Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Sprzedaż wyremontowanej nieruchomości a zwolnienie z VAT
Aktualizacja: 06.12.2016
Sprzedaż nieruchomości zakupionej w celu jej wyremontowania, a następnie dalszej odsprzedaży może być zwolniona z VAT pod warunkiem jednak, że nie stanowiła środka trwałego należącego do nabywcy dokonującego ulepszenia. »
Towary przekazywane jako gratisy – skutki podatkowe
Aktualizacja: 26.09.2016
Jak prawidłowo rozliczać gratisy przekazywane przez firmę? W odpowiedzi na to pytanie prezentujemy najnowsze stanowiska organów podatkowych, wyjaśniające jakie zasady należy stosować w zakresie opodatkowania nieodpłatnego wydania towarów jako gratisy oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przekazywanych w ten sposób towarów. »
25 lat więzienia za fałszywe faktury VAT warte 10 mln zł
Aktualizacja: 22.09.2016
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, żeby fałszowanie faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł było zagrożone karą 25 lat więzienia. Zgodnie z projektem w tej sprawie, który niedawno został przyjęty przez rząd, kara 25 lat miałaby być orzekana za fałszowanie faktur, które przekraczają 5 mln zł. »
Jak wypełnić zawiadomienie VAT-ZD
Aktualizacja: 07.12.2016
W celu skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego podatnik (wierzyciel) może złożyć zawiadomienie VAT-ZD. W zawiadomieniu wierzyciel podaje m.in. dane dłużnika, od którego nie otrzymał zapłaty, oraz informacje o niezapłaconych fakturach. »
Import towarów – podstawa opodatkowania VAT
Aktualizacja: 13.09.2016
Definicja importu towarów została wskazana w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (ustawie o VAT). Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. »
Jak przygotować się do kontroli urzędu skarbowego
Aktualizacja: 12.09.2016
Nie ma wątpliwości, że podatnicy nie lubią być kontrolowani i poddawać się kontroli – szczególnie w przypadku gdy ta jest prowadzona przez organy podatkowe, a takim organem pierwszej instancji jest urząd skarbowy. Co warto wiedzieć, by dobrze przygotować się do kontroli urzędu skarbowego? »
Jak dokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
Aktualizacja: 09.09.2016
W praktyce gospodarczej uzyskanie opieczętowanego i opatrzonego podpisami zarówno przewoźnika, jak i nabywcy listu przewozowego, potwierdzającego dostawę towaru do nabywcy, jest w wielu przypadkach znacznie utrudnione. Minister Finansów w wydanej interpretacji potwierdził, że dopuszczalne są również inne sposoby i formy dokumentowania dostawy, w tym m.in. dokumentowanie dostawy oświadczeniem odbiorcy towaru i w formie skanu przesyłanym mailem do dostawcy towaru. »
Co znajdzie się w dużej nowelizacji ustawy o VAT?
Aktualizacja: 08.09.2016
Wiceminister finansów Wiesław Jasiński poinformował, że prace nad dużą nowelizacją ustawy o VAT dobiegają końca. Nowe rozwiązania, które ma wprowadzić nowelizacja to m.in.: kaucja przy rejestrowaniu podatników VAT, łatwiejsze wyrejestrowywanie nieaktywnych firm, skrócenie okresów rozliczeniowych. »
Aktualizacja: 06.09.2016
Crowdfunding to forma pozyskiwania środków finansowych, wykorzystująca możliwości jakie daje Internet. Różnego rodzaju projekty, rozpropagowane na dedykowanych platformach internetowych, forach społecznościowych a niekiedy blogach, są finansowane poprzez stosunkowo dużą liczbę, przeważnie jednorazowych i drobnych wpłat. Sposób opodatkowania crowdfundingu zależy od tego, czy podmiot pozyskujący w ten sposób finansowanie jest przedsiębiorcą, czy też nie. »
Pakiet paliwowy – co się zmieniło?
Aktualizacja: 06.12.2016
Na początku sierpnia weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w niej nowe regulacje w sposób kompleksowy odnoszą się do obrotu paliwami, dlatego też ustawa zmieniająca określana jest mianem „pakietu paliwowego”. »
Wyłudzenia podatku VAT - wytyczne Prokuratora Generalnego
Aktualizacja: 07.12.2016
Prokurator Generalny przygotował wytyczne dotyczące zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku. »
Zakup paliwa za granicą - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 05.09.2016
Przedsiębiorcy bardzo często mają wątpliwości dotyczące rozliczania na gruncie VAT kosztów zakupu paliwa za granicą. Zasadniczą kwestią pozostaje odpowiedź na pytanie, czy zakupienie paliwa wlewanego na zagranicznej stacji do baku naszego samochodu, w tym w ramach kart paliwowych, podlega opodatkowaniu w kraju, w którym je nalewamy, czy też w Polsce na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? »
Stawka VAT na napoje – decyduje skład
Aktualizacja: 02.09.2016
Podczas podróży zatrzymujemy się niejednokrotnie na stacjach benzynowych po paliwo i przy okazji kupujemy na drogę różne napoje. Okazuje się jednak, że tylko na niektóre z nich obowiązuje obniżona 5% stawka VAT. »
Organizowanie nauki pływania dla dzieci i młodzieży jest zwolnione z VAT
Aktualizacja: 06.12.2016
Pływanie organizowane dla dzieci i młodzieży przez podmiot komercyjny jest zwolnione z VAT jako usługa edukacyjna. »
Faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK
Aktualizacja: 02.09.2016
Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe z użyciem programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »