Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.
Czy można uzyskać zwrot części PIT od wynagrodzenia refinansowanego ze środków Unii Europejskiej?
Aktualizacja: 16.09.2011
Środki pochodzące z bezzwrotnej instytucjonalnej pomocy zagranicznej są zwolnione z PIT. Dodatkowym warunkiem jest konieczność bezpośredniej realizacji przez podatnika celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jednak wynagrodzenia pracowników finansowane ze środków europejskich nie są objęte zwolnieniem podatkowym. »
Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada
Aktualizacja: 01.08.2011
Wygrałam w konkursie samochód. Przed upływem sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została odebrana wygrana, zbyłam samochód za cenę niższą od tej, która stanowiła podstawę wyliczenia 10% podatku w chwili jego nabycia. Czy ciążą na mnie obowiązki podatkowe związane z uzyskanym przychodem ze sprzedaży wygranego samochodu? »
Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?
Aktualizacja: 29.02.2012
Fiskus wymaga od rodziców rozwiedzionych albo będących w separacji zgodnego ustalenia w jakiej proporcji skorzystają z ulgi na dziecko, wobec którego wykonują władzę rodzicielską. Jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to przyjmuje się, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych. »
Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć zagraniczni specjaliści pracujący w Holandii?
Aktualizacja: 22.07.2011
W przypadku podjęcia pracy w Holandii (Królestwie Niderlandów) przez fachowców zamieszkałych dotychczas za granicą, mogą oni skorzystać z preferencyjnego opodatkowania przychodów ze stosunku pracy. »
Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?
Aktualizacja: 07.03.2019
W jakiej wysokości i na jakiej deklaracji należy odprowadzić zaliczkę na podatek z tytułu wygranej (w kwocie 800 zł) w konkursie z dziedziny nauki, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ? »
Czy odszkodowanie za błąd pracodawcy powodujący zaniżenie emerytury jest zwolnione z PIT?
Aktualizacja: 24.10.2011
Pracodawca popełnił błąd przy wystawieniu świadectwa pracy. Błąd dotyczył np. liczby lat przepracowanych przez pracownika albo charakteru tej pracy. W efekcie ZUS wadliwie obliczył wysokość świadczenia emerytalnego. Pracownik wygrał sprawę o odszkodowanie przed sądem. Czy jest ono zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »
Jak obliczyć wysokość ulgi dla honorowych krwiodawców?
Aktualizacja: 24.10.2011
Minister Finansów wyjaśnił, że przelicznik 130 zł odliczenia od dochodu za 1 litr krwi dotyczy również innych składników krwi, jakie oddaje honorowy krwiodawca. »
Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Osoba niepełnosprawna, posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, zakupiła zmywarkę, pralkę automatyczną i robot kuchenny. Niepełnosprawność polega na braku lewej ręki. Czy wspomniane wydatki osoba ta może odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej? »
Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?
Aktualizacja: 24.10.2011
Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą. »
Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?
Aktualizacja: 09.05.2011
Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje. »
Czy wynagrodzenia finansowane z funduszy strukturalnych UE są zwolnione z PIT?
Aktualizacja: 17.04.2011
Raczej nie. I o ile nie ma znaczenia to, że wypłata wynagrodzenia bywa dokonywana faktycznie z innych środków w ramach tzw. prefinansowania, a dopiero potem środki te są prefinansującemu refundowane z bezzwrotnej pomocy UE. To jednak decydująca jest wąska interpretacja przez sądy i fiskusa pojęcia podmiotu, który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. »
Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że do odliczenia wydatków za używanie Internetu (ulga internetowa) uprawnia również faktura w formie elektronicznej (tzw. ekofaktura). »
Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy
Aktualizacja: 24.10.2011
Czy poniesione wydatki za przeprowadzony zabieg leczniczo – rehabilitacyjny podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? »
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. »
Jak dokumentować wydatki by móc je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Zasadniczo wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT). Dokumentem tym może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?