reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

Pożyczka udzielona w ramach działalności gospodarczej podlega co do zasady podatkowi od towarów i usług ale jest zwolniona z tego podatku na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. W takiej sytuacji umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Taką wykładnię przepisów potwierdził Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 26 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.1.2018.2.LG )

Spółka pożyczyła spółce

Do Dyrektora Krajowej Interpretacji Skarbowej wpłynął wniosek firmy deweloperskiej o wydanie interpretacji przepisów odnośnie  objęcia pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), którą firma otrzymała od innej spółki.

Pożyczkodawca udzielił jednorazowej pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mimo że działalność ta nie jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Skarbowym jako działalność finansowa. Wnioskodawca (pożyczkobiorca) wskazywał we wniosku, że na mocy art. 43 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku VAT od towarów i usług u pożyczkodawcy. Zaznaczono, że obie spółki są czynnymi płatnikami podatku VAT i nie są wspólnikami, a środki finansowe, będące przedmiotem umowy, znajdowały się w momencie zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sama umowa również została zawarta na terenie RP. Według pożyczkobiorcy wyżej opisana umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Kiedy pcc od pożyczki

Dyrektor KIS zauważył, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Natomiast według art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca (pożyczkobiorca) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem umowa pożyczki podlega polskiemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy pieniądze (lub inne rzeczy) będące jej przedmiotem znajdują się na terytorium Polski. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa ani miejsce zamieszkania lub siedziba firmy.

Ponadto pożyczka podlega PCC, jeśli pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą,  pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, a sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana na terytorium Polski.

Kiedy pożyczka nie podlega PCC

W świetle ww. przepisu art. 1 ust. 4 ustawy o PCC można stwierdzić, że PCC nie trzeba płacić od pożyczki nawet jeżeli pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania (lub siedzibę) na terytorium Polski, jeżeli:

- pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą i

- sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana poza terytorium Polski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama