Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy i zapasowy a przychód podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.1.2017.1.MST.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki z o.o. Wspólnik spółki posiadający 82% udziałów na podstawie umowy przelewu wierzytelności, za podaną cenę, nabył wierzytelności w postaci odsetek od pożyczek należnych. Dłużnikiem wymienionej wierzytelności jest spółka. Strony (pożyczkodawca, spółka X) wydłużyły termin spłaty odsetek do dnia 31 grudnia 2020 r. W odniesieniu do odsetek od pożyczek udzielonych przez pożyczkodawcę ma miejsce sytuacja, w której pomimo spłaty należności głównej, odsetki pozostają samodzielnym świadczeniem, do którego spłaty nadal zobowiązana jest spółka. W obecnej sytuacji, z uwagi na wysoki poziom strat z lat ubiegłych, jak również zamknięcie roku 2015 r. stratą, rozważane są różne strategie rozwoju spółki.
Jedną z nich jest pokrycie strat z lat ubiegłych poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał zapasowy i zakładowy, a następnie przeznaczenie kapitału zapasowego i zakładowego na pokrycie strat. W ramach rozważanej strategii rozwoju, półka bierze pod uwagę wariant podwyższenia kapitału zapasowego i zakładowego w drodze wkładu niepieniężnego (wierzytelności odsetkowej). W związku z trudną sytuacją finansową, spowodowaną poniesioną stratą na działalności, umowa spółki może zobowiązywać wspólników również do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wygaśnięciem zobowiązania odsetkowego wobec udziałowca – pożyczkodawcy w wyniku:
1) Konfuzji – podwyższenia kapitału zakładowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?
2) Konfuzji – podwyższenia kapitału zapasowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w przypadku konwersji wierzytelności odsetkowej z tytułu pożyczki udzielonej przez pożyczkodawcę (wspólnika posiadającego 82% udziałów w spółce) na kapitał spółki , nie powstanie w spółce przychód z tytułu wygaśnięcia zobowiązania odsetkowego.
Zdaniem spółki, w związku z konwersją wierzytelności na kapitał spółki, spółka nie dokonałaby zapłaty (wypłaty) należnych odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Odsetki od długu wygasłyby z mocy prawa, a nie stały się odsetkami zapłaconymi na rzecz wspólnika, tj. pożyczkodawcy. Nie można również mówić o tym, że doszło w takiej sytuacji do umorzenia zobowiązania. W przedmiotowej sprawie należy również wziąć pod uwagę kasowy, a nie memoriałowy charakter rozliczania podatkowego odsetek.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl 24.04.2017
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat