REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innovation box (IP Box) - ulga podatkowa dla firm inwestujących w badania

Świtała: z ulgą
Świtała: z ulgą "innovation box" Polska podejmuje uczciwą konkurencję podatkową /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od 2019 roku zacznie funkcjonować ulga podatkowa "innovation box" (IP Box), która przewiduje stawkę 5 proc. dla dochodów z komercjalizacji własności intelektualnej. Jak podkreśla wiceminister finansów Filip Świtała, ulga zachęca do wykorzystania w kraju efektów badań, gdyż komercjalizacja wyników badań będzie wiązała się z preferencją podatkową.

Z ulgą podatkową "innovation box" (IP Box), która zachęca do wykorzystania w kraju efektów badań, Polska podejmuje uczciwą konkurencję podatkową - uważa wiceminister finansów Filip Świtała.

Autopromocja

Wiceminister wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wchodzące w życie 1 stycznia br. regulacje są dopełnieniem przepisów, dających preferencje podatkowe dla wydatków na badania i rozwój. "Obecnie od kilku lat obowiązują przepisy, które stopniowo były rozszerzane i zachęcają przedsiębiorców do ponoszenia wydatków na badania i rozwój. To się dzieje, jednak efekty tych badań są często wykorzystywane gdzie indziej i kto inny na tym korzysta" - tłumaczy Świtała.

Dodał, że ulga "innovation box" zachęca także do wykorzystania w kraju efektów badań, gdyż komercjalizacja wyników badań będzie wiązała się z preferencją podatkową.

"Proponujemy stawkę 5 proc. dla dochodów z komercjalizacji własności intelektualnej. Jest to dość szeroko zdefiniowane; dotyczy m.in. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych, prawa ochronne dla produktów leczniczych, produktów ochrony roślin, weterynaryjnych, praw autorskich do programów komputerowych" - wyjaśnił.

Warunkiem ulgi jest, by wytworzona w Polsce własność intelektualna została w naszym kraju wykorzystana, nawet jeżeli byłaby to sprzedaż np. patentu. Dochody z takiej sprzedaży będą opodatkowane niższą stawką. Wiceminister zaznaczył, że wykorzystanie takiej ulgi nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na badania i rozwój uprawniającej do wyższych kosztów uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Świtały nowe przepisy są niezbędne, a polskie regulacje podatkowe zachęcające firmy do wydatków B+R zostały wprowadzone za późno. "Pierwszy krok w tym celu Irlandia zrobiła już w 1973. Decyzje o IP Box w Polsce powinny zostać podjęte znacznie wcześniej. Dziś regulacje takie występują w szeregu krajów Europy; na Cyprze, na Węgrzech, w Holandii, w Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech ..." - tłumaczy Świtała.

"Jest wyraźne parcie w tym kierunku. Nie możemy czekać - to jest uczciwa konkurencja podatkowa. My w niej, siłą rzeczy, w końcu zaczynamy brać udział" - tłumaczy wiceminister. "Nieuczciwa konkurencja to raje podatkowe, a my mówimy: ponosisz u nas wydatki, prowadzisz badania, komercjalizujesz swoją własność intelektualną i masz z tego dochody, to możesz skorzystać z niższej stawki - 5 proc." - wyjaśnił wiceminister.

Zaznaczył, że ulga będzie przysługiwać każdemu podmiotowi, który spełni określone warunki, bez względu na to, czy jest to firma polska, czy zagraniczna.

Dodał, że OECD, według inicjatywy BEPS przeciwdziałającej erozji podstawy opodatkowania, zezwala na stosowanie przepisów o IP Box - przy uwzględnieniu transparentności i uwzględnieniu, że firma prowadzi w danym kraju rzeczywistą działalność.

"Spełniamy wymagania OECD" - zapewnił Świtała. "Raje podatkowe oferując bardzo niską stawkę, bliską zera, dla danych dochodów, zabierają cudzą bazę podatkową, nie ponosząc żadnej straty, bowiem i tak tej bazy podatkowej by nie miały. Nasz IP Box nie prowadzi do zabierania innym krajom bazy podatkowej, bowiem ulga wiąże się z utrzymywaniem rzeczywistej działalności w Polsce" - zapewnił wiceminister.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Poinformował ponadto, że Polska, ze stawką w wysokości 5 proc. jest w dolnej granicy, jeśli chodzi o rozwiązania stosowane w Europie. "Patrząc na UE jesteśmy w pierwszej piątce. Cypr ma stawkę w wysokości 2,5 proc., Węgry mają 4,5 proc., Holandia - 5 proc., Belgia - 5,1 proc." - powiedział.

Pytany o koszty nowych rozwiązań dla budżetu, wiceminister poinformował, że stosowne szacunki były robione, ale nie było danych, na podstawie których ministerstwo mogłoby dokonać precyzyjne wyliczenia. "To zależy od szeregu czynników, które są trudne do przewidzenia" - powiedział. Zapewnił, że rozwiązania te są bezpieczne i nie ma obawy o to, że mogą być nadużywane.

Poinformował ponadto, że nowe przepisy będą podlegały objaśnieniom MF w nowej formule - dającej ochronę podatnikowi stosującemu się do nich. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Zobacz: Podatki 2019

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA