Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urząd skarbowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urząd skarbowy.
Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych
Aktualizacja: 15.11.2013
Sejm pracuje nad projektem dotyczącym informatyzacji procedur w urzędach i sądach administracyjnych. Chodzi m.in. o wprowadzeniem obowiązku utworzenia przez urzędy i sądy administracyjne elektronicznej skrzynki podawczej. Dzięki temu sprawy podatkowe będą mogły być załatwiane w formie elektronicznej, a organy podatkowe będą mogły zwrócić się do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych. »
Jak skutecznie zaskarżyć interpretację podatkową
Aktualizacja: 06.11.2013
Jeżeli podatnik uważa wydaną w swojej sprawie interpretację podatkową za błędną, to w ciągu 14 dni może zwrócić się do organu o usunięcia naruszenia prawa. W przypadku gdy urząd skarbowy nie zmieni decyzji w sprawie wydanej przez siebie interpretacji, podatnik ma prawo zaskarżyć ją do sądu. »
Kontrola podatkowa - prawa i obowiązki podatnika
Aktualizacja: 08.10.2013
Zarówno kontrolowanemu podatnikowi, jak i organowi kontrolującemu przysługują w trakcie kontroli podatkowej określone przepisami Ordynacji podatkowej prawa i obowiązki. O ile jednak kontrolowanemu wolno robić wszystko, co nie jest zastrzeżone przepisami prawa, o tyle kontrolujący ma prawo jedynie do działań wyraźnie określonych w tych przepisach. Warto zatem wiedzieć, na co możemy pozwolić sobie, a także kontrolującemu w trakcie kontroli podatkowej. »
Jakie dowody można przedstawić w postępowaniu podatkowym
Aktualizacja: 09.10.2013
W postępowaniu podatkowym podatnik ma prawo dołączyć do akt urzędowych zaświadczenia, deklaracje oraz faktury. Ma również możliwość wnioskować o przesłuchanie świadków. Jednak to urząd zdecyduje, czy weźmie to pod uwagę. »
Ustalanie treści czynności prawnej przez organy podatkowe i czynności pozorne
Aktualizacja: 08.10.2013
Organ podatkowy, dokonując ustalenia treści czynności prawnej, ma prawo i obowiązek uwzględniać zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności. Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej (pozornej) czynności prawnej. »
Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych
Aktualizacja: 26.09.2013
Odpowiedzialności karnej skarbowej za niedopełnienie obowiązków podatkowych można uniknąć. Jak? Kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość skorzytania przez podatnika z tzw. instytucji czynnego żalu. »
Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy
Aktualizacja: 24.09.2013
NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji. »
Aktualizacja: 19.09.2013
Podatnik, który nie wypełnia obowiązków nałożonych prawem podatkowym naraża się na odpowiedzialność karną skarbową. Większość spraw dotyczących wykroczeń skarbowych kończy się nałożeniem mandatu, część trafia do sądu. »
Zastaw skarbowy 2014 – minimalna wartość rzeczy i praw
Aktualizacja: 20.09.2013
Od 1 stycznia 2014 roku organy podatkowe mogą ustanowić zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych podatnika, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.400,- zł. W 2013 r. tą minimalną wartością podstawy zastawu jest kwota 12.300,- zł. »
Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku
Aktualizacja: 13.08.2013
Podatnicy, którzy w terminie złożyli zeznanie roczne, nie składali korekty, a także nie mają zaległości wobec fiskusa powinni już otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze nie przekazał odpowiedniej sumy i nie zrobi tego w najbliższym czasie, będzie zobowiązany do wypłacenia odsetek. »
Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych
Aktualizacja: 07.08.2013
Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejno po sobie następujących 12 miesięcy. »
Aktualizacja: 18.07.2013
Inspektorzy urzędów skarbowych kontrolują nadmorskich sprzedawców i usługodawców. Od 1 lipca wydali już ponad 330 mandatów na kwotę 62 tysięcy złotych. »
Ordynacja podatkowa 2014. Trudniej o interpretację podatkową
Aktualizacja: 24.06.2013
Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że pojawią się ograniczenia dotyczące prawa do uzyskania interpretacji podatkowej. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r. »
Zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane zasiłkiem celowym
Aktualizacja: 25.07.2013
Prawo do zwrotu części VAT za zakup materiałów budowlanych przysługuje także w sytuacji, gdy środki na zakup materiałów budowlanych podatnik otrzymał z budżetu państwa w formie specjalnego zasiłku celowego. »
Ordynacja podatkowa 2014. Fiskus zablokuje rachunki bankowe
Aktualizacja: 17.06.2013
Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że organom kontroli skarbowej zostaną przyznane uprawnienia do blokowania rachunków bankowych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »