| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ulga IP Box - usługi świadczone przez informatyka

Ulga IP Box - usługi świadczone przez informatyka

Czy usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej przez informatyka, polegające na fragmentowym tworzeniu programu komputerowego bądź oprogramowania prowadzą do „wytworzenia” bądź „rozwinięcia” danego programu, co jest jednym z wymagań do skorzystania z ulga IP Box, czyli stawki w wysokości 5%? Jak podkreśla eksperta Grant Thornton, każdy taki przypadek należy analizować indywidualnie.

Ulga IP Box, obowiązująca od stycznia bieżącego roku, wciąż budzi wiele kontrowersji, wynika to głównie z faktu, że przepisy w tym zakresie są wciąż niejasne. Pojawiające się indywidualne interpretacje podatkowe pomagają w analizie przedmiotowych przepisów, natomiast wciąż istnieje ryzyko i tym samym skorzystanie z ulgi może zostać podważone przez organy podatkowe.

Preferencyjna stawka podatkowa – wątpliwości przy wydanej interpretacji

Jak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR) dotyczącej świadczenia usług przez informatyka w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz brytyjskiej firmy, według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dochody z takiej działalności podlegają preferencyjnej stawce podatkowej w wysokości 5%.

Zwracamy jednak uwagę, że wniosek w takiej postaci nie do końca zapewnia ochronę prawną podatnikom, bowiem poza oceną organu pozostały kluczowe elementy uprawniające do skorzystania z preferencji podatkowej – tj. czy wnioskodawca faktycznie prowadzi działalność badawczo-rozwojową jak i również sama kwalifikacja danego programu jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca wprost wskazał bowiem w opisie stanu faktycznego, że wyniki prac są efektem działalności badawczo-rozwojowej oraz że program podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stąd brak analizy organu w tym zakresie.

Pojęcie „programu komputerowego” oraz „autorskiego prawa do programu komputerowego”

W ustawach brakuje definicji pojęcia „program komputerowy”, niesprecyzowane zostało również sformułowanie „autorskie prawo do programu komputerowego”. Tym samym wątpliwym jest, czy dane usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej przez informatyka, polegające jedynie na fragmentowym tworzeniu programu komputerowego bądź oprogramowania (tj. części z całości) faktycznie prowadzą do „wytworzenia” bądź „rozwinięcia” danego programu, co jest jednym z wymagań do skorzystania z preferencyjnej stawki.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Wskaźnik Nexus – czyli nie wszystko może podlegać stawce 5%

Podstawą do obliczania dochodu podlegającemu preferencyjnej stawce podatkowego 5% jest iloczyn dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz wskaźnika „nexus”.

Dalszy ciąg artykułu o uldze IP Box przy usługach świadczonych przez informatyka

Łukasz Boszko, Konsultant, Grant Thornton

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »