REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC
Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczka udzielona w ramach działalności gospodarczej podlega co do zasady podatkowi od towarów i usług ale jest zwolniona z tego podatku na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. W takiej sytuacji umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Taką wykładnię przepisów potwierdził Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 26 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.1.2018.2.LG )

REKLAMA

Autopromocja

Spółka pożyczyła spółce

Do Dyrektora Krajowej Interpretacji Skarbowej wpłynął wniosek firmy deweloperskiej o wydanie interpretacji przepisów odnośnie  objęcia pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), którą firma otrzymała od innej spółki.

Pożyczkodawca udzielił jednorazowej pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mimo że działalność ta nie jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Skarbowym jako działalność finansowa. Wnioskodawca (pożyczkobiorca) wskazywał we wniosku, że na mocy art. 43 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku VAT od towarów i usług u pożyczkodawcy. Zaznaczono, że obie spółki są czynnymi płatnikami podatku VAT i nie są wspólnikami, a środki finansowe, będące przedmiotem umowy, znajdowały się w momencie zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sama umowa również została zawarta na terenie RP. Według pożyczkobiorcy wyżej opisana umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy pcc od pożyczki

Dyrektor KIS zauważył, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Natomiast według art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca (pożyczkobiorca) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem umowa pożyczki podlega polskiemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy pieniądze (lub inne rzeczy) będące jej przedmiotem znajdują się na terytorium Polski. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa ani miejsce zamieszkania lub siedziba firmy.

Ponadto pożyczka podlega PCC, jeśli pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą,  pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, a sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana na terytorium Polski.

Kiedy pożyczka nie podlega PCC

W świetle ww. przepisu art. 1 ust. 4 ustawy o PCC można stwierdzić, że PCC nie trzeba płacić od pożyczki nawet jeżeli pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania (lub siedzibę) na terytorium Polski, jeżeli:

- pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą i

- sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana poza terytorium Polski.


Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

REKLAMA

Organy podatkowe podkreślają jednak, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie wystarczy fakt, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Decydujący dla braku opodatkowania PCC jest jedynie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Jeżeli strony umowy pożyczki są przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą i jednocześnie czynnymi podatnikami podatku VAT, to jeżeli podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie  art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (który stanowi, że udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług), to od tej pożyczki nie muszą płacić PCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA