Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sprawozdanie finansowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sprawozdanie finansowe.
Zbyt wysokie opłaty dla audytorów w projekcie ustawy o biegłych rewidentach
Aktualizacja: 09.12.2015
Ministerstwo Finansów zaprezentowało nową wersję projektu założeń ustawy o biegłych rewidentach, ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Zdaniem pracodawców z Konfederacji Lewiatan projekt zawiera część postulatów zgłaszanych przez firmy, ale wiele pomysłów jest w dalszym ciągu niekorzystnych dla branży audytorskiej, np. wysokość opłat, czas trwania kontroli. »
Nieprawidłowości występujące w sprawozdaniach finansowych - część II
Aktualizacja: 04.12.2015
Wśród występujących nieprawidłowości związanych z przygotowaniem sprawozdania finansowego dość często zdarzają się również uchybienia pojawiające się w procesie uzgodnienia sald rozrachunków. Regulacje prawne w tym zakresie nakładają na wierzycieli obowiązek wystąpienia z inicjatywą uzgodnienia sald należności. W praktyce jednak stosunkowo często inicjatywa uzgodnienia nie spotyka się z odzewem. »
Standardy rachunkowości domów maklerskich
Aktualizacja: 04.12.2015
Od 1 grudnia 2015 r. zmienił się sposób prezentowania danych w sprawozdaniu finansowym domów maklerskich. Nie będą już oddzielnie wykazywane zyski i straty nadzwyczajne. Zaś do aktywów bilansu trafiły informacje o akcjach własnych i należnych wpłatach na kapitał. »
Rok obrotowy inny niż kalendarzowy a sprawozdanie finansowe
Aktualizacja: 02.12.2015
Jesteśmy spółką z o.o., której rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku). Czy po ostatniej zmianie ustawy o rachunkowości wprowadzającej nowy układ sporządzania sprawozdania finansowego musimy już na dzień 31 marca 2016 r. sporządzać sprawozdanie finansowe według nowych zasad? »
Kaucję gwarancyjną w bilansie zalicza się do aktywów obrotowych
Aktualizacja: 02.12.2015
Zabezpieczenie pieniężne dla najmu w postaci kaucji gwarancyjnej może być wykazywane u kontrahentów jako „Pozostałe rozrachunki”. Jeśli zaś dotyczy robót budowlanych, to ujmuje się je jako „Rozrachunki z tytułu dostaw towarów i usług”. »
Zmiana polityki rachunkowości w wyniku nowelizacji ustawy o rachunkowości z 23 lipca 2015 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Nowe regulacje, które wprowadziła nowelizacja ustawy o rachunkowości z 23 lipca br., należy zastosować do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy zaczynający się 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie. Jednak pod pewnymi warunkami jej przepisy można wykorzystać już wcześniej. »
Nieprawidłowości występujące w sprawozdaniach finansowych - część I
Aktualizacja: 23.11.2015
Z końcem roku kalendarzowego zawsze przychodzi okres wytężonej pracy dla działów finansowo-księgowych. W firmach rozpoczną się badania wstępne sprawozdań finansowych, których ostatecznym efektem na początku przyszłego roku będzie wyrażenie przez biegłych rewidentów opinii o rzetelności ksiąg rachunkowych i sporządzonych na ich podstawie sprawozdań finansowych. Przypominamy więc typowe nieprawidłowości ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych. »
Zmiany w ustawie o rachunkowości w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych
Aktualizacja: 26.02.2016
W ustawie o rachunkowości, zgodnie z nowelizacją z dnia 23 lipca, katalog jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają corocznie obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, został rozszerzony o krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego (art. 64 ust. 1 pkt 2b znowelizowanej ustawy o rachunkowości). »
Biegłych rewidentów i firmy audytorskie czekają duże zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Doprecyzowanie pojęcia kluczowego biegłego rewidenta, wprowadzenie definicji międzynarodowych standardów badania oraz krajowych standardów badania, a także wprowadzenie zasady uznawania firm audytorskich zatwierdzonych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej – to tylko niektóre zmiany, przewidziane w założeniach zmian w ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w 2016 r. »
Sankcje za niezłożenie skonsolidowanego sprawozdania do KRS
Aktualizacja: 26.02.2016
W przypadku gdy podmiot nie składa sprawozdań do KRS, sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie przymuszające. Polega ono na wezwaniu do złożenia dokumentów. W razie niewykonania obowiązków w wyznaczonym (siedmiodniowym) terminie sąd nakłada grzywnę na zobowiązane osoby. W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż 1 tys. zł. Grzywna w tej wysokości może zostać wymierzona trzykrotnie. Gdy to nie przyniesie efektu, sąd może ponawiać jej nakładanie już bez ograniczenia kwotowego. W praktyce zdarza się, że są to kwoty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych. »
Sprawozdania finansowe spółdzielni mieszkaniowych - zmiany w 2016 r.
Aktualizacja: 26.02.2016
Spółdzielnie mieszkaniowe będą zobowiązane do wykazywania w sprawozdaniu finansowym funduszów własnych oraz ustalania wyniku finansowego. Zmiany będą miały zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. »
IFK poleca: Zasada istotności w rachunkowości
Aktualizacja: 15.10.2015
Nowelizacja ustawy o rachunkowości, która obowiązuje od 23 września 2015 r., zdefiniowała zasadę istotności. Wskazuje się w niej, że informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym (lub skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym) są istotne, jeśli ich pominięcie lub zniekształcenie wprowadza w błąd użytkownika takiego sprawozdania, czyli może wpłynąć na decyzje podejmowane przez niego na podstawie danych zawartych w takim sprawozdaniu. »
IFK poleca: Jednostki mikro w 2016 r. – limit
Aktualizacja: 08.10.2015
Warunkiem nabycia lub zachowania statusu jednostki mikro w 2016 r. w przypadku niektórych jednostek jest zmieszczenie się z przychodami netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w granicach miedzy 1 200 000 euro a 2 000 000 euro (art. 3 ust. 1a pkt. 3 uor). »
Zasady dotyczące wyboru biegłego rewidenta
Aktualizacja: 30.09.2015
Wybór biegłego rewidenta jest mocno ograniczony. Już nie tylko zarząd, ale też szeroko pojęte kierownictwo nie może być decyzyjne w tej sprawie. A to w takich spółkach, jak cywilne i osobowe, budzi wątpliwości. »
IFK poleca: Ostatni moment na wybór biegłego rewidenta
Aktualizacja: 25.09.2015
Każda jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe może je poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Niektóre podmioty są do tego zobligowane z mocy ustawy o rachunkowości. Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?