Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - koszty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - koszty.
Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej
Aktualizacja: 14.11.2011
Pracodawca wydając pracownikowi polecenie odbycia podróży służbowej ma obowiązek zwrotu wydatków, które pracownik poniósł w jej trakcie. Równocześnie koszty podróży służbowej pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, o ile podróż służbowa jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została podjęta w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenie źródła przychodów. »
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy
Aktualizacja: 04.03.2010
Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego. »
Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży
Aktualizacja: 24.02.2010
Z uwagi na łatwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, często bardziej opłaca się otrzymane np. w darowiźnie udziały lub akcje umorzyć niż sprzedać. »
Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji
Aktualizacja: 24.02.2010
Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r. »
Czy koszty finansowania szkoleń są kosztami uzyskania przychodu
Aktualizacja: 29.01.2010
Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, stanowią dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu? »
Które stypendia są zwolnione z PIT
Aktualizacja: 24.10.2011
Część stypendiów, np. te otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, są całkowicie zwolnione z PIT. Jednak niektóre stypendia korzystają ze zwolnienia podatkowego tylko do wysokości limitu (380 zł) określonego w ustawie o PIT. »
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22-23
Aktualizacja: 20.10.2020
Ustawa o PIT- Rozdział 4: Koszty uzyskania przychodu. Tekst jednolity - stan na 20 października 2020 roku »
Kiedy przedsiębiorca jest w podróży służbowej
Aktualizacja: 22.06.2010
Przedsiębiorcy mogą zaliczać do kosztów podatkowych wartość diet z tytułu podróży służbowych do wysokości diet należnych pracownikom. Jednak nie każda podróż może być uznana za służbową. Ostatnio pojawiła się interpretacja ogólna Ministra Finansów, w której znacznie zliberalizował swoje dotychczasowe stanowisko. »
Trzeba wykazać nieściągalność całej wierzytelności
Aktualizacja: 10.11.2009
Dla zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty świadczące np. o jej nieściągalności. Jest to długotrwałe i kosztowne. Podatnicy stosują trick – dokumenty dowodzące nieściągalności wierzytelności dotyczą tylko jej części. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczają natomiast całą wierzytelność. Podatnicy uważają, że wykazując nieściągalność części wierzytelności, pośrednio dowodzą nieściągalności całej wierzytelności i do kosztów mogą zaliczyć całą niezapłaconą kwotę. To ryzykowna strategia. »
Aktualizacja: 09.12.2018
Stawki ryczałtu są różne, zależą od rodzaju działalności i są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. »
Bezrobotny kredytobiorca z pomocą państwa i ulgą w PIT
Aktualizacja: 24.10.2011
Ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz. U. Nr 115, poz. 964), która weszła w życie 5 sierpnia 2009 r. określa zasady przyznawania okresowej i zwrotnej pomocy państwa osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r. »
Rodzina na swoim zwolniona z PIT
Aktualizacja: 24.10.2011
Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT. »
Czy obligacje są opodatkowane PIT
Aktualizacja: 24.10.2011
Co do zasady dochody z obligacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak nabywasz obligacje od Skarbu Państwa a nie na giełdzie dochody są zwolnione. »
Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną
Aktualizacja: 24.10.2011
Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna? »
Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT
Aktualizacja: 24.10.2011
Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?