawa własności nasadzeń, obiektów i urządzeń wykonanych lub nabytych ze środków finansowych działkowca – podkreślił dyrektor KIS.

Dlatego, jego zdaniem, wynagrodzenie ze sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych powinno być klasyfikowane na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. To oznacza, że jest przychodem ze zbycia rzeczy, a nie praw. Nie podlega PIT, gdy działkowiec sprzeda je po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie).

Można odzyskać PIT

– Interpretacja jest zgodna z korzystnym wyrokiem NSA i potwierdza sens reformy instytucji interpretacji indywidualnych i ich centralizację w rękach dyrektora KIS – twierdzi Mariusz Przyborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawno-Podatkowej Grant. Wyjaśnia, że obecnie przegrana organu w jednej sprawie ma realny wpływ na sytuacje analogiczne, czego nie można było powiedzieć, gdy tych ośrodków interpretacyjnych było kilka.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

– Najnowsza interpretacja to jasny sygnał dla innych podatników, którzy kierując się poprzednim stanowiskiem organów, odprowadzali nienależnie podatek od zbycia działek – że mogą go odzyskać – twierdzi Mariusz Przyborowski. Ekspert tłumaczy, że w tym celu należy dokonać korekty zeznania rocznego, w którym wykazało się podatek, wraz ze złożeniem wniosku o stwierdzenie nadpłaty, o ile zbycie działki nie nastąpiło przed 2011 r.

Trzeba zapłacić PCC

Podatku nie unikną jednak nabywcy. Jeżeli wartość zakupionych naniesień, nasadzeń i obiektów przekroczy 1000 zł, muszą odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2 proc. ich wartości. Nabywcy muszą też złożyć deklarację na formularzu PCC-3 w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy o przeniesieniu prawa do działki. ⒸⓅ

infoRgrafika

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA