REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatkowe skutki zmiany kapitału spółki

Klaudia Pastuszko
Podatkowe skutki zmiany kapitału spółki /fot. Shutterstock
Podatkowe skutki zmiany kapitału spółki /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie kapitału zakładowego stanowi najpopularniejszą możliwą opcję dofinansowania spółki, po stronie której powstały problemy finansowe. Jakie skutki niesie za sobą zmiana kapitału spółki? Jak zmniejszyć zobowiązania podatkowe z tego tytułu?

Autopromocja

Podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego stanowi jedną z możliwych opcji dofinansowania spółki w sytuacji, gdy jej kondycja finansowa utrudnia lub uniemożliwia jej dalsze funkcjonowanie bądź realizację związanych z nią planów - jak zmiana formy prawnej. Kapitał zakładowy można podwyższyć, jeżeli zwiększy się wartość nominalną istniejących udziałów, bądź też dokona emisji nowych. Nowe udziały mogą zostać zakupione przez dotychczasowych wspólników spółki, bądź też inne zainteresowane podmioty.

Należy przy tym wskazać, iż podwyższenie kapitału zakładowego pociąga za sobą zobowiązanie z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 rzeczonej ustawy za zmianę umowy spółki uważa się w spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Podstawą opodatkowania zgodnie z przepisami jest w tej sytuacji wartość dokonanych wkładów. Warto przy tym także wskazać, iż w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest odniesienia do wartości rynkowej przedmiotowych wkładów, w związku z czym wycena dokonana przez spółkę nie może zostać zakwestionowana przez organ podatkowy. Stawka podatku w przedmiotowej sprawie wynosić będzie 0,5%. Wskazuje się przy tym, iż terminem, w którym po stronie spółki powstanie obowiązek podatkowy, jest dzień, w którym została podjęta uchwała dotycząca podwyższenia kapitału spółki - czy to zwiększenia wartości nominalnej udziałów, czy też emisji nowych.

Przychód spółki

W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego dofinansowywana spółka otrzymuje albo określoną sumę pieniędzy, albo określony wkład materialny o konkretnej wartości. W związku z powyższym po stronie podatnika mogą pojawić się wątpliwości dotyczące powstania zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych, wynikające z powyższego przysporzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

W związku z tym wskazać należy, iż przychodów, które zostały otrzymane przez spółkę w celu podwyższenia kapitału zakładowego nie należy zaliczać się do przychodów podatkowych, a więc w konsekwencji nie są one opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wynika to z uregulowania zawartego w  art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego osoby prawnej.


Agio

Zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z Kodeksu spółek handlowych, udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Istnieje jednak możliwość „sprzedania” ich w kwocie wyższej niż ta wskazana jako ich wartość nominalna. Jeżeli udział będzie obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, różnicę pomiędzy ceną objęcia udziału oraz jego wartość nominalną przelać należy do kapitału zapasowego. Agio powstaje niezależnie od tego, w jaki sposób wartości udziałów zostaną pokryta - aportem, czy też wkładem pieniężnym.

Przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych regulują kwestię opodatkowania agio w taki sposób, iż zgodnie z ich brzmieniem do przychodów podatkowych nie zalicza się m.in. dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

W związku z powyższym, powstanie agio nie skutkuje zobowiązaniem z tytułu podatku dochodowego.

W przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych także próżno szukać regulacji, która tworzyłaby obowiązek podatkowy w wyniku powstania agio - zwiększenie kapitału zapasowego nie stanowi bowiem w brzmieniu ustawy zmiany umowy spółki. W związku z powyższym w sytuacji, gdy spółka potrzebuje dofinansowania, dobrym rozwiązaniem jest wyemitowanie nowych udziałów, a następnie objęcie ich przez wspólników w cenie wyższej. Pozwoli to na zmniejszenie zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych przy jednoczesnym uregulowaniu ujemnych kapitałów własnych spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA