Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.
Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje
Aktualizacja: 11.04.2011
Ministerstwo Finansów zwróciło się na początku kwietnia 2011 r. do podatników o zachowanie szczególnej ostrożności przy używaniu programów firm zewnętrznych do wypełniania i przesyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. »
Czy zwrot wydatków poniesionych przez przedstawiciela handlowego jest opodatkowany PIT?
Aktualizacja: 06.04.2011
Zwrot kosztów poniesionych przez przedstawicieli handlowych na przejazdy, noclegi, opłaty nie będzie stanowił ich przychodu ze stosunku pracy. Brak bowiem przysporzenia majątkowego dla podatnika. Pracodawca nie powinien odprowadzać z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. »
Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy
Aktualizacja: 24.10.2011
Czy poniesione wydatki za przeprowadzony zabieg leczniczo – rehabilitacyjny podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? »
Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?
Aktualizacja: 06.04.2011
Jeżeli pracownik jest obciążany kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci pracodawcy ich koszt - to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. »
Jak dokumentować wydatki by móc je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Zasadniczo wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT). Dokumentem tym może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł. »
Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?
Aktualizacja: 07.11.2011
Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary. »
Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach
Aktualizacja: 18.03.2014
Jeżeli twoje zeznanie będzie zawierało błędy, to narażasz się na ukaranie przez urząd. Poważniejsze błędy mogą nawet spowodować, że będziesz odpowiadał za wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Możesz też popełnić błąd na swoją niekorzyść i niepotrzebnie zapłacisz za wysoki podatek. Warto wiedzieć jakie błędy popełniają inni właśnie po to, by tych błędów nie popełnić samemu. Poniżej lista najczęściej popełnianych przez podatników błędów. »
PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje
Aktualizacja: 02.02.2018
Nie wystarczy umieć wypełnić formularz informacji PIT-11. Trzeba jeszcze wiedzieć jak postąpić z tą informacją w wielu sytuacjach jakie niesie życie. Informację PIT-11 należy co do zasady sporządzić najpóźniej do końca lutego roku następującym po roku podatkowym (art. 39 ust. 1 ustawy o PIT). Ale jeżeli pracownik rozstał się z zakładem pracy w trakcie roku, to płatnik musi wydać PIT-11 wcześniej na wniosek pracownika. »
Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?
Aktualizacja: 22.02.2011
Wydatki poniesione w związku ze spotkaniami biznesowymi, odbywającymi się w restauracjach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, bowiem noszą cechy reprezentacji i jako takie podlegają wyłączeniu z katalogu kosztów podatkowych. Przy konstruowaniu definicji reprezentacji, należy posłużyć się wykładnią językowo – logiczną. »
Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka
Aktualizacja: 21.07.2020
Zasadą jest, że osoby, które wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinny dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, jeżeli przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT). Doliczenie dotyczy tylko tych dochodów, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletniości. »
Informacja PIT-8C - przychody z innych źródeł
Aktualizacja: 06.04.2018
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.). »
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć umorzone wierzytelności?
Aktualizacja: 01.02.2011
Umorzenie wierzytelności stanowi koszt podatkowy, jeśli dotyczy przychodów opodatkowanych zaliczonych do przychodów należnych, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. »
Jak rozliczyć podatkowo wniesienie nieruchomości do spółki jawnej?
Aktualizacja: 01.02.2011
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam wkrótce z kolegą założyć spółkę jawną. Obaj wnosimy do spółki wkłady w różnych wartościach i w ten sposób zostanie określona wysokość udziałów dla każdego z nas. Jeśli chodzi o mój wkład do spółki to będzie to zabudowana nieruchomość o wartości ok. 600 tys. zł. W związku z tym mam pytanie, czy wniesiony przeze mnie w ten sposób wkład w postaci nieruchomości do spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT? »
Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?
Aktualizacja: 24.10.2011
Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »