reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego częściowo w działalności gospodarczej

Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego częściowo w działalności gospodarczej

Podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne stosując stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 lutego 2017 r., 1061-IPTPB1.4511.7.2017.1.MAP.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podatnik nabył wraz z żoną dwupoziomowy lokal mieszkalny. W tym celu zaciągnęli kredyt hipoteczny. Obecnie podatnik zamierza przeznaczyć i wykorzystywać (używać) lokal na cele prowadzenia w nim własnej działalności gospodarczej. Podatnik wraz z żoną posiada wspólność majątkową małżeńską i lokal zaliczany jest do majątku wspólnego. Lokal wykorzystywany będzie częściowo przez podatnika dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Lokal jest kompletny i zdatny do użytku. Nie jest położony w budynku handlowo-usługowym. Podatnik zamierza wprowadzić lokal do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w części przeznaczonej na działalność gospodarczą i rozpocząć jego amortyzację. Podatnik zamierza zaliczyć powyższe wydatki związane z użytkowaniem lokalu do kosztów uzyskania przychodów w proporcji, która wyraża procent wykorzystywania mieszkania na cele działalności gospodarczej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnik będzie mógł, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT rozpocząć jego amortyzację i na podstawie art. 22j ustawy o PIT stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że środek trwały (lokal mieszkalny) może być amortyzowany przez niego na zasadach określonych w art. 22j ust. 1 pkt 3, tj. przez okres nie krótszy niż 10 lat. Tym samym podatnik będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne stosując stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie do części wartości początkowej lokalu wykorzystywanego na cele działalności gospodarczej.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia.

Patrycja Łukasiewicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama