reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: pożyczka

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pożyczka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pożyczka.

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Aktualizacja: 23.01.2015

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku? »

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Aktualizacja: 13.01.2015

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy. »

Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT

Aktualizacja: 20.01.2015

Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). »

Zmiany dotyczące cienkiej kapitalizacji od stycznia 2015 r.

Aktualizacja: 30.12.2014

Od 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorców czekają zmiany w CIT. Zgodnie z nowymi przepisami zmieniają się zasady tzw. cienkiej kapitalizacji. Do kosztów uzyskania przychodu nie będą mogły być zaliczane odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych pośrednio. Do tej pory ograniczenie to dotyczyło tylko podmiotów powiązanych bezpośrednio. Eksperci podkreślają, że zmiany nie upraszczają przepisów, a dla przedsiębiorców oznaczają większe obciążenia. »

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Aktualizacja: 25.08.2014

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r. »

Rozliczenie VAT z tytułu udzielenia pożyczki

Aktualizacja: 22.08.2014

Udzielenie pożyczki w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a więc czynność opodatkowaną tym podatkiem. Poniżej przedstawiamy zasady rozliczenia świadczenia polegającego na udzieleniu pożyczki na gruncie podatku VAT. »

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Aktualizacja: 22.04.2014

Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium Polski w sytuacji gdy jej przedmiotem są środki pieniężne, które w chwili powstania obowiązku podatkowego znajdują się poza Polską, nie rodzi konieczności uiszczenia podatku od czynności prawnych. »

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

Aktualizacja: 30.11.2018

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego. »

Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Aktualizacja: 17.09.2014

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z powodów trudności finansowych zamierza skorzystać z propozycji jej wspólnika i pożyczyć od niego 30 000 zł. Na zawarcie umowy musi jednak wyrazić zgodę żona wspólnika, ponieważ małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej. Czy w takiej sytuacji spółka zapłaci od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnej? »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama