Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC
REKLAMA
REKLAMA
Taką wykładnię przepisów potwierdził Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 26 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.1.2018.2.LG )
REKLAMA
Spółka pożyczyła spółce
Do Dyrektora Krajowej Interpretacji Skarbowej wpłynął wniosek firmy deweloperskiej o wydanie interpretacji przepisów odnośnie objęcia pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), którą firma otrzymała od innej spółki.
Pożyczkodawca udzielił jednorazowej pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mimo że działalność ta nie jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Skarbowym jako działalność finansowa. Wnioskodawca (pożyczkobiorca) wskazywał we wniosku, że na mocy art. 43 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku VAT od towarów i usług u pożyczkodawcy. Zaznaczono, że obie spółki są czynnymi płatnikami podatku VAT i nie są wspólnikami, a środki finansowe, będące przedmiotem umowy, znajdowały się w momencie zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sama umowa również została zawarta na terenie RP. Według pożyczkobiorcy wyżej opisana umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Polecamy: INFORLEX Ekspert
Polecamy: INFORLEX Biznes
Kiedy pcc od pożyczki
Dyrektor KIS zauważył, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Natomiast według art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca (pożyczkobiorca) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zatem umowa pożyczki podlega polskiemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy pieniądze (lub inne rzeczy) będące jej przedmiotem znajdują się na terytorium Polski. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa ani miejsce zamieszkania lub siedziba firmy.
Ponadto pożyczka podlega PCC, jeśli pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą, pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, a sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana na terytorium Polski.
Kiedy pożyczka nie podlega PCC
W świetle ww. przepisu art. 1 ust. 4 ustawy o PCC można stwierdzić, że PCC nie trzeba płacić od pożyczki nawet jeżeli pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania (lub siedzibę) na terytorium Polski, jeżeli:
- pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą i
- sama czynność (zawarcie umowy) zostanie dokonana poza terytorium Polski.
Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
REKLAMA
Organy podatkowe podkreślają jednak, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie wystarczy fakt, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Decydujący dla braku opodatkowania PCC jest jedynie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.
Jeżeli strony umowy pożyczki są przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą i jednocześnie czynnymi podatnikami podatku VAT, to jeżeli podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (który stanowi, że udzielenie pożyczek w ramach działalności gospodarczej jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług), to od tej pożyczki nie muszą płacić PCC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat