reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wakacyjny najem krótkoterminowy – ryczałt, czy PIT?

Wakacyjny najem krótkoterminowy – ryczałt, czy PIT?

Planujący zyski z wynajmu mieszkań i pokoi latem powinni wcześniej wystąpić z wnioskiem o udzielenie interpretacji. Najlepiej jeszcze przed sezonem. Nie jest bowiem obecnie jasne, czy taka działalność może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czy po prostu podatkiem dochodowym (PIT).

Dotychczas, jeśli wynajem był okazjonalny i sporadyczny, opodatkowany był ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na poziomie 8.5 proc. Jednak na początku 2017 r. wydane zostały dwie interpretacje indywidualne Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2017 roku (0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK) i Izby Skarbowej w Katowicach z 3 stycznia 2017 roku (2461-IBPB-2-2.4511.918.2016.2.MZA), których brzmienie wskazuje wyraźnie, że stanowisko organów podatkowych w sprawie najmu krótkoterminowego uległo zmianie.

Teraz taka działalność może być uznana za gospodarczą i opodatkowana zgodnie ze skalą podatkową – 19 lub nawet 32 proc. Taką możliwość daje art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, który wymienia jako działalność gospodarczą m.in. działalność usługową, prowadzoną dla celów zarobkowych we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Wątpliwości związane z zasadami opodatkowania najmu krótkoterminowego to niestety kolejny przykład niedoskonałości prawa podatkowego. Brak precyzyjnych przepisów może powodować poważne konsekwencje dla podatników. Pojęcia „sposób zorganizowany” i „ciągły” są nieostre, mogą więc powodować niepewność podatników. Dodatkowo nie ma tu znaczenia w jakim okresie odbywa się najem – dla stwierdzenia przez organy podatkowe, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą wystarczy, że do najmu będzie dochodziło w sposób cykliczny i okresowo powtarzalny.

Konsekwencje takiej interpretacji podatkowej to opodatkowanie zgodne ze skalą podatkową – 18 lub 32 proc. Opodatkowanie według liniowej stawki – w wysokości 19 proc. – byłoby możliwe wyłącznie w przypadku przedsiębiorców, którzy uprzednio wybrali tę formę.

Paradoksalnie, zaostrzenie przepisów może spowodować obniżenie wpływów podatkowych, bo wynajmujący mieszkania lub pokoje na krótkie okresy, z obawy przed zakwalifikowaniem ich przychodów, jako pochodzących z działalności gospodarczej, mogą  ograniczyć tego typu działalność lub nie zgłaszać jej do opodatkowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

W konsekwencji złego wyboru metody opodatkowania powstanie prawdopodobnie zaległość podatkowa, od której naliczane będą odsetki za zwłokę. Pojawić mogą się również inne obowiązki – jak np. konieczność dopełnienia obowiązku zarejestrowania działalności gospodarczej. Warto się więc zabezpieczyć. Osoby mające w planie wynajmowanie mieszkań lub pokoi w okresie letnim powinny rozważyć wystąpienie z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przed rozpoczęciem wynajmowania mieszkań. A ze względu na trzymiesięczny okres rozpatrywania wniosków o udzielanie interpretacji indywidualnych, wnioski powinny je złożyć jak najszybciej.

Przemysław Rusak, księgowy w gdańskim biurze Rödl & Partner

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama