reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Opodatkowanie kryptowalut - planowane zmiany od 2019 r.

Opodatkowanie kryptowalut - planowane zmiany od 2019 r.

Resort finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami). Proponowane nowe regulacje to rozwiązania kierowane zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Celem zmian, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2019 r., jest uproszczenie przepisów w tym zakresie.

Do tej pory Ministerstwo Finansów rzucało kłody pod nogi obywatelom inwestującym m.in w bitcoina oraz firmom działającym w obszarze kryptowalut. Doprowadziło to do exodusu m.in. polskich giełd kryptowalut, które opuściły Polskę i kontynuują swoją działalność w bardziej przyjaznych miejscach - w Wielkiej Brytanii czy na Malcie.

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut

Obowiązujące do tej pory przepisy dotyczące opodatkowania obrotu kryptowalutami były uznawane przez ekspertów za mało przyjazne. Osobom handlującym kryptowalutami w Polsce groziło do 32-proc. podatku, dodatkowo Ministerstwo Finansów sugerowało konieczność odprowadzenia 1-proc. podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) od każdej transakcji, co dla osób dokonujących wielu transakcji oznaczałoby powstanie zobowiązań podatkowych wielokrotnie przekraczających zysk z danej transakcji. Doprowadziło to do chaosu wśród inwestorów i dużych problemów z realną oceną należnego podatku.

Rząd po konsultacjach z branżą postanowił uregulować kwestię walut wirtualnych i zaliczyć przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) do przychodów z kapitałów pieniężnych. Oznacza to zmniejszenie obciążeń podatkowych do 19-proc. Do przychodów z obrotu walutami wirtualnymi nie będą zaliczane przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług np. w zakresie wymiany walut wirtualnych i środków płatniczych i wymiany walut wirtualnych na inne waluty wirtualne. Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, co oznacza, że uwzględniane będą wydatki związane z obrotem walutą wirtualną. W podatku dochodowym od osób prawnych przychody te stanowić będą zyski kapitałowe. Rozwiązania w obu ustawach będą analogiczne w zakresie zasad ustalania przychodów, kosztów oraz dochodów (strat). Proponowane przez polski rząd zmiany idą w dobrym kierunku, jednak wciąż nie stwarzają preferencyjnych warunków do rozwoju branży kryptowalut nad Wisłą.

Firmy z branży kryptowalut emigrują z Polski

Brak przejrzystych przepisów i odpowiednich regulacji oraz wysoka biurokracja skłoniły właścicieli firm działających w branży kryptowalut do przeniesienia działalności do innych krajów. O dużym braku konsekwencji wskazuje ciąg zdarzeń związany z polską giełdą BitBay, wycenianą na ponad 1 miliard złotych. Jeszcze na początku 2018 roku roku Komisja Nadzoru Finansowego umieściła giełdę kryptowalut BitBay na liście ostrzeżeń publicznych, co w konsekwencji doprowadziło w maju 2018 rok do przeniesienia spółki na Maltę. Na początku czerwca tego roku prezes BitBay Sylwester Suszek otrzymał od KNF zaproszenie do grupy roboczej ds. kryptowalut oraz technologii blockchain. Na braku odpowiednich przepisów po raz kolejny traci polski budżet. Przeciwne stanowisko do polskiego prezentują takie kraje jak Wielka Brytania czy Malta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama