reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: pracownik

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.

Czy przejazdy samochodem służbowym z domu pracownika są nieodpłatnym świadczeniem

Aktualizacja: 10.08.2010

Przejazdy pracowników służbowym samochodem spod domu do biura firmy mogą być uznane za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2010 r. (nr IPPB2/415-168/10-2/AS). »

Czy druk polecenia wyjazdu służbowego jest prawidłowym sposobem dokumentowania kosztów krajowych podróży służbowych w kpir

Aktualizacja: 06.07.2010

Przepisy prawa podatkowego nie stanowią o konieczności wystawiania polecenia służbowego, aby zwrócone wydatki zleceniobiorcom można było uznać za koszty uzyskania przychodu. »

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika

Aktualizacja: 17.06.2010

Zbliża się czas letni, kiedy to pracownicy częściej korzystają z należnych im urlopów. W jaki sposób obliczać wynagrodzenia związane z ich wypoczynkiem? Jakich składników nie uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego? »

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Aktualizacja: 17.06.2010

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku). »

Jak brak zfśs wpływa na koszty pracownicze

Aktualizacja: 22.03.2010

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Obecnie zatrudniamy dziesięciu pracowników. Zamierzamy wykupić pracownikom karnety na zajęcia sportowe oraz bilety na imprezy kulturalne. Wspólne wyjścia integrują pracowników, zwiększają efektywność wykonywanej pracy, poprawiają atmosferę w pracy. Nie utworzyliśmy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy możemy zaliczyć wydatki na pracowników do kosztów uzyskania przychodów? »

Diety w zagranicznej podróży służbowej pracownika

Aktualizacja: 29.11.2011

Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej odbywanej za granicą określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). »

Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Aktualizacja: 25.11.2011

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście zawsze na uwadze mieć musimy, że wypłata wynagrodzenia, tak jak każdy inny wydatek, zaliczymy do kosztów podatkowych, jeżeli wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodów firmy. »

Zwrot wydatków pracownika w krajowej podróży służbowej

Aktualizacja: 08.03.2010

Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów. »

Koszty z tytułu krajowej podróży służbowej pracownika

Aktualizacja: 08.03.2010

Za podróż służbową uznaje się wyjazd pracownika z miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika i przejazd do innej miejscowości w celu wykonywania zadania określonego przez pracodawcę, w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę. »

Opodatkowanie świadczeń rzeczowych dla byłych pracowników

Aktualizacja: 30.07.2010

Jestem przedsiębiorcą i chciałbym dla mojej byłej pracownicy i pracownika, którzy obecnie są już na emeryturze, z wdzięczności za ich wieloletnią nienaganną pracę, przekazać nieodpłatne świadczenia w postaci prezentów. Prezentem z okazji obchodzonego przez nich jubileuszu 50-lecia wspólnego pożycia małżeńskiego będzie sprzęt rehabilitacyjny o wartości 450,- zł, dla każdego z nich. Przekazanie prezentów zostanie dokonane w związku z uhonorowaniem jubilatów, nie będzie to promocja firmy. Czy taki prezent od byłego pracodawcy emeryci powinni opodatkować? »

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Aktualizacja: 17.09.2014

Prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy samochody dostawcze. Każdy z naszych kierowców po pracy może wrócić autem do domu i z niego korzystać do własnych celów. Podobno korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych dla prywatnych celów jest dla nich przychodem podlegającym PIT. Czy tak jest naprawdę i czy musimy prowadzić specjalną ewidencję takich przychodów? »

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Aktualizacja: 12.12.2011

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł? »

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Aktualizacja: 30.11.2018

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć? »

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Aktualizacja: 21.07.2020

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych? »

Koszty pracownicze w PIT 2012 / 2013

Aktualizacja: 27.04.2013

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe. »

reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama