Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracownika.
Zmiany w Kodeksie pracy korzystne dla zatrudnionych na czas określony
Aktualizacja: 07.03.2016
Zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. mają przede wszystkim zmniejszyć liczbę umów o pracę na czas określony, które dotąd miały krótsze terminy wypowiedzeń. Teraz okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony zostały zrównane z okresami wypowiedzeń umów o pracę na czas nieokreślony. »
Pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę – zmiany w Kodeksie pracy
Aktualizacja: 03.03.2016
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że umowa o pracę będzie miała formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków. »
Jak wystawić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze
Aktualizacja: 01.03.2016
Chcę wystawić, zgodnie z nowym wzorem, skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze przez 8 godzin na dobę. Jakim czynnikiem jest praca z monitorami ekranowymi – innym, w tym niebezpiecznym, czy czynnikiem fizycznym? »
Nowe zasady zawierania umowy na okres próbny w 2016 roku
Aktualizacja: 29.02.2016
Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy dopuszczają ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny. Jest to możliwe, gdy kolejna umowa będzie dotyczyła pracy innego rodzaju niż poprzednia. »
Plan urlopów - kiedy nie trzeba go sporządzać, czy zawsze jest wiążący
Aktualizacja: 25.02.2016
Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy – jest to rozwiązanie zalecane, ale nie obligatoryjne. Pracodawca może odstąpić od ustalania planu urlopów - gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę, jak również wtedy, gdy u danego pracodawcy taka organizacja nie funkcjonuje. »
Inspekcja pracy sprawdza przestrzeganie praw pracowników w Sejmie
Aktualizacja: 24.02.2016
Inspektorzy pracy rozpoczęli 23 lutego 2016 r. kontrolę przestrzegania prawa pracy w Sejmie - poinformowała Maria Kacprzak-Rawa - rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie. Zbadają, czy przestrzegane są prawa pracowników obsługujących przedłużające się do nocy posiedzenia. »
Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.
Aktualizacja: 22.02.2016
Nowelizacja Kodeksu pracy, która zaczyna obowiązywać od 22 lutego 2016 roku, wprowadza daleko idące zmiany w zakresie umów terminowych. Nowe przepisy wprowadzają limit ilościowy – pracodawca będzie mógł zawrzeć jedną umowę na okres próbny oraz trzy umowy na czas określony, ponadto będzie obowiązywał także limit terminowy, czyli zawarte umowy nie będą mogły przekroczyć łącznie 33 miesięcy. »
Lepsza ochrona pracowników delegowanych
Aktualizacja: 22.02.2016
Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców. »
Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.
Aktualizacja: 22.02.2016
Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 roku, wprowadza istotne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę. Jakie dokładnie zmiany wprowadzają nowe regulacje? »
Wypowiedzenia umów o pracę - zmiany 2016
Aktualizacja: 20.01.2016
W dniu 22 lutego 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy przynosząca zmiany w okresach wypowiedzenia umów o pracę. Okresy te nie będą jak dotąd uzależnione od rodzaju umowy, ale od czasu trwania danej umowy. Zatem okresy wypowiedzenia będą takie same dla umów na czas określony i nieokreślony: dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące w zależności od długości stażu pracy u danego pracodawcy. Podwyższone zostały ponadto kwoty odszkodowań za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. »
Zmiany w umowach zawartych na czas określony w 2016 r.
Aktualizacja: 19.01.2016
Dotychczas można było zawierać z pracownikiem kolejne umowy na czas określony, kiedy przerwa pomiędzy zakończeniem jednej a rozpoczęciem drugiej, wynosiła dłużej niż miesiąc. Drugim sposobem wykorzystania luki prawnej było zawieranie umowy na czas określony trwający np. 7 lat. Wynikało to z faktu, iż ustawodawca nie wskazał limitu trwania umowy na czas określony. »
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 22.02.2016
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem. »
Outsourcing pracowniczy w działalności gospodarczej
Aktualizacja: 31.08.2018
Kilka miesięcy temu ZUS wydał ostrzeżenie związane z możliwymi konsekwencjami wykorzystania outsourcingu pracowniczego w działalności gospodarczej. Powstające w ostatnim czasie, dość licznie, na polskim rynku firmy, proponują innym uczestnikom rynku przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej, oferując w zamian wiele korzyści, z realnymi oszczędnościami finansowymi na czele. Tyle oferta. A jak jest w rzeczywistości? »
Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.
Aktualizacja: 05.01.2016
Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów. »
Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 10.12.2015
Miesiąc grudzień to czas zakupów świątecznych, a jednocześnie miesiąc podsumowań i rozliczeń w przedsiębiorstwach. W związku z tym w wielu firmach pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych, aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Niektórzy pracownicy mogą jednak odmówić pracy w nadgodzinach. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron
Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »