REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 roku skórka (przedmioty występujące w grze Counter-Strike: Global Offensive) „Dragon Lore” do karabinu snajperskiego AWP w grze CS GO osiągnęła wartość 61 tysięcy dolarów. Transakcja została przeprowadzona pomiędzy dwoma graczami na platformie internetowej. Czy sprzedający miał świadomość, że na gruncie polskiego prawa podatkowego osiągnął przychód, który należy opodatkować?

Tak długo, jak gra toczy się w świecie wirtualnym, tak długo gracz może być spokojny i nie martwić się, że któregoś dnia organ podatkowy upomni się o należny podatek. Jednak w chwili, kiedy zdecyduje się sprzedać swoje przedmioty za realne pieniądze – wówczas zostanie u niego rozpoznany przychód podatkowy ze zrealizowanej transakcji.

Autopromocja

Jak zatem opodatkować przychody ze sprzedaży? Co jeśli nasze dziecko dokonuje nieświadomie czynności opodatkowanych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Sprzedaż sporadyczna

Przyjmijmy, że gracz nie sprzedaje regularnie swoich przedmiotów wirtualnych. Wówczas mówimy o sprzedaży incydentalnej. Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Możemy jednak odwołać się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ETS wskazał, że  transakcją sporadyczną może być transakcja, która nie stanowi bezpośredniej, stałej ani istotnej części działalności podatnika, ani nie wymaga zaangażowania istotnych zasobów majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zatem transakcje są sporadyczne, to mamy do czynienia z przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Ale uwaga, jeśli gra jest oparta na szczegółowym regulaminie i dopuszcza obrót przedmiotami wirtualnymi, wówczas przychody należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł.

Tak, jak w przypadku walut wirtualnych – możliwe jest pomniejszenie przychodu o prawidłowo udokumentowane poniesione wydatki w celu nabycia danego przedmiotu wirtualnego. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pełnej dokumentacji, wówczas możemy pomniejszyć przychód do opodatkowania. Dochód opodatkowany będzie zgodnie ze skalą podatkową 18% lub 32%.

Rozliczenia podatkowego dokonujemy poprzez złożenie PIT-36 do 30 kwietnia roku następnego po uzyskaniu przychodu.

Organy podatkowe potwierdziły powyższe stanowisko w interpretacjach indywidualnych np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2013 roku IPBII/1/415-226/13/AA lub z 17 września 2014 roku IBPBII/1/415-510/14/MK.

Sprzedaż regularna

Sytuacja zgoła inna. Gracz regularnie sprzedaje wirtualne przedmioty. Zatem zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców, który stanowi, że działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły, powinien on zarejestrować działalność gospodarczą. Powinna zostać zarejestrowana pod symbolem PKD 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Opodatkowanie przychodu będzie uzależnione od źródła pochodzenia przedmiotu tzn.:

 • Sprzedaż przedmiotów już istniejących (w formie odsprzedaży) – znajdzie tu zastosowanie 3% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2017 roku 0461-ITPB1.4511.19.2017.1.JS,
 • Sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez gracza (w formie usługi) – znajdzie tu zastosowanie 8,5% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 25 kwietnia 2018 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.107.2018.2.MM.

Należy także w tym miejscu dodać, że jako sprzedawca usług elektronicznych, zgodnie z art. 2 pkt. 26 ustawy o VAT sprzedający będzie podatnikiem podatku VAT. Będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT (limit 200.000 zł).

Ponadto warto wspomnieć o dwóch interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2016 r. (sygn. 1462-IPPP3.4512.792.2016.1.RD i 1462-IPPP3.4512.754.2016.1.RD), w których organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że sprzedaż przedmiotów wirtualnych na rzecz nabywców zagranicznych (zarówno podatników VAT jak i konsumentów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza Polską - w krajach Unii Europejskiej lub poza Unią Europejską) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

A co jeśli sprzedaży dokonali małoletni?

Jeśli sprzedającym okazało się nasze dziecko, wówczas zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to na nas rodzicach spoczywa obowiązek opodatkowania przychodu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeśli przychód małoletniego przekroczy kwotę 3.089 zł. wtedy rodzice zostaną pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

A co jeśli jesteśmy kupującymi?

Wtedy ciążyć na nas będzie opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jako, że mamy do czynienia z innymi prawami majątkowymi, powinniśmy transakcję opodatkować z użyciem stawki 1%.

Problem przychodów i kosztów związanych z obrotem przedmiotami wirtualnymi jest dla organów podatkowych cały czas nowością. Zalecam więc regularne śledzenie orzecznictwa i interpretacji podatkowych, gdyż stanowisko może się zmieniać w związku z rozwojem tej branży.

Patrycja Majzner

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA