Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rachunek zysków i strat. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rachunek zysków i strat.
Małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe
Aktualizacja: 15.05.2015
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, składające się jedynie z uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz z tzw. informacji dodatkowej z ograniczoną ilością danych. Zwolnione zostaną też ze sporządzania sprawozdania z działalności, pod warunkiem, że niektóre informacje, objęte dotychczas jego zakresem informacyjnym, zostaną przez jednostki małe ujawnione w informacji dodatkowej. Małe firmy mają też zostać zwolnione z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. »
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów zamiast ksiąg - zmiany w ustawie o rachunkowości
Aktualizacja: 13.05.2015
W wyniku zmian, które przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o rachunkowości, małe przedsiębiorstwa zaoszczędzą na prowadzeniu rachunkowości. W sumie może to być nawet ponad 61 mln zł. Według Ministerstwa Finansów "przełomem" będzie wprowadzenie możliwości prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, zamiast ksiąg rachunkowych przez małe organizacje pozarządowe. Ze zwolnienia będą wyłączone niektóre jednostki, np. te, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego. »
IFK poleca: Więcej uproszczeń dla małych firm
Aktualizacja: 12.05.2015
Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji. To tylko jedno z uproszczeń w rachunkowości przewidzianych przez projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm. »
5 kroków do optymalizacji pracy w księgowości - Cz. II. Skuteczna komunikacja Księgowego z Klientem
Aktualizacja: 07.05.2015
Jak sprawić, aby przepływ informacji między Księgowym a Klientem spełniał oczekiwania obu stron? Kiedy Klient uzna, że dostał wystarczającą porcję informacji o swojej firmie? A kiedy Księgowy będzie w stanie je dostarczyć? Stworzenie warunków do sprawnej komunikacji stanowi drugi krok do optymalizacji pracy w księgowości. »
IFK poleca: Jakie dokumenty złożyć do US do końca kwietnia
Aktualizacja: 23.04.2015
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (obowiązkowo lub dobrowolnie) powinni je złożyć w urzędzie skarbowym. Obowiązek ten należy wypełnić najpóźniej w terminie złożenia zeznania za rok ubiegły, czyli do 30 kwietnia. Roczne sprawozdanie finansowe stanowi bowiem załącznik do zeznania o wysokości dochodu składanego przez te osoby we właściwym urzędzie skarbowym. »
IFK poleca: Jakie dokumenty złożyć do US do końca kwietnia
Aktualizacja: 16.04.2015
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (obowiązkowo lub dobrowolnie) powinni je złożyć w urzędzie skarbowym. Obowiązek ten należy wypełnić najpóźniej w terminie złożenia zeznania za rok ubiegły, czyli do 30 kwietnia. Roczne sprawozdanie finansowe stanowi bowiem załącznik do zeznania o wysokości dochodu składanego przez te osoby we właściwym urzędzie skarbowym. »
Wariant kalkulacyjny rachunku zysków i strat
Aktualizacja: 09.03.2015
W przygotowywanym w ramach sprawozdania finansowego rachunku zysków i strat powinny się znaleźć informacje z zakresu analizy i kontroli kosztów. Przydatne w tym zakresie jest stosowanie wariantu kalkulacyjnego rachunku zysków i strat. »
Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym
Aktualizacja: 09.12.2018
Przedsiębiorstwa są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym przygotowują sprawozdanie finansowe, które składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Przyjęte przez jednostkę zasady ewidencji kosztów mają wpływ na wybór wariantu rachunku. »
Dotacja otrzymana przez instytucję kultury w sprawozdaniu finansowym
Aktualizacja: 12.02.2015
Jakie są zasady prezentacji w sprawozdaniu finansowym (rachunku zysków i strat) dotacji podmiotowej otrzymanej przez instytucję kultury od jej organizatora na finansowanie działalności bieżącej? »
Sprawozdania finansowe jednostek mikro
Aktualizacja: 03.02.2015
Już za 2014 r. jednostki mikro mogą korzystać z możliwości sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego. Warunkiem jest podjęcie stosownej decyzji przez organ zatwierdzający. »
Aktualizacja: 03.12.2014
Bilans jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Informacje w nim zawarte mają charakter statyczny, ponieważ dotyczą sytuacji na wybrany dzień (w przeciwieństwie np. do rachunku wyników, w którym o dynamiczności danych świadczy to, że zarówno przychody, jak i koszty są ponoszone w pewnym okresie). Często bilans przyrównuje się do fotografii (obrazu) firmy na dzień jego sporządzenia. Jakie są zasady dotyczące sporządzania bilansu uproszczonego? »
Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania? Część 1.
Aktualizacja: 03.12.2014
Bilans jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Informacje w nim zawarte mają charakter statyczny, ponieważ dotyczą sytuacji na wybrany dzień (w przeciwieństwie np. do rachunku wyników, w którym o dynamiczności danych świadczy to, że zarówno przychody, jak i koszty są ponoszone w pewnym okresie). Często bilans przyrównuje się do fotografii (obrazu) firmy na dzień jego sporządzenia. »
Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.
Aktualizacja: 08.10.2014
Obowiązująca od 5 września 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość sporządzenia przez jednostki mikro uproszczonego sprawozdania finansowego już za 2014 r. Uproszczenie to dotyczy nie tylko firm kontynuujących działalność ale także tych, które rozpoczęły ją w 2014 r. »
Ustalenie statusu małego podatnika na podstawie rachunku zysków i strat
Aktualizacja: 30.09.2014
Nieprawidłowe odczytanie zawartych w rachunku zysków i strat danych na temat uzyskanych przychodów może prowadzić do niewłaściwych rozstrzygnięć dotyczących statusu tzw. małego podatnika. Status małego podatnika daje uprawnienia w zakresie podatków. »
Jak ustalić zmianę stanu produktów
Aktualizacja: 13.10.2008
Jak należy ustalać zmianę stanu produktów? Na czym polega zamknięcie kręgu kosztowego? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska
Doradztwo prawne dla biznesu
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »