REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie kryptowalut - planowane zmiany od 2019 r.

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut
Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami). Proponowane nowe regulacje to rozwiązania kierowane zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Celem zmian, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2019 r., jest uproszczenie przepisów w tym zakresie.

Do tej pory Ministerstwo Finansów rzucało kłody pod nogi obywatelom inwestującym m.in w bitcoina oraz firmom działającym w obszarze kryptowalut. Doprowadziło to do exodusu m.in. polskich giełd kryptowalut, które opuściły Polskę i kontynuują swoją działalność w bardziej przyjaznych miejscach - w Wielkiej Brytanii czy na Malcie.

Autopromocja

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut

Obowiązujące do tej pory przepisy dotyczące opodatkowania obrotu kryptowalutami były uznawane przez ekspertów za mało przyjazne. Osobom handlującym kryptowalutami w Polsce groziło do 32-proc. podatku, dodatkowo Ministerstwo Finansów sugerowało konieczność odprowadzenia 1-proc. podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) od każdej transakcji, co dla osób dokonujących wielu transakcji oznaczałoby powstanie zobowiązań podatkowych wielokrotnie przekraczających zysk z danej transakcji. Doprowadziło to do chaosu wśród inwestorów i dużych problemów z realną oceną należnego podatku.

Rząd po konsultacjach z branżą postanowił uregulować kwestię walut wirtualnych i zaliczyć przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) do przychodów z kapitałów pieniężnych. Oznacza to zmniejszenie obciążeń podatkowych do 19-proc. Do przychodów z obrotu walutami wirtualnymi nie będą zaliczane przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług np. w zakresie wymiany walut wirtualnych i środków płatniczych i wymiany walut wirtualnych na inne waluty wirtualne. Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, co oznacza, że uwzględniane będą wydatki związane z obrotem walutą wirtualną. W podatku dochodowym od osób prawnych przychody te stanowić będą zyski kapitałowe. Rozwiązania w obu ustawach będą analogiczne w zakresie zasad ustalania przychodów, kosztów oraz dochodów (strat). Proponowane przez polski rząd zmiany idą w dobrym kierunku, jednak wciąż nie stwarzają preferencyjnych warunków do rozwoju branży kryptowalut nad Wisłą.

Firmy z branży kryptowalut emigrują z Polski

Brak przejrzystych przepisów i odpowiednich regulacji oraz wysoka biurokracja skłoniły właścicieli firm działających w branży kryptowalut do przeniesienia działalności do innych krajów. O dużym braku konsekwencji wskazuje ciąg zdarzeń związany z polską giełdą BitBay, wycenianą na ponad 1 miliard złotych. Jeszcze na początku 2018 roku roku Komisja Nadzoru Finansowego umieściła giełdę kryptowalut BitBay na liście ostrzeżeń publicznych, co w konsekwencji doprowadziło w maju 2018 rok do przeniesienia spółki na Maltę. Na początku czerwca tego roku prezes BitBay Sylwester Suszek otrzymał od KNF zaproszenie do grupy roboczej ds. kryptowalut oraz technologii blockchain. Na braku odpowiednich przepisów po raz kolejny traci polski budżet. Przeciwne stanowisko do polskiego prezentują takie kraje jak Wielka Brytania czy Malta

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielka Brytania już w tej chwili stwarza przyjazne warunki dla branży kryptowalut poprzez proste i przejrzyste przepisy dotyczące rozliczania podatku od obrotu kryptowalutami. Wykorzystują to polscy traderzy, którzy coraz częściej zakładają brytyjską spółkę limited do prowadzenia operacji na rynku kryptowalut. Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce i nie jest konieczna wizyta w Wielkiej Brytanii. Do spółki wystarczy jeden udziałowiec, a pozwala ona w legalny sposób i korzystny finansowo obracać kryptowalutami oraz wymieniać jest na waluty FIAT, co jest jedną z głównych zalet spółki limited dla traderów.  Dyrektorom spółki przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych). Dodatkowo udziałowiec spółki może wypłacić 2000 funtów (około 9700 złotych) rocznie w formie nieopodatkowanej dywidendy od zysku spółki. Opodatkowanie handlu kryptowalutami odbywa się podobnie do handlu tradycyjnymi walutami fiducjarnymi – brytyjska spółka limited płaci podatek od zysku. Podatek CIT w UK wynosi 19-proc. (brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17-proc. w 2019 roku).

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA