Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samochód w firmie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samochód w firmie.
Jak rozliczyć nieodpłatne udostępnienie samochodu zleceniobiorcy
Aktualizacja: 10.03.2015
Nasza spółka zawarła umowę, na podstawie której zleceniobiorca świadczy na jej rzecz usługi transportowe przy użyciu samochodów ciężarowych, których spółka jest właścicielem lub leasingobiorcą. Z umowy zawartej ze zleceniobiorcą wynika, że samochody ciężarowe zostały mu udostępnione nieodpłatnie, w zamian za obniżenie ceny świadczonych usług transportowych. Jednocześnie spółka ponosi koszty zakupu paliwa do tych samochodów, koszty ich ubezpieczenia oraz wszelkie koszty napraw i zakupu części zamiennych. Natomiast zleceniobiorca, zgodnie z umową, może używać udostępnionych samochodów wyłącznie w celu wykonania umowy. Czy takie udostępnienie samochodów podlega VAT? »
Samochód osobowy (środek trwały) używany dla celów firmowych i prywatnych - rozliczanie kosztów
Aktualizacja: 05.03.2015
W styczniu 2015 r. nabyłem samochód osobowy. Wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Samochód wykorzystuję zarówno na cele prowadzonej działalności, jak i prywatnie. Od nabycia tego samochodu oraz kosztów eksploatacji odliczam tylko 50% VAT . Jak mam rozliczać wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu w kosztach uzyskania przychodów? »
Aktualizacja: 05.03.2015
Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności umożliwiamy naszym pracownikom dojazdy służbowymi samochodami osobowymi z pracy do domu i z domu do pracy. Wprowadziliśmy regulamin określający zasady korzystania z tych samochodów w taki sposób, aby uniemożliwić ich wykorzystywanie do celów prywatnych. Planujemy też wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów. Czy możemy odliczyć 100% VAT od wydatków dotyczących ich eksploatacji? »
Ewidencja przebiegu pojazdu dla potrzeb VAT - zasady wypełniania
Aktualizacja: 05.03.2015
Wpis w ewidencji przebiegu pojazdu powinien być (w kontekście zasad odliczania VAT) na tyle czytelny, aby pozwalał zweryfikować czy użycie pojazdu było bezpośrednio powiązane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, a jednocześnie wykluczyć wykorzystanie samochodu dla celów prywatnych. Prawidłowy opis trasy powinien zawierać adresy miejsc (sklepu, urzędu, poczty itp.), do których udawał się pojazd podatnika. »
Odliczanie VAT od samochodów bez zmian od 2016 roku
Aktualizacja: 16.02.2015
Minister Finansów wyjaśnia, że po wprowadzeniu (najprawdopodobniej od 2016 roku) nowych zasad odliczania VAT (wg tzw. prewspółczynnika) od nabytych towarów i usług zarówno do wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i celów innych - nie zmienią się zasady odliczania VAT od samochodów. »
Sprzedaż samochodu, który nie był w ewidencji środków trwałych - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 11.02.2015
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (podatnik VAT) używała w niej samochodu ciężarowego kupionego jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Nie wprowadzała go do ewidencji środków trwałych. Teraz chce go sprzedać. Jaki dokument powinna wystawić? »
Pracownik płaci PIT od używania samochodu służbowego po godzinach
Aktualizacja: 20.04.2015
Pracownik korzystający z auta firmowego do celów prywatnych uzyskuje z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń. Według przepisów, przychód będzie miał równowartość 250 zł w przypadku fiata seicento oraz 400 zł, jeśli jeździ toyotą avensis. »
Prowadzący działalność gospodarczą może posiadać kilka firmowych samochodów
Aktualizacja: 21.01.2015
Posiadanie przez przedsiębiorcę jednego samochodu, którego zakup został zgłoszony do urzędu skarbowego i które wykorzystywane jest wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, nie oznacza, że nie może on zakupić drugiego, o ile jest on również potrzebny w działalności. Podatnik może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na eksploatację obu tych samochodów – tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej. »
Odpowiedzialność kierowcy w wykroczeniu ujawnionym przez fotoradar
Aktualizacja: 19.01.2015
Uchwałą z dnia 30 września 2014 r. (sygn. akt I KZP) Sąd Najwyższy uznał, iż straż gminna, będąc zarządcą urządzeń kontrolno - pomiarowych (tzw. fotoradarów) posiada uprawnienia oskarżyciela publicznego w stosunku do właściciela pojazdu, który nie wskazał osoby kierującej w momencie popełnienia wykroczenia. »
Samochód osobowy w kosztach firmy
Aktualizacja: 19.01.2015
Samochód osobowy jest własnością firmy jeżeli został przez nią zakupiony lub był przekazany do firmy przez jej właściciela z majątku prywatnego. »
Nieodpłatne przekazanie samochodu nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 07.01.2015
Podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie samochodów w świetle wskazanych przepisów o korekcie podatku odliczonego przy nabyciu samochodów stanowi sprzedaż tych samochodów. Niestety, nie pojawiły się jeszcze pierwsze wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzające to stanowisko. »
Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. - umowa
Aktualizacja: 22.12.2014
Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. »
Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności
Aktualizacja: 15.12.2014
Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. »
Udostępnienie samochodu zleceniobiorcy - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 10.12.2014
Udostępnienie przez podatnika VAT samochodów swojemu zleceniobiorcy w zamian za obniżenie ceny za wykonywane przez niego usługi stanowi czynność, która nie podlega opodatkowaniu VAT. »
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe
Aktualizacja: 01.12.2014
Samochód to jeden z podstawowych składników firmowego majątku. Zwykle po uznaniu go za środek trwały jest wpisywany do ewidencji środków trwałych i służy potrzebom wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?