Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych.
Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych
Aktualizacja: 25.07.2017
Czynność prawna polegająca na rozwiązaniu umowy dożywocia oraz zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na dożywotnika, jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast opodatkowane PCC jest zawarcie umowy dożywocia. Taką wykładnię zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 lipca 2017 r. »
Aktualizacja: 11.07.2017
W przypadku gdy właściciel nieruchomości przyjmie ulepszoną nieruchomość bez zapłaty za dokonane przez najemcę lub dzierżawcę ulepszenia – powstanie u niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia należy określać na podstawie cen rynkowych. »
Jak opodatkować odsetki z tytułu umowy pożyczki
Aktualizacja: 02.02.2018
Na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego uregulowana jest kwestia udzielania pożyczek. Zgodnie z jego postanowieniami, pożyczka może być odpłatna. Najczęstszą formą opłacania pożyczki jest jej oprocentowanie. W jaki sposób dokonać rozliczenia odsetek od pożyczki? Kto powinien tego dokonać? »
Zbycia udziałów lub akcji spółki zagranicznej – skutki podatkowe
Aktualizacja: 11.05.2017
Poza koniecznością posiadania praktycznej znajomości przepisów umożliwiających przygotowanie odpowiedniej dokumentacji zbycie udziałów lub akcji spółki zagranicznej, niezbędne jest właściwe rozliczenie podatkowe. Sposób opodatkowania zależy od tego, gdzie nabywca posiada miejsce zamieszkania bądź siedzibę oraz gdzie została dokonana czynność zawarcia umowy. Co powinni wiedzieć podatnicy planujący takie działania? »
Sprzedaż towaru znajdującego się za granicą niekiedy może być opodatkowana PCC w Polsce
Aktualizacja: 10.05.2017
Czynność wykonywana za granicą w określonych przypadkach może być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), także jeśli dokonano jej pomiędzy przedsiębiorcami. Warto przeanalizować w jakich sytuacjach ma to miejsce. »
Umowa sprzedaży zawarta z zastrzeżeniem warunku – skutki w PCC
Aktualizacja: 08.05.2017
Umowy sprzedaży mogą zawierać zastrzeżenie, zgodnie z którym ich realizacja uzależniona jest od ziszczenia się określonego warunku. Przykładem takiej sytuacji jest zawarcie umowy sprzedaży rzeczy z zastrzeżeniem, że przeniesienie własności nie może nastąpić wcześniej niż z chwilą zapłaty umówionej ceny przez nabywcę. »
Nabycie udziałów w celu umorzenia bez PCC
Aktualizacja: 04.04.2017
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zasadniczo nie może nabywać własnych udziałów, np. poprzez zakup od swojego udziałowca. Zgodnie bowiem z art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Ponadto, jak czytamy w dalszej części tej regulacji, zakaz ten dotyczy również obejmowania lub nabywania udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną. Wyjątek stanowi nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika, nabycie w celu umorzenia udziałów oraz nabycie albo objęcie udziałów w innych przypadkach przewidzianych w ustawie. »
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową - podstawa opodatkowania pcc
Aktualizacja: 04.04.2017
W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową w trybie art. 551 i n. Ksh, majątek spółki z o. o. stanie się majątkiem spółki komandytowej. Spółka przekształcana będzie dysponowała majątkiem mającym odzwierciedlenie w kapitale zakładowym oraz kapitale zapasowym a także zyskach bieżących oraz zyskach skumulowanych tej spółki. W takim przypadku dochodzi – w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – do zwiększenia majątku spółki komandytowej (a tym samym do zmiany umowy spółki) – gdyż łączny majątek tej spółki będzie większy niż wartość kapitału zakładowego spółki z o.o. Przekształcenie to podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania będzie wartość wszystkich wkładów wniesionych do tej spółki w związku z przekształceniem, z uwzględnieniem zwolnienia z art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o pcc (wcześniej zapłacony pcc od kapitału zakładowego Sp. z o.o.). Zatem pcc będzie naliczony od wartości kapitału zapasowego, zysków bieżących oraz zysków skumulowanych i niewypłaconych. »
Opodatkowanie zakupu nieruchomości
Aktualizacja: 28.11.2018
Planując zakup nieruchomości warto wiedzieć jak taka transakcja jest opodatkowana. Pozwoli to lepiej skalkulować całkowitą cenę nabywanej nieruchomości. »
Podatek PCC przy sprzedaży i zamianie samochodu używanego
Aktualizacja: 25.09.2019
W przypadku sprzedaży samochodu używanego o wartości powyżej 1 tys. zł, kupujący ma obowiązek uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przy zamianie samochodów również trzeba zapłacić PCC, przy czym podstawą opodatkowania jest wtedy wartość rynkowa samochodu droższego, od którego przypada wyższy podatek. »
Zwolnienie z PCC sprzedaży gospodarstwa rolnego – praktyka i odpowiedzialność notariuszy
Aktualizacja: 22.11.2016
Stan prawny i praktykę stosowania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) sprzedaży gospodarstwa rolnego po 1 stycznia 2016 r. oraz odpowiedzialność notariuszy w zakresie stosowania tego zwolnienia omawia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy. »
Obowiązek w PCC przy zawieraniu umowy pożyczki pomiędzy osobą prawną a jej udziałowcem
Aktualizacja: 02.11.2016
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, wynika to z przepisów zawartych w ustawie o PCC. Bywa, że stronami takiej umowy są osoba prawna i jej udziałowiec. »
Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc
Aktualizacja: 18.10.2016
Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pcc). Jak w związku z tym sformułować uchwałę o podziale zysku w spółce jawnej, aby uniknąć opłacenia tego podatku? »
Budowa domu na cudzym gruncie - skutki w PCC
Aktualizacja: 12.10.2016
Budowa budynku na cudzym gruncie jest prawnie możliwa, jeżeli inwestor posiada zgodę właścicieli gruntu. Przy odkupieniu gruntu trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych także od wartości tego budynku. Zatem podatkowo znacznie korzystniej jest przenieść własność gruntu przed budową. »
Nabycie akcji lub udziałów w spółce od podmiotu zagranicznego a PCC
Aktualizacja: 12.10.2016
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej nabywają akcje lub udziały w konkurencyjnych spółkach. Nabycie akcji lub udziałów realizowane w Polsce powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). A co z obowiązkiem zapłaty PCC, gdy polski podmiot kupuje udziały w polskiej spółce ale od zagranicznego właściciela i do transakcji dochodzi za granicą? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »