reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy i zapasowy a przychód podatkowy

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy i zapasowy a przychód podatkowy

W przypadku dokonania konwersji wierzytelności na kapitał w formie niepieniężnej, wygaśnięcie zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela następowałoby wskutek skumulowania w rękach jednego podmiotu praw przysługujących wierzycielowi i obowiązków dłużnika (czyli konfuzji). Do wygaśnięcia zobowiązań dochodziłoby z mocy samego prawa, a nie z mocy umowy między stronami.

Tak wynika z Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.1.2017.1.MST.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. Wspólnik spółki posiadający 82% udziałów na podstawie umowy przelewu wierzytelności, za podaną cenę, nabył wierzytelności w postaci odsetek od pożyczek należnych. Dłużnikiem wymienionej wierzytelności jest spółka. Strony (pożyczkodawca, spółka X) wydłużyły termin spłaty odsetek do dnia 31 grudnia 2020 r. W odniesieniu do odsetek od pożyczek udzielonych przez pożyczkodawcę ma miejsce sytuacja, w której pomimo spłaty należności głównej, odsetki pozostają samodzielnym świadczeniem, do którego spłaty nadal zobowiązana jest spółka. W obecnej sytuacji, z uwagi na wysoki poziom strat z lat ubiegłych, jak również zamknięcie roku 2015 r. stratą, rozważane są różne strategie rozwoju spółki.

Jedną z nich jest pokrycie strat z lat ubiegłych poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał zapasowy i zakładowy, a następnie przeznaczenie kapitału zapasowego i zakładowego na pokrycie strat. W ramach rozważanej strategii rozwoju, półka bierze pod uwagę wariant podwyższenia kapitału zapasowego i zakładowego w drodze wkładu niepieniężnego (wierzytelności odsetkowej). W związku z trudną sytuacją finansową, spowodowaną poniesioną stratą na działalności, umowa spółki może zobowiązywać wspólników również do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wygaśnięciem zobowiązania odsetkowego wobec udziałowca – pożyczkodawcy w wyniku:

1) Konfuzji – podwyższenia kapitału zakładowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?

2) Konfuzji – podwyższenia kapitału zapasowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w przypadku konwersji wierzytelności odsetkowej z tytułu pożyczki udzielonej przez pożyczkodawcę (wspólnika posiadającego 82% udziałów w spółce) na kapitał spółki , nie powstanie w spółce przychód z tytułu wygaśnięcia zobowiązania odsetkowego.

Zdaniem spółki, w związku z konwersją wierzytelności na kapitał spółki, spółka nie dokonałaby zapłaty (wypłaty) należnych odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Odsetki od długu wygasłyby z mocy prawa, a nie stały się odsetkami zapłaconymi na rzecz wspólnika, tj. pożyczkodawcy. Nie można również mówić o tym, że doszło w takiej sytuacji do umorzenia zobowiązania. W przedmiotowej sprawie należy również wziąć pod uwagę kasowy, a nie memoriałowy charakter rozliczania podatkowego odsetek.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 24.04.2017

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama